Orlik Open na Piątkowie

Kolejny Orlik Open powstał w Poznaniu - tym razem na Piątkowie. Z nowych boisk i sprzętu do rekreacji mogą korzystać nie tylko uczniowie pobliskiej podstawówki, ale  wszyscy mieszkańcy osiedla, także osoby z niepełnosprawnościami.

Orlik Open to kompleks sportowo-rekreacyjny dla mieszkańców całego osiedla
Orlik Open to kompleks sportowo-rekreacyjny dla mieszkańców całego osiedla

Nowe boiska i towarzyszący im ogród społeczny przy Szkole Podstawowej nr 67 oficjalnie otworzył w czwartek Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

- Orliki Open to poznańska inicjatywa, której pomysłodawcą był radny miejski, Marek Sternalski - wyjaśnia zastępca prezydenta miasta. - To kompleksy sportowo-rekreacyjne dla  mieszkańców całego osiedla. Otwarte są do późnego wieczora i przystosowane do potrzeb wszystkich grup wiekowych, mogą z nich korzystać nie tylko dzieci, ale także dorośli, seniorzy, a nawet osoby z niepełnosprawnościami.

To już czwarty taki orlik w Poznaniu. Pierwszy powstał na os. Rusa, kolejne na Kobylepolu i na os. Jagiellońskim. Kompleks na Piątkowie zrealizowano dzięki staraniom Marii Lisieckiej-Pawełczak, radnej miejskiej, która zgłosiła do miejskiego budżetu poprawkę umożliwiającą sfinansowanie tej inwestycji. Duży wpływ na to, jak wygląda przestrzeń, mieli uczniowie znajdującej się w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 67.

- Ten orlik powstał dzięki wam - dziękowała w czwartek dzieciom Maria Lisiecka-Pawełczak. - Jego projekt opiera się na waszych pomysłach, waszych rysunkach, które dorośli później zmienili w poważne dokumenty. Teraz możecie korzystać z tego miejsca razem z kolegami, rodzicami, babciami i dziadkami. Orlik jest otwarty dla wszystkich.

Kompleks składa się z dwóch boisk, placu zabaw, wiaty i sprzętów rekreacyjnych. Tuż obok nich znajduje się ogród społeczny - miejsce, w którym młodzi poznaniacy mogą w praktyce poznawać świat przyrody.  

- W naszym ogrodzie uczniowie mogą samodzielnie uprawiać rośliny i doglądać ich - wyjaśnia Beata Celczyńska-Piętka, dyrektorka szkoły. - Zasadziliśmy jabłonie, mamy też brzoskwinie, porzeczki i maliny. Obok ogrodu jest miejsce, które nazywamy strefą ciszy. To przestrzeń, w której można nie tylko odpocząć, ale też przeprowadzić lekcje na świeżym powietrzu.

Cały teren jest oświetlony i objęty monitoringiem. Można z niego korzystać do godz, 21. Inwestycja kosztowała nieco ponad 1 mln zł.

AW