Orzechy dla poznańskich niedźwiedzi poszukiwane!

Niedźwiedzie z poznańskiego zoo to prawdziwe łasuchy. W okresie jesiennym, w ciągu jednego tygodnia potrafią zjeść nawet 90 kg orzechów. Pracownicy ogrodu zoologicznego rozpoczęli więc zbiórkę przysmaków, które poznaniacy mogą zostawiać w portierni przy wejściu do Nowego ZOO, a także w kasie Starego ZOO.

Cisna, fot. Zoo Poznań
Cisna, fot. Zoo Poznań

Okres jesienny jest dla niedźwiedzi bardzo ważny. W tym czasie zwierzęta zaczynają intensywnie żerować i przygotowują się do zimowego snu.

- Nasze niedźwiedzie nabierają teraz masy, co oznacza, że musimy dostarczać im jeszcze więcej składników odżywczych. We wrześniu zjadają one ok. 13 000 kalorii dziennie, a w październiku jest to już 16 000 kalorii dziennie - mówi Małgorzata Chodyła z poznańskiego zoo.

Jednym z ich ulubionych przysmaków są orzechy włoskie. Każdego dnia podopieczni poznańskiego zoo potrafią zjeść ok. 13 kg tych smakołyków.

- Ci poznaniacy, którzy chcieliby przyczynić się do nabierania masy przez niedźwiedzi, mogą to zrobić w prosty sposób. Wystarczy przynieść nam orzechy. Mogą być one zarówno świeże, jak i przesuszone - dodaje Małgorzata Chodyła.

Orzechy podawane są niedźwiedziom na wiele sposób. Opiekunowie umieszczają je w różnych schowkach i zabawkach po to, aby zwierzęta musiały natrudzić się w zdobyciu pokarmu, tak jak ma to miejsce w ich naturalnym środowisku.

- Jeśli chodzi o techniki spożywania to są one bardzo różne.  Niedźwiedź Borys rozłupuje każdy orzech i jest przy tym bardzo dokładny. Pietka, podobnie jak Cisna, zjada je natomiast w całości, łącznie ze skorupką - wyjaśnia Małgorzata Chodyła.

Orzechy można zostawiać w portierni przy wejściu do Nowego ZOO, a także w kasie Starego ZOO.

Daria Pertek/Biuro Prasowe