Oto Mistrzowie Mowy Polskiej

Halina Frąckowiak, Grzegorz Kajdanowicz, Grzegorz Markowski i Mikołaj Pietraszak - Dmowski zostali laureatami prestiżowego konkursu Mistrz Mowy Polskiej. Tytuł Kuźni Talentów trafił do Poradni Językowej PWN. W tym roku gala finałowa XVIII edycji ogólnopolskiego Programu Społecznego Mistrz Mowy Polskiej odbyła się w poznańskim Centrum Kultury Zamek. Uroczystość otworzył Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta Poznania.

Gala finałowa XVIII edycji ogólnopolskiego Programu Społecznego Mistrz Mowy Polskiej - grafika artykułu
Gala finałowa XVIII edycji ogólnopolskiego Programu Społecznego Mistrz Mowy Polskiej

- Rola gospodarza uroczystej gali finałowej osiemnastej już edycji Mistrza Mowy Polskiej to ogromne wyróżnienie. Tym bardziej, że ten zaszczyt spotyka nas już po raz drugi. Staramy się w Poznaniu pielęgnować nasz język, m.in. poprzez organizowanie festiwalu "Frazy". Staramy się pamiętać o wybitnych poznaniakach, stąd nagroda literacka Stanisława Barańczaka. Staramy się wspierać artystów. To dla nas wielki zaszczyt, że tak dobrze funkcjonują w Poznaniu teatry. Podczas dzisiejszej gali możemy okazać szacunek tym, którzy najpiękniej posługują się językiem polskim. Serdecznie Państwu za to dziękuję - powiedział prezydent Poznania.    

Program społeczny Mistrz Mowy Polskiej jest organizowany od 2000 roku. To ogólnopolski konkurs, promujący polską mowę. Jego celem jest propagowanie najlepszych wzorców językowych poprzez poszukiwanie i wskazywanie osób, posługujących się polszczyzną w sposób staranny i godny naśladowania z całym jej bogactwem i kulturą. Wyboru Mistrza Mowy Polskiej dokonuje, co roku, grono ekspertów złożone z językoznawców, literaturoznawców i socjologów języka.

- Dziś mija 18 lat, od pierwszej edycji Mistrza Mowy Polskiej. Przed 10 laty gala odbywała się w Poznaniu. Jesteśmy tutaj po raz drugi. To wielkie wydarzenie dla Rzeczpospolitej, ale przede wszystkim dla Wielkopolski - mówiła prof. Halina Zgółkowa, językoznawca poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, juror Programu MMP. - Wszyscy mamy przed oczyma orszak osób, obdarzonych tytułem Mistrza Mowy Polskiej i przechowujemy głęboko w sercu ich nauki. Wśród nich są były prezydent RP na uchodźctwie, osoby przemawiające z ambony, ze scen teatru i szklanych ekranów telewizorów. Są wśród nich także ludzie, żyjący "daleko od szosy" i w bieszczadzkich lasach... - wyliczała Halina Zgółkowa.

W tym roku do tytułu Mistrza Mowy Polskiej nominowanych było 11 kandydatów. Laureatami tegorocznej edycji konkursu zostali piosenkarka Halina Frąckowiak, dziennikarz TVN24 Grzegorz Kajdanowicz, dziennikarz programu "Szkło Kontaktowe" TVN24 - Grzegorz Markowski oraz Mikołaj Pietraszak - Dmowski - prezes zarządu spółki z o.o. "Majątek Rogalin".

Podczas uroczystości poznaliśmy też zdobywcę tytułu Kuźni Mowy Polskiej. Wyróżnienie to przyznawane jest inicjatywom lub placówkom publicznym zaangażowanym w krzewienie kultury i piękna mowy ojczystej. W tym roku jury zdecydowało, że nagroda trafi do Poradni Językowej PWN.

Swojego laureata wybrali także czytelnicy, internauci i widzowie w ogólnopolskim plebiscycie Vox Populi.W tym roku nagrody trafiły do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Śremie (w kategorii Kuźnia Mowy Polskiej) i Katarzyny Stoparczyk (w kategorii Mistrz Mowy Polskiej). Nagrodę specjalną Wawrzyn Mowy Polskiej otrzymał aktor Franciszek Pieczka.

Uroczystość stała się okazją do przyznania także lokalnych nagród. Mistrzyni Mowy Polskiej - Barbara Krafftówna odebrała medal Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego Labor Omnia Vincit. Natomiast wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak wręczył odznaki Zasłużonych dla Wielkopolski prof. Halinie Zgółkowej i prof. Tadeuszowi Zgółce.

- Z Poznania próbujemy uczynić stolicę języka polskiego. To nam się udaje. Zorganizowaliśmy dwie debaty językowe. Uczciliśmy w ten sposób dwukrotnie Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Sporządziliśmy w Poznaniu największy w dziejach Polaków 50-tomowy Praktyczny Słownik Współczesnej Polszczyzny. Zamierzamy kontynuować te działania. Wszystkie nasze dokonania ofiarujemy w hołdzie naszej wspólnej wielkiej Polsce, czyli Wielkopolsce - powiedział prof. Tadeusz Zgółka, językoznawca z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

AJ