PIERWSZE PODSUMOWANIA XXII ZGROMADZENIA CEMR W POZNANIU

Dziękuję wszystkim poznaniakom za serdeczne przyjęcie w naszym mieście uczestników XXII Zgromadzenia Ogólnego Rady Gmin i Regionów Europy oraz stworzenie niepowtarzalnej atmosfery podczas imprez kulturalnych towarzyszących Zgromadzeniu. Goście CEMR wielokrotnie podkreślali, że są zaskoczeni urodą naszego miasta i łatwością nawiązywania przyjaznych kontaktów z poznaniakami.
Prezydent Poznania Ryszard Grobelny

W XXII Zgromadzeniu Ogólnym Rady Gmin i Regionów Europy CEMR w Poznaniu od 14 do 16 maja udział wzięło około 900 gości z 26 krajów. Obradom przyglądało się około 70 dziennikarzy z kraju i zagranicy.
W Poznaniu gościliśmy między innymi kilkuset burmistrzów i prezydentów oraz przedstawicieli krajowych i międzynarodowych organizacji samorządowych. W obradach uczestniczyli między innymi Alan Lloyd, Przewodniczący Światowego Związku Władz Lokalnych, Herwig van Staa, prezydent Kongresu Europejskich Władz Lokalnych i Regionalnych, Michael Haupl, prezydent wykonawczy CEMR, prezydent Wiednia i prezydent Związku Miast Austriackich.
Ogromnym zainteresowaniem cieszył się program kulturalny Zgromadzenia, zarówno wśród gości z Europy, jak i wśród poznaniaków. Ogółem na terenie miasta odbyło się około 30 imprez (w tym 7 projektów plenerowych, przygotowano także 10 ekspozycji plastycznych ), w których uczestniczyło prawie 15 tysięcy widzów. W obsłudze gości pomagało 138 wolontariuszy. Najwięcej z nich zaangażowanych było w punktach informacyjnych i podczas ceremonii otwarcia Kongresu. Tłumaczeniem obrad zajmowało się 45 tłumaczy - 30 symultanicznych, 10 pisemnych i 5 konsekutywnych.
W ostatnim dniu Kongresu goście ocenili organizację spotkania i wizerunek naszego miasta w specjalnie przygotowanej ankiecie. Z pierwszego, nieoficjalnego podsumowania tych badań wynika, że delegaci pozytywnie ocenili organizację Kongresu, natomiast w przyszłości sugerowali przygotowanie warsztatów w mniejszych grupach tematycznych. Wielokrotnie w ankietach delegaci podkreślali, że - mimo wcześniejszych obaw - nie mieli problemów z porozumieniem się z poznaniakami. Podkreślali również przyjazne nastawienie mieszkańców miasta i niezwykłą atmosferę podczas imprez kulturalnych.
Podczas pożegnania gości z Europy, w skansenie w Dziekanowicach, bawiło się około 700 osób. Goście mieli okazję spróbować tradycyjnych polskich potraw i posłuchać muzyki ludowej.
W ramach wyjazdów studyjnych i wycieczek Poznań i okolice odwiedziło około 300 osób. Największym zainteresowaniem wśród uczestników kongresu i osób im towarzyszących cieszyło się zwiedzanie Poznania, wyjazd do Kórnika i Rogalina oraz zwiedzanie Malty.
Poznań jako organizator Kongresu i ceremonii wręczenia nagród "Golden Twinning Stars" pojawił się między innymi na antenie europejskich telewizji (EbS News Shotlist, telewizji brukselskiej) oraz na łamach europejskich dzienników. Informacje na temat Kongresu każdego dnia trafiały drogą internetową do czterech największych międzynarodowych agencji prasowych takich jak, AFP i Reuters, ANSA, EFE oraz kilku dzienników prasowych, takich jak Le Monde, Le Soir, The Guardian, Agence Europe, European Voice i Europolitique.
Bieżące informacje na temat obrad ukazywały się Biuletynie Kongresowym, który ukazywał się w czterech językach, w nakładzie 5 tysięcy. Ostatni - czwarty numer Biuletynu uczestnicy spotkania otrzymają drogą pocztową w ciągu najbliższych dni.