Piknik w Parku Rataje

W Parku Rataje odbył się piknik, podcza którego można było przejść się alejkami, obejrzeć toczące się prace i zobaczyć jak park będzie wyglądał po ich zakończeniu.

Piknik w Parku Rataje
Piknik w Parku Rataje

- Za dwa miesiące Park Rataje będzie oddany w całości. Prawie 80 procent z 17 hektarów, to teren o powierzchni biologicznie czynnej. Najważniejsze jest, że nie kończymy budowy parku na tym etapie. On będzie cały czas żył - mówił Maciej Wudarski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania. - Będziemy wsłuchiwać się w głosy mieszkańców, radnych miejskich i osiedlowych. Te informacje i sugestie, które będą do nas spływały będą podstawą do dalszych działań. W ciągu najbliższych 5-7 lat będziemy mogli powiedzieć, że Park Rataje jest już dojrzały - dodał Maciej Wudarski.

Podczas pikniku zorganizowanego przez Zarząd Zieleni Miejskiej dzieci mogły wziąć udział w różnych grach, zabawach, czy pojeździć na koniu lub kucyku. Nie zabrakło również konkursów z nagrodami. Część uczestników pikniku zdecydowało się wybrać na spacer po parku, podczas którego Maciej Wudarski oraz Tomasz Lisiecki, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Poznaniu, opowiadali o kończących się pracach i odpowiadali na pytania mieszkańców. Ci, byli między innymi zainteresowani przebiegiem dalszych prac i możliwością powiększenia parku.

- Liczymy na to, że pojawią się kolejne tereny do dyspozycji Miasta. Teraz są one w rękach prywatnych, ale mamy nadzieję w przyszłości właściciele tych nieruchomości będą gotowi, za odpowiednią opłatą, je Miastu przekazać. Wtedy, w ciągu najbliższych kilkunastu lat, Park Rataje będzie w całości zrealizowany w takim założeniu, w jakim było to ujęte historycznie - wyjaśnił zastępca prezydenta Poznania.

Największy nowy park w Polsce

Na budowę parku Miasto przeznaczyło ponad 21 mln zł - z czego prawie 12 mln to dofinansowanie unijne, które Poznań otrzymał za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

We wrześniu podpisano umowy na zagospodarowanie dodatkowych terenów, tzw. trzech trójkątów. Pieniądze na to pochodzą z niewykorzystanych środków z funduszy przyznanych na budowę Parku Rataje. Kwotę prawie 5 mln zł postanowiono przeznaczyć na rozszerzenie terytorialne inwestycji. Inwestycja została powiększona o nowe tereny o powierzchni ponad 3 hektarów. Licząc wcześniejszy teren o powierzchni ok. 14,5 ha, łącznie Park Rataje będzie miał ponad 17 hektarów.

Park Rataje to największy tego typu obiekt w Polsce wybudowany po 1989 roku. Obejmuje teren położony pomiędzy osiedlami Jagiellońskim, Powstań Narodowych, Rzeczypospolitej, Bohaterów II Wojny Światowej i Polan.

Na jego terenie znajdują się nie tylko nowe drzewa i krzewy, ścieżki piesze czy droga rowerowa, ale także zakątki ciszy - miejsca spokojnego wypoczynku, aleja Drzew Pamięci, plac z fontanną, ogród zmysłów oraz rekreacyjne placyki ze stolikami do szachów oraz gry w chińczyka. Na terenie Parku Rataje usytuowany będzie Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej. Odtworzony został ślad torów kolejowych, upamiętniający ich dawny oryginalny przebieg. Stanął już parowóz oraz wagon restauracyjny, a także lokomotywa wąskotorowa. Znajdą się tam również szlabany kolejowe, zapory, znaki kolejowe oraz tablice z nazwami stacji. Na specjalnym placyku powstanie wiata przystankowa, ławeczki, tablice informacyjne, betonowe podesty na eksponaty oraz plac zabaw w kształcie kolejki z wagonami. Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej przybliży historię kolejnictwa w stolicy Wielkopolski.

RB