Pływalnia na Ratajach - prace idą zgodnie z planem

Dokładnie rok - tyle czasu pozostało do zakończenia budowy basenu na osiedlu Piastowskim. Wyburzono już budynek starej pływalni Rataje. Trwa porządkowanie terenu. W sierpniu rozpoczną się prace budowlane.  

Wyburzono już budynek starej pływalni Rataje. Trwa porządkowanie terenu. W sierpniu rozpoczną się prace budowlane
Wyburzono już budynek starej pływalni Rataje. Trwa porządkowanie terenu. W sierpniu rozpoczną się prace budowlane

W miejscu dawnej, nie nadającej się już do użytkowania pływalni na os. Piastowskim powstanie nowa - z prawdziwego zdarzenia. Obiekt będzie łączyć w sobie funkcje sportowe i rekreacyjne. Na budowie pływalni zyskają nie tylko mieszkańcy osiedla, ale też dzieci i młodzież z okolicznych szkół.

Główny basen pływacki będzie miał wymiary 25x16m i 6 torów. W związku z możliwością rozgrywania sztafet pływackich, głębokość basenu zarówno z jednej, jak i drugiej strony, będzie wynosiła 180 cm. Po obu stronach torów umieszczone zostaną słupki startowe. Wybudowany zostanie także basen rekreacyjny do nauki pływania, o wymiarach 2x5x9m. W budynku znajdzie się część przeznaczona na fitness, mały zespół saun oraz niewielka kawiarnia. Obiekt będzie wyposażony w przebieralnie i natryski - przeznaczone także dla osób niepełnosprawnych. Wykonawca, oprócz budowy nowej pływalni krytej, zobowiązał się do zagospodarowania terenu wokół budowy. Pojawi się tam zieleń, mała architektura, miejsca parkingowe oraz droga wewnętrzna.

https://www.youtube.com/watch?v=0CfgDYJ1kQA&feature=youtu.be

Umowę z firmą PTB Nickel Miasto Poznań podpisało 11 maja. Zgodnie z zawartym porozumieniem, wykonawca dostał 440 dni na zrealizowanie inwestycji. Oznacza to, że już za rok - 25 lipca 2019 roku - nowa pływalnia będzie gotowa.

Wszystko idzie zgodnie z planem. W lipcu wyburzono stary budynek pływalni Rataje oraz wycięto drzewa kolidujące z inwestycją (wcześniej uzyskano wszelkie niezbędne pozwolenia). Obecnie trwają prace polegające na uporządkowaniu terenu pod budowę. Usuwane są też pozostałości fundamentów. W sierpniu rozpoczną się prace budowlane, które zapoczątkują roboty ziemne.

Wybudowana w latach 70. dawna pływalnia na os. Piastowskim ostatni remont przeszła w 1997 roku. W 2014 fragment dachu spadł na przebywające w wodzie dzieci. Nikomu nic się nie stało. Basen był jednak w tak złym stanie, że nie opłacało się go remontować. Ostatecznie zamknięto go w 2016 roku. Od tego czasu większość dzieci - w tym mieszczącej się obok szkoły o profilu pływackim - musiała korzystać z pływalni na ul. Chwiałkowskiego oraz na Termach Maltańskich. Wszyscy z niecierpliwością czekają na otwarcie nowego basenu.

AJ