Podpisano umowę na przebudowę Placu Kolegiackiego

Podpisano umowę na realizację przebudowy Placu Kolegiackiego ze spółką Budimex Budownictwo. W kwietniu rozpoczną się prace budowlane, które zakończą się latem 2020 roku. Przestrzeń placu zyska nową jakość. Zaprojektowana została z myślą o mieszkańcach, jak i turystach.

Podpisano umowę na przebudowę Placu Kolegiackiego - grafika artykułu
Podpisano umowę na przebudowę Placu Kolegiackiego

- Przywracamy świetność kolejnej ważnej przestrzeni Poznania. Przebudowa Placu Kolegiackiego wpisuje się w działania rewitalizacyjne, które prowadzimy w centrum miasta. Niedawno oddaliśmy do użytku pierwszy wyremontowany odcinek ulicy Św. Marcin, wkrótce rozpocznie się realizacja kolejnych części Programu Centrum, przygotowujemy się też do modernizacji płyty Starego Rynku - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Cieszę się, że plac Kolegiacki wyremontuje ta sama firma, która niedawno zakończyła prace na Świętym Marcinie. Liczę na równie sprawną i terminową realizację.

Umowa, której wartość wynosi 27,5 mln zł, podpisana została z firmą Budimex Budownictwo Sp. z o.o. Od daty podpisania umowy Wykonawca ma 2 tygodnie na przejęcie placu budowy. Prace mają potrwać 14 miesięcy uwzględniając możliwą przerwę zimową. Po zakończeniu robót budowlanych nastąpi czas odbiorów technicznych.

- Przestrzeń Placu Kolegiackiego zyska nową jakość. Na placu przybędzie zieleni, pojawi się fontanna, mała architektura, a także przestrzeń do wydarzeń kulturalnych i jarmarków. W porównaniu do Starego Rynku będzie to miejsce bardziej kameralne, gdzie można usiąść , wypić kawę albo posłuchać plenerowego koncertu. Zależy nam też na wydobyciu potencjału historycznego tego miejsca poprzez ekspozycję reliktów dawnej Kolegiaty Św. Marii Magdaleny, odkrytych przez archeologów UAM - zaznacza Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Plac z Zegarem Historii

Plac Kolegiacki po zakończeniu inwestycji będzie przestrzenią o zupełnie nowym wymiarze. Zmieni się na nim wszystko prócz kształtu narzuconego przez historyczny układ urbanistyczny. Stanie się placem publicznym i strefą ruchu pieszego. Znikną bariery, które obecnie dzielą tę przestrzeń na kilka części. Znikną także parkujące dziś samochody, dla których przeznaczono wybudowany parking przy ul. "Za Bramką" (wjazd od ul. Wszystkich Świętych). Układ komunikacyjny w postaci drogi zostanie zachowany jedynie po południowej części placu, a reszta przestrzeni dostępna będzie dla pieszych bez ograniczeń.

Jezdnia prowadząca od ul. Wodnej przez ul. Z Bramką do ul. Wszystkich Świętych będzie jednokierunkowa. Po południowej stronie placu wydzielono zatokę postojową dla kierowców podwożących pasażerów w okolice placu. Zapewniony zostanie także dojazd do Urzędu Miasta Poznania a w okolicy Placu  znajdą się stojaki rowerowe oraz  miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych

Jezdnię od reszty przestrzeni oddzieli fontanna. Kamienny parawan, po którym spływać będzie woda, zostanie podświetlony. Podświetlone zostaną również fasady okolicznych budynków i rosnące na placu drzewa, a dobrą widoczność w całej przestrzeni zapewnią minimalistyczne słupy oświetleniowe.

Głównym elementem identyfikującym miejsce będzie Zegar Historii symbolicznie przedstawiający dzieje Kolegiaty św. Marii Magdaleny. Burzliwe dzieje kościoła symbolizować ma wyrastający z podziemi pylon z polerowanej stali, którego poszczególne części pokażą kolejne fazy rozwoju i upadku Kolegiaty. Zegar Historii stojący w centralnym miejscu placu z jednej strony będzie spinał przestrzeń, a z drugiej - będzie ją symbolicznie dzielił na część rekreacyjną z fontanną, wysoką zielenią, miejscami do odpoczynku oraz część historyczno-edukacyjną.

Przestrzeń została zaprojektowana tak, by zaprosić na nią restauratorów z ogródkami gastronomicznymi. Zamiast głogów i akacji na placu pojawią się platany klonolistne i krzewy. Plac będzie przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami i pozbawiony barier architektonicznych. Mozaikowa nawierzchnia z granitowej kostki będzie odpowiednio wyprofilowana, antypoślizgowa i nastrojowo podświetlona.

We współpracy z naukowcami

Proces rewaloryzacji  placu od początku realizowany był w ścisłej współpracy z mieszkańcami,  przedsiębiorcami, liderami społeczności lokalnych, specjalistami z różnych dziedzin oraz stowarzyszeniami miejskimi. Opinie zbierane na etapie wstępnym pozwoliły na przygotowanie wytycznych konkursowych a sam konkurs na rewaloryzację Placu Kolegiackiego rozstrzygnięty został w sierpniu 2016r. Autorem zwycięskiej koncepcji jest pracownia architektoniczna Urbantech - Krzysztof Urbaniak.

Kilka miesięcy przed rozstrzygnięciem konkursu na plac weszli archeolodzy. Podczas prowadzonych od kwietnia 2016 roku badań, naukowcy z Instytutu Archeologii odnaleźli tysiące zabytków a także ponad tysiąc pochówków osób, które spoczęły w kryptach kolegiaty i na okolicznych cmentarzach.  Odnalezione zabytki to m.in. monety, naczynia liturgiczne i przedmioty codziennego użytku. Odnaleziono także mury dawnej kolegiaty, pozostałości ciągów komunikacyjnych prowadzących do jednej z bram kościoła oraz fragment posadzki świątyni. Część bezcennych zabytków wyeksponowana zostanie w wyniesionych w posadzce przeszkleniach.

AW, RB