Porozmawiajmy o Poznaniu!

Jaki będzie Poznań w 2023 roku? Czas porozmawiać o konkretach. Taka okazja nadarzy się już niedługo - podczas debat z cyklu "#Poznan2023", organizowanych przez Miasto Poznań. Pierwsze spotkanie, zatytułowane "Młody Poznań" odbędzie się 22 marca.

Cykl debat "#Poznań 2023. Porozmawiajmy o konkretach" rozpocznie się 22 marca - grafika artykułu
Cykl debat "#Poznań 2023. Porozmawiajmy o konkretach" rozpocznie się 22 marca

W ciągu najbliższych miesięcy poznaniacy, wraz z ekspertami, będą rozmawiać m.in. o potrzebach osób młodych i seniorów, a także o oczekiwaniach i możliwościach mieszkaniowych czy zagadnieniach transportowych. 

Jak podkreśla prezydent miasta, zatrzymanie utalentowanych i twórczych osób, które mogłyby żyć w dowolnym miejscu na świecie, jest w tej chwili dla Poznania najważniejszym wyzwaniem. - Ich potencjał pozytywnie wpływa na rozwój miasta. Dzięki debatom takim jak "#Poznan2023" możemy wsłuchać się w ich głos i dokonać korekty w strategii, która doprowadzi nas do wspólnego sukcesu - mówi Jacek Jaśkowiak.

Prezydent zaznacza, że trzeba działać już teraz, by w ciągu najbliższych pięciu lat Poznań stał się najlepszym miastem do życia. - Największym zagrożeniem w osiągnięciu tego celu jest przeciwstawny wektor polityki krajowej. Mamy świadomość tego, że musimy być miastem otwartym i stwarzać najlepsze warunki do życia dla wielu grup. Robimy wszystko, aby Poznań był właśnie tak odbierany, bo to pozwoli nam zatrzymać utalentowane i twórcze osoby - tłumaczy Jacek Jaśkowiak.

Nad organizacją debat czuwa Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania.

- Rozwój miasta wymaga odważnych decyzji. Czasem jest to ograniczenie ruchu w centrum, czasem ograniczenie napływu turystów. Poznań też potrzebuje odważnych ruchów, ale muszą one urodzić się w debacie. Dobry dialog nie jest łatwy, ale stanowi solidne podstawy zmian w mieście i legitymizuje odważne decyzje - tłumaczy Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektor WRMiWM.

W ramach cyklu "#Poznań 2023. Porozmawiajmy o konkretach" zaplanowano pięć spotkań. Pierwsze, które odbędzie się 22 marca, będzie poświęcone potrzebom młodych ludzi - pierwszemu pokoleniu wychowanemu w cyfrowym świecie. Udział w debacie wezmą: Mariusz Wiśniewski - zastępca prezydenta Poznania, dr Katarzyna Wojnar z Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG) UW, prof. Rafał Drozdowski - socjolog, Dawid Strębicki - architekt, Małgorzata Witek - przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta i Aleksandra Kurzyńska - reprezentantka Porozumienia Samorządów Studenckich Uczelni Poznańskich.

W planach są już kolejne debaty: Senioralny Poznań (12 kwietnia), Zamieszkaj w Poznaniu (24 kwietnia), Mobilny Poznań (24 maja). Na koniec odbędzie się podsumowanie debaty - #Poznań2023 zaplanowane na 12 czerwca. Wszystkie spotkania będą się odbywać w Restauracji Dobra/Wino w godzinach od 17 do 19.

 Anna Jarmuż/biuro prasowe