Posnaniana 2015 - prezydent wręczył nagrody im. Józefa Łukaszewicza

Śmierć dziennikarza Jarosława Ziętary, protestantyzm z poznańskiej perspektywy na przestrzeni wieków oraz tajemnica morderstwa na Ratuszu to tematy książek wyróżnionych w konkursie o Nagrodę im. Józefa Łukaszewicza. Autorom najlepszych publikacji o Poznaniu osobiście pogratulował prezydent miasta Jacek Jaśkowiak. 

Posnaniana 2015. Wręczenie nagród
Posnaniana 2015. Wręczenie nagród

- Bardzo się cieszę, że nasze miasto cały czas inspiruje literatów i naukowców. To bardzo ważne, że książki o Poznaniu powstają, że ich tematyka jest tak różnorodna. To najlepsza promocja miasta. Gratuluję wszystkim wyróżnionym i nominowanym - powiedział prezydent Poznania Jacek Jaskowiak, który wręczył nagrody za najlepsze posnaniana podczas uroczystości w Bibliotece Raczyńskich.

W konkursie nominowanych było 10 tytułów. Kilka z nich to książki historyczne, jak "Akademia Lubrańskiego" Michała Nowickiego, czy "Tertulian Stablewski. Dzienniki z wojny" w opracowaniu Łukasza Jastrząba. Ale, wśród nominowanych znalazło się też miejsce dla dedykowanego najmłodszym czytelnikom elementarza gwary poznańskiej "Szneka z glancem" Elizy Piotrowicz, intrygującej samym tytułem książki Izoldy Kiec "Czy chce pan być powieszony w sympatycznym towarzystwie" czy albumu wydanego na 1050. rocznicę chrztu Polski "966. Pamięć w dębie zachowana" pod redakcją Anny Stempin.

Jury - reprezentujące środowisko bibliotekarskie, medialne i naukowe - pod przewodnictwem Anny Gruszeckiej wyróżniło trzy książki: "Morderstwo w Ratuszu. Poznań w latach 1894-1992 z Opalenicą w tle" Magdaleny Mrugalskiej Banaszak, "Historię protestantyzmu w Poznaniu od XVI do XXI wieku" Olgierda Kieca oraz publikację autorstwa Karzysztofa M. Kaźmierczaka i Piotra Talagi "Sprawa Ziętary. Zbrodnia i klęska państwa".

- Te książki łączą trzy rzeczy: dociekliwość, tajemnica i dążenie do prawdy - powiedziała o nagrodzonych publikacjach Anna Gruszecka.

- Przez wiele lat w Poznaniu uważano, że nie ma sprawy Ziętary - powiedział Krzysztof M. Kaźmierczak, dziennikarz Głosu Wielkopolskiego, współautor książki o Jarosławie Ziętarze - Nagroda w tym prestiżowym wielkopolskim konkursie, to dowód, że sprawa istnieje i jest ważna.

Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu organizuje doroczny przegląd wydawnictw poświęconych Poznaniowi od 1999 roku. Najlepsze posnaniana honorowane są Nagrodą im. Józefa Łukaszewicza, nawiązującą do tradycji przedwojennej nagrody Rady Miejskiej za badania nad historią Poznania. Józef Łukaszewicz jest nie tylko autorem pierwszej monografii miasta (Obraz historyczno-statystyczny miasta Poznania w dawniejszych czasach, Poznań 1838), ale też "pierwszy bibliotekarz" Poznania, czyli dyrektor Biblioteki Raczyńskich w latach 1829-1852.

Joanna Żabierek/biuro prasowe