Pożegnanie Lecha Raczaka

W piątek, 24 stycznia, na Cmentarzu Górczyńskim poznaniacy pożegnali Lecha Raczaka, reżysera, dramaturga, współzałożyciela Teatru Ósmego Dnia. 

Lech Raczak był współzałożycielem Teatru Ósmego Dnia, laureatem Złotej Pieczęci Miasta Poznania - grafika artykułu
Lech Raczak był współzałożycielem Teatru Ósmego Dnia, laureatem Złotej Pieczęci Miasta Poznania

Lech Raczak zmarł 17 stycznia, miał 74 lata. W uroczystościach pogrzebowych na Cmentarzu Górczyńskim uczestniczyły setki osób. Wybitnego reżysera pożegnała jego rodzina, przyjaciele, współpracownicy. W pogrzebie wziął udział również Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta.

- Bracie Lechu, nigdy nie byłeś prochem i w proch się nie obrócisz - mówił o. Wacław Oszajca, który prowadził ceremonię.

Zgodnie z życzeniem zmarłego podczas uroczystości nie było żadnych przemówień, żałobnikom towarzyszyła tylko muzyka. 

Lech Raczak był współzałożycielem Teatru Ósmego Dnia, który pod jego kierownictwem stał się jednym z najważniejszych teatrów w kraju. W latach 1995-1998 był dyrektorem Teatru Polskiego w Poznaniu. Współtworzył również Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Malta" i był jego dyrektorem artystycznym w latach 1993-2012.

Reżyserował w licznych polskich i włoskich teatrach, był autorem scenariuszy oraz publikacji teatrologicznych i społeczno-kulturalnych, wykładał na Poznańskim Uniwersytecie Artystycznym. Wywarł ogromny wpływ na kształtowanie kulturowego obrazu Polski i Europy w ostatnich dziesięcioleciach. 

W 2005 roku, z okazji 40. jubileuszu jego pracy twórczej otrzymał Złotą Pieczęć Miasta Poznania. Odebrał ją podczas spotkania z okazji 15-lecia Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. W 2018 roku otrzymał również Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania. Zdecydowała o tym kapituła nagrody pod przewodnictwem prof. Romana Kubickiego, która doceniła wybitne osiągnięcia laureata w dziedzinie teatru oraz jego "przywracanie wiary w to, że sztuka ma zdolność przenoszenia nas z doraźnej rzeczywistości do świata uniwersalnego".

AW