Poznań centrum współpracy polsko-chińskiej

W Poznaniu otwarto Wspólne Centrum Badawcze Nowego Szlaku Jedwabnego. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele nauki i studenci z Chin, m.in. z Pekinu, którzy przyjechali do Poznania na zorganizowaną przez Politechnikę Poznańską Konferencję Polskich i Chińskich Uczelni. W ramach wizyty spotkali się też z prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem.

Spotkanie przedstawicieli chińskich uczelni z prezydentem Jackiem Jaśkowiakiem - grafika artykułu
Spotkanie przedstawicieli chińskich uczelni z prezydentem Jackiem Jaśkowiakiem

- Mam nadzieje, że dzisiejsze obrady na Politechnice Poznańskiej były satysfakcjonujące i zaowocują ścisłą współpracą w przyszłości.
Jestem przekonany, że wspólnie zrealizujemy wiele ciekawych projektów, nie tylko naukowych - mówił podczas spotkania prezydent Jacek Jaśkowiak. - Ze swojej strony pragnę zapewnić o otwartości naszego miasta na współpracę. Bardzo cieszy mnie to, że kontakty między polskimi a chińskimi uczelniami się rozwijają, bo to przynosi wiele korzyści zarówno środowiskom naukowym jak i samemu miastu.

Ogromnym krokiem naprzód na drodze do rozwijania współpracy polsko-chińskiej w Poznaniu jest otwarcie Wspólnego Centrum Badawczego Nowego Szlaku Jedwabnego, które miało miejsce w czwartek, 27 kwietnia, na Politechnice Poznańskiej. Ma ono koordynować współpracę w zakresie edukacji, nauki, kultury a także biznesu, jak również wzajemną wymianę kadr i studentów między polskimi i chińskimi uczelniami.

- Mamy obecnie w Poznaniu centrum współpracy polsko-chińskiej na całą Polskę. W projekt jest zaangażowanych 12 polskich uczelni technicznych oraz 13 uczelni technicznych z trzech chińskich miast: Pekinu, Chongqing i Tianjin - mówił podczas spotkania z prezydentem Poznania rektor Politechniki Poznańskiej prof. Tomasz Łodygowski. - Inspiratorem projektu był uniwersytet Jiaotang w mieście Chongqing, z którym utrzymujemy doskonałe kontakty. Głównym partnerem ze strony polskiej była Politechnika Opolska i działający na niej Instytut Konfucjusza dodał.

Opole - lider polsko-chińskiej współpracy gospodarczej był pierwszym przystankiem delegacji z Chin w naszym kraju. Goście z kraju środka uczestniczyli tam w Międzynarodowej Konferencji Polsko-Chińskiej poświęconej przede wszystkim wzajemnym relacjom biznesowym i handlowym obu krajów.

- Pracownicy naukowi Politechniki Opolskiej współpracują z nami we wdrażaniu idei Nowego Jedwabnego Szlaku, czyli sieci połączeń morskich i lądowych między Chinami a naszym największym partnerem handlowym, czyli Europą - mówił rektor Uniwersytetu Jiaotang w Chongqing.

W przypadku Opola, współpraca międzyuczelniana przełożyła się już na konkretne efekty biznesowe i gospodarcze. Chińczycy ulokowali tam swoją pierwszą dużą inwestycję, czyli fabrykę oświetlenia ledowego, która wkrótce rozpocznie działalność. Wartość tej inwestycji do około pół miliarda euro. - Jest to dla nas bardzo dobry wzór i kierunek, w którym powinniśmy podążać - zauważył prof. Tomasz Łodygowski. - Mamy oczywiście w Poznaniu przykłady współpracy gospodarczej z Chińczykami. Pod koniec 2015 roku podpisaliśmy m.in. umowę ws. utworzenia na Politechnice Poznańskiej Akademii Huawei, które jest wiodącą marką na świecie w segmencie producentów elektroniki, w tym zwłaszcza dużych urządzeń sieciowych. Liczymy, że teraz ta współpraca będzie nabierała tempa - podkreślił.

Joanna Żabierek/biuro prasowe