Poznań na nowo? Rewitalizacja miasta w 2016 roku

Ożywienie podwórek na Świętym Marcinie, Muzeum Komunikacji na Madalinie, lokale w rejonie Dolnej Wildy na działalność społeczno-kulturalną czy miejsca do bezpiecznego grillowania nad Wartą - to jedne z wielu działań, których realizacją zajmie się w tym roku Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. Poznaniacy zyskają szereg przestrzeni, w których będą mogli spędzać swój wolny czas.

Fotoportal - grafika artykułu
Fotoportal

- 2016 rok będzie dla Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta bardzo intensywny. Zajmiemy się licznymi projektami, które sprawią, że Poznań stanie się bardziej atrakcyjnym miastem - zapowiada zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski, który czuwa nad miejską rewitalizacją.

Jednym z sztandarowych działań będzie przebudowa tras tramwajowych wraz z uspokojeniem ruchu m.in. na ulicach Święty Marcin, Fredry, 27 grudnia czy placu Wolności. Takie zmiany planowane są również na ul. Ratajczaka. W 2016 roku Biuro zajmie się całym procesem projektowym tego przedsięwzięcia. Pierwsze prace w terenie mają ruszyć z początkiem następnego roku.

- Istotne będzie dla nas ożywienie centrum. Mamy na to wiele pomysłów. Na ulicy Święty Marcin organizować będziemy wiele warsztatów i wydarzeń kulturalnych, w których będą mogli uczestniczyć poznaniacy. Przy wsparciu Czasu Kultury urządzimy również klub społeczny. Będzie to miejsce na spotkania oraz wydarzenia kulturalne, integracyjne i edukacyjne dla lokalnej społeczności. Przy ul. Święty Marcin 69 pojawi się także podwórko społeczne. Stworzymy je we współpracy z Towarzystwem Wiedzy Powszechnej. Mieszkańcy zyskają wiele miejsc, w których będą mogli spędzać swój czas - informuje Piotr Wiśniewski, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Biuro zajmie się również opracowywaniem koncepcji powstania dwóch nowych muzeów.

- W tym roku chcemy podjąć działania związane z opracowywaniem koncepcji na Muzeum Enigmy. Chcemy, aby w tym miejscu był czas zarówno na zwiedzanie, jak i edukację oraz rozrywkę. Muzeum będzie przestrzenią, w której dominować będzie ciekawa opowieść. Mamy również pomysł na jedną z najbardziej rozpoznawalnych zajezdni w mieście. W tym roku będziemy kontynuować oczywiście wszystkie działania na Madalinie. Chcielibyśmy jednak by w budynku powstało Muzeum Komunikacji. To będzie dodatkowa atrakcja w tym miejscu - mówi Grzegorz Kamiński, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

W planach na 2016 znalazło się też utworzenie i rozwój tzw. Inkubatora Kultury PIREUS na Łazarzu, otwartego m.in. dla osób rozpoczynających działalność kulturalno-społeczną. Na preferencyjnych warunkach udostępnionych zostanie również 6 lokali ZKZL w rejonie Dolnego Łazarza. Przeznaczone będą one na indywidualną działalność kulturalno-społeczną.

- To idealne przedsięwzięcia dla inicjatyw, które mają potencjał do samodzielnego funkcjonowania i będą potrafiły oddziaływać na kulturalne potrzeby mieszkańców miasta - dodaje Piotr Wiśniewski.

Biuro ma także nowe propozycje dla poznaniaków, którzy lubią spędzać czas nad Wartą.

- Planujemy stworzenie miejsc do bezpiecznego grillowania, utworzenie pola biwakowego czy zakup pomostów pływających. O wielu pomysłach na Wartę opowiemy jednak niebawem - informuje Grzegorz Kamiński.

Takie plany na przyszłość cieszą radnych Poznania.

- Cieszy mnie to, że mamy tak bogatą pulę rzeczy do zrealizowania. Komisja Rewitalizacji z pewnością będzie nad nimi czuwać! - zapewnia Małgorzata Woźniak, przewodnicząca Komisji Rewitalizacji.

Daria Pertek/biuro prasowe