Poznań najbardziej roztańczonym miastem w Polsce

Startują zapisy na III edycję warsztatów tanecznych Dancing fairPlayce Poznań 2019, które odbędą się 17 - 24 sierpnia w Parku Rekreacyjno-Sportowym fairPlayce na Naramowicach. Wydarzenie wspiera Miasto Poznań.

Warsztaty Dancing fairPlayce Poznań 2019 odbędą się 17 - 24 sierpnia w Parku Rekreacyjno-Sportowym fairPlayce na Naramowicach - grafika artykułu
Warsztaty Dancing fairPlayce Poznań 2019 odbędą się 17 - 24 sierpnia w Parku Rekreacyjno-Sportowym fairPlayce na Naramowicach

- Będziemy łączyć sport, fitness, taniec i kulturę. Bardzo się cieszę, że kolejna edycja Dancing fairPlayce Poznań będzie odbywała się na Naramowicach. Zależy nam, aby szeroko pojęta kultura była obecna nie tylko w centrum miasta - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Chcemy, aby Poznań był najbardziej roztańczonym miastem Polski przez cały rok. Cieszę się, że Miasto będzie współfinansować ten projekt. Warto inwestować publiczne pieniądze w kulturę, sport i rekreację.

Dancing fairPlayce Poznań to kontynuacja Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego - projektu stworzonego przez prof. Ewę Wycichowską w 1994 roku, w Polskim Teatrze Tańca. Wydarzenie ma na celu kulturalną i społeczną aktywizację mieszkańców Poznania i przybliżenie im wartości, jakie niesie ze sobą taniec. W tym roku po raz trzeci warsztaty odbędą się w nowoczesnym obiekcie "fairPlayce" przy ul. Bożydara 10, który doskonale sprawdził się w roli obiektu kulturalnego.

- Tańczymy - od dziecka do seniora. Dzięki dotacji Miasta poznaniacy będą mogli uczestniczyć w warsztatach za darmo. Będziemy tańczyć do końca świata i jeden dzień dłużej - zapowiada Ewa Wycichowska, dyrektorka programowa Dancing fairPlayce Poznań. - Taniec jest coraz bardziej popularny, nie tylko wśród profesjonalistów. Gdy ktoś pojawia się na warsztatach pierwszy raz dziwi się, że w ciągu tygodnia jest w stanie nauczyć się posługiwać swoim ciałem. Coraz częściej na zajeciach pojawiają się też panowie.

Na warsztaty będzie można zapisywać się od 15 maja, od godz.12:00 poprzez oficjalną stronę www.dancingpoznan.pl. Udział w nich może wziąć każdy bez względu na wiek i umiejętności taneczne. Każdy też znajdzie coś dla siebie. Przewidziano zajęcia dla początkujących, dzieci, seniorów oraz warsztaty dla zaawansowanych tancerzy. W projekt zaangażowani będą także studenci i uczniowie szkół tańca i baletu.

Warsztaty odbędą się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania, Jacka Jaśkowiaka. Dzięki dofinansowaniu projektu przez Wydział Kultury Miasta Poznania mieszkańcy północnych osiedli otrzymają 100 darmowych wejściówek na warsztaty. Miejsca przeznaczone są m.in. dla dzieci i seniorów, którzy będą mieli możliwość uczestniczenia przez cały tydzień w zajęciach prowadzonych przez profesjonalistów. Dodatkowo dla wszystkich mieszkańców Poznania czekają bezpłatne zajęcia jogi w plenerze i wieczory taneczno - artystyczne.

Najlepsi pedagodzy i instruktorzy tańca zjadą w sierpniu do Poznania!

Na stronie internetowej Dancing fairPlayce Poznań dostępna jest lista instruktorów oraz zaplanowanych technik tanecznych. Organizatorzy zaprosili pedagogów tańca o międzynarodowej sławie, w tym tancerzy z Polski i zagranicy, takich jak m.in.: Jean-Claude Marignale z Francji, Abby Aouragh - z pochodzenia Marokańczyk, Yesid Samir Puello Chala z Kolumbii, Alfredo Garcia z Kuby, Gosia Mielech - certyfikowana nauczycielka GAGA, Paulina Wycichowska, Andrzej Adamczak, Maciej "Gleba" Florek - zwycięzca I edycji "You can dance", Anna Achimowicz, Anita Hofman, Iwona Olszowska, Iwona Piwońska, Jacek Wazelin, Anna Gruszka-Kopeć oraz prof. Ewa Wycichowska. Uczestnicy warsztatów poznają takie style taneczne jak Gaga, Tango Argentino, Dancehall, Jazz Rock, Reggaeton, Gyrokinesis, Broadway Jazz, Salsa, Bachata, Lyrical Hip-Hop, Dance Lab, BMC, Contact Improvisation, Techniki Modern, Energy Dance, Afro Cubana, Musical Dance, Release czy Technika klasyczna z wariacjami. Dla seniorów Ewa Wycichowska poprowadzi "Coaching dla Bardzo Dorosłych"

Integracja mieszkańców połączona z promocją tańca i zdrowego stylu życia!

Organizatorzy Dancing fairPlayce Poznań przygotowali dla uczestników wydarzenia oraz mieszkańców Poznania wiele dodatkowych atrakcji, takich jak: joga na świeżym powietrzu, kino i teatr w plenerze czy "Spotkania z pasją", podczas których zaproszeni goście opowiadać będą o swojej pasji do sportu i tańca. Nowością w tym roku będzie możliwość personalnych sesji z wybranymi pedagogamiprowadzącymi warsztaty. Podczas ich trwania zorganizowane zostaną dwie wystawy malarstwa poznańskich artystek: Małgorzaty Kłos oraz Ewy Nowackiej Piechowiak. Na terenie parku otaczającego fairPlayce co wieczór odbywać się będą otwarte "Wieczory taneczne" dla mieszkańców Poznania, z pokazami różnych technik tanecznych.

- To imprezy z dużą dawką energii. Wieczory taneczne prowadzą pedagodzy, którzy odpowiadają także za warsztaty. Będzie milonga, latino i disco z lat 80. i 90. Dużo będzie się działo - zapowiada Anna Rękoś, koordynatorka warsztatów z Parku Rekreacyjno-Sportowego fairPlayce. - Z racji tego, że prowadzimy obiekt sportowy zorganizujemy również warsztaty i wykłady o zdrowiu. Nasi trenerzy będą mówić m.in. o tym, w jaki sposób zregenerować ciało. Fizjoterapeuci zademonstrują, jakie ćwiczenia można wykonywać w domu i samochodzie. Będziemy rozmawiać o redukcji stresu, a także o współczesnych formach rekreacji, które będą lekiem na choroby cywilizacyjne - wylicza Anna Rękoś.

Szef kuchni "Restauracji fairPlayce" opracował już specjalne taneczne menu dla wszystkich gości odwiedzających obiekt. Warsztaty zakończą się w sobotę, 24 sierpnia finałowym pokazem tanecznym uczestników projektu wraz z instruktorami.

"fairPlayce" - aktywne centrum kulturalne na mapie Poznania!

Warsztaty dla tancerzy będą odbywać się w Parku Rekreacyjno-Sportowym fairPlayce, przy ul. Bożydara, w którym pracują wyspecjalizowani trenerzy sportów rakietowych, fitnessu oraz tańca. Pomimo założeń o rekreacyjno sportowym charakterze, obiekt fairPlayce stał się również miejscem, w którym przenika się kultura i sztuka. Jego bryłę zaprojektował znany architekt Przemysław Borkowicz, jeden z dwóch głównych twórców poznańskiego Starego Browaru. Dzięki temu budynek umożliwia organizowanie wydarzeń sportowych i kulturalnych, takich jak: wernisaże, koncerty, wystawy, warsztaty plastyczne oraz taneczne.

- Misja, jaka przyświeca  fairPlayce to połączenie światów sportu i kultury. W 2017 r. to marzenie się spełniło. W północnej części poznania taniec zakorzenił się bardzo mocno. Mamy nadzieję, że odbywające się wydarzenia - koncerty, wernisaże, spotkania autorskie - spowodują, że fairPlayce odwiedzi jeszcze więcej poznaniaków - mówi Jakub Rękoś, prezes Stowarzyszenia   fairPlayce.

Więcej informacji na oficjalnej stronie projektu: www.dancingpoznan.pl

AJ