Poznań Poetów już po raz 9

We wtorek, 14 maja, po raz 9. ruszy festiwal Poznań Poetów. To jedno z najważniejszych i największych tego typu wydarzeń naukowo-literackich w Polsce. Do Poznania przyjadą m.in. Marek Bieńczyk, Dorota Masłowska czy Andrzej Stasiuk.

Przewodnim tematem festiwalu będzie pytanie o młodość/fot. M. Starowicz / CK ZAMEK
Przewodnim tematem festiwalu będzie pytanie o młodość/fot. M. Starowicz / CK ZAMEK

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się od 14 do 18 maja w Centrum Kultury Zamek. To pięć dni i ponad 20 różnorodnych wydarzeń, wśród których będą: sesja krytycznoliteracka, panele, dyskusje, spotkania autorskie, czytanie wierszy, warsztaty dla uczniów i studentów, mistrzostwa slamerów, rozstrzygnięcia konkursów, koncert czy wreszcie pasmo sportowe - zawody łucznicze poeci vs. krytycy "W kwestii celności".

Kuratorem wydarzenia jest prof. Piotr Śliwiński z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W trzydziestolecie przemiany symbolizowanej przez rok 1989 Poznań Poetów poświęcony będzie dwóm rodzajom pokoleniowego doświadczenia zapisanego w wierszach: młodości ocalonej w poezji pokolenia "brulionu" oraz zapowiadającej się w twórczości poetów i poetek najmłodszych. Przewodnim tematem festiwalu będzie więc pytanie o młodość: Młodość ocalona? Młodość ocalająca?

- Warto zwrócić uwagę na spotkanie z młodymi poetami ("Wieczór debiutów"), przedpremierową prezentację wspólnego poematu Marcina Barana i Marcina Sendeckiego ("3 kwadranse wiersza "Koniec wakacji"), spotkanie z wybitnymi poetkami ("Liryka - Barbara Klicka, Klara Nowakowska, Marta Eloy Cichocka, Joanna Roszak) oraz na spotkanie z gośćmi z zagranicy, którymi będą: Serhij Żadan i Jurij Andruchowycz z Ukrainy, Miriam Van hee z Belgii oraz  Ariko Kato z Japonii - podpowiada Joanna Przygodzińska, kierownik zespołu ds. literatury CK Zamek. - Publiczność przyciągnie też z pewnością wieczór "Pod pozorem prozy". Jego gośćmi będą: Dorota Masłowska, Marek Bieńczyk i Andrzej Stasiuk.

W ramach "Poznania Poetów" odbędzie się dwudniowe seminarium krytycznoliterackie "Nowe i (za)wracające - w poezji dzisiejszej" poświęcone przede wszystkim zjawiskom najnowszym w liryce polskiej. Nie zabraknie też paneli dyskusyjnych: "Poezja po szkole nowojorskiej", "Tłumaczenie kobiet", "Jak być młodym poetą/ młodą poetką i po co?". W trakcie festiwalu rozstrzygnięte zostaną też dwa konkursy poetyckie: Konkurs im. Klemensa Janickiego (na książkę poetycką) oraz "Sztuka kochania wiersza" - konkurs na interpretację wiersza Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego. Pięciodniowe wydarzenie zakończą trzecie Mistrzostwa Polski Slamerów.

W tym roku "Poznań Poetów" jest festiwalem partnerskim 4. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius.

Wstęp na wszystkie wydarzenia Festiwalu zapewni w tym roku karnet w cenie 10 zł. Centrum Kultury Zamek wprowadziło opłatę ze względu na brak dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z zakupu karnetu zwolnieni są uczniowie i studenci. Wstęp na koncert Andruchowych & Karbido "Litografie" dla osób bez karnetu - 5 zł.

Program festiwalu można znaleźć na stronie CK Zamek:https://poznanpoetow.pl/podstrony/150-program/

AW