Poznań sportową stolicą Polski

Poznań został uznany za najbardziej sportowe miasto w Polsce i zdobył prestiżową Nagrodę Biznesu Sportowego - statuetkę DEMES. To nagroda dla osób i instytucji, które mają bezpośredni wkład w rozwój polskiego sportu.

Organizatorzy Gali podkreślili, iż obecnie w Polsce to Poznań wyznacza standardy zarządzania, organizowania oraz wykorzystywania sportu/fot. Adam Starzyński/PressFocus
Organizatorzy Gali podkreślili, iż obecnie w Polsce to Poznań wyznacza standardy zarządzania, organizowania oraz wykorzystywania sportu/fot. Adam Starzyński/PressFocus

Poznań pokonał Bydgoszcz i Gdynię, które razem ze stolicą Wielkopolski weszły do finałowej trójki. Podczas XV Gali Forum Sportu i Biznesu, która miała miejsce w środę, 13 marca, w Centrum Olimpijskim PKOl, nagrodę odebrał Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania oraz Ewa Bąk, dyrektor Wydziału Sportu UMP.

Podczas wręczania statuetki DEMES organizatorzy Gali podkreślili, iż obecnie w Polsce to Poznań wyznacza standardy zarządzania, organizowania oraz wykorzystywania sportu do skutecznej aktywizacji i komunikacji z mieszkańcami.

- Zależy nam na tym, by w Poznaniu sport był dostępny dla wszystkich: dla dzieci, dorosłych, seniorów, osób z niepełnosprawnościami - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.  - Stawiamy nie tylko na bogatą infrastrukturę sportową dostosowaną do potrzeb profesjonalistów, ale na różnorodność. Chcemy przekonać każdego mieszkańca Poznania, że sport to zdrowie i przyjemność.

XV Gala Sportu i Biznesu była częścią konferencji Forum Sportu i Biznesu SPORTBIZ - najważniejszego wydarzenia integrującego świat sportu i biznesu w Polsce. Uhonorowano podczas niej osoby, firmy, organizacje i projekty, które szczególnie przyczyniły się do rozwoju polskiego sportu. Statuetki wręczono w 14 kategoriach. Większość zwycięzców wyłoniła Kapituła Statuetek, w której skład weszli wybitni specjaliści zajmujący się marketingiem sportowym, przedstawiciele świata nauki i mediów.

Statuetka DEMES w kategorii Sportowe miasto została przyznana po raz pierwszy. Kapituła uznała, że musi ona trafić do gminy, która w 2018 wyróżniła się na tle innych. Przy wyborze kandydatów brano więc pod uwagę takie czynniki jak: popularyzacja sportu w mieście, regionie, skuteczność działań promocyjnych, przeprowadzone kampanie marketingowe, współpraca ze sponsorami i sportowcami wpływ sportu na społeczeństwo czy organizację wydarzeń.

Jury doceniło związaną ze sportem aktywność miasta w mediach społecznościowych: akcję #poznanwspiera i wortal sportowy poznan.pl/sport oraz kampanie marketingowe: Sport jest piękny, Trenuj z Olimpijczykiem czy Młodzieżowe Centra Sportu. Członkowie kapituły wysoko ocenili też program stypendialny Miasta Poznania, szeroki zakres promocyjnej współpracy z topowymi sportowcami oraz liczne projekty inicjowane przez Poznań, a wspierane przez biznes.

Uznanie zyskała organizacja wydarzeń sportowych w Poznaniu - z naciskiem na wspieranie imprez wioślarskich, kajakowych, triathlonowych, biegowych, konnych i tenisowych oraz takie inicjatywy jak: "Trener Osiedlowy i Senioralny", nauka pływania dla dzieci szkół podstawowych, system Młodzieżowych Centrów Sportu. Jury zwróciło też uwagę na rozwój ogólnodostępnej infrastruktury sportowej, aktywizującej mieszkańców Poznania i doceniło innowacyjne podejście do promowania sportu - m.in. projekty takie jak "Sport jest piękny".

Poznań przyjazny sportowcom: zawodowcom i amatorom

Poznań od wielu lat plasuje się w ścisłej czołówce kraju w sporcie młodzieżowym. Miejski program Młodzieżowych Centrów Sportu przekłada się nie tylko na bardzo dobre wyniki w ministerialnym systemie współzawodnictwa, ale też na popularyzację sportu wśród najmłodszych. To w Poznaniu realizowany jest jeden z największych w Europie programów aktywizacji fizycznej dzieci i seniorów w postaci Trenera Osiedlowego i Senioralnego.

Stolica Wielkopolski jest również gospodarzem międzynarodowych imprez sportowych o bardzo zróżnicowanym charakterze. Tor Regatowy Malta regularnie gości najlepszych wioślarzy i kajakarzy świata, w Jeziorze Maltańskim swoją rywalizację co roku rozpoczynają najlepsi triathloniści, a Hipodrom Wola i Międzynarodowe Targi Poznańskie poprzez renomowane zawody konne zapewniają rozrywki wszystkim fanom hipiki.

Poznań jest również miastem przyjaznym dla środowisk biegowych. Zarówno poznański Półmaraton, jak i Maraton uznawane są za najlepsze tego typu biegi w kraju. W 2018 roku w Poznaniu odbył się największy w historii Polski bieg uliczny na 10 km - Bieg Niepodległości, w którym udział wzięło ponad 22 tys. biegaczy.

Poznań jest miastem sprzyjającym uprawianiu sportu w formie rekreacyjnej, jak i zawodowej. Liczne obiekty oraz prawie 500 wydarzeń każdego roku umożliwiają aktywne spędzanie czasu wszystkim chętnym, z kolei wykwalifikowana kadra trenerska klubów sportowych oraz system stypendialny pozwalają w pełni skupić się na treningu zawodowym sportowcom.

AW