Poznań stolicą polszczyzny

Kto włada najlepszą polszczyzną? Odpowiedź na to pytanie poznamy już w poniedziałek, 24 września. W tym roku gala finałowa XVIII edycji ogólnopolskiego Programu Społecznego Mistrz Mowy Polskiej odbędzie się w naszym mieście - w Centrum Kultury Zamek. To nie pierwszy raz, kiedy Poznań staje się stolicą języka polskiego.

Gala wieńcząca zeszłoroczną edycję plebiscytu Mistrz Mowy Polskiej/ fot. www.mistrzmowy.pl - grafika artykułu
Gala wieńcząca zeszłoroczną edycję plebiscytu Mistrz Mowy Polskiej/ fot. www.mistrzmowy.pl

Program społeczny Mistrz Mowy Polskiej to ogólnopolski konkurs, promujący polską mowę. Jak podkreślają organizatorzy, jego celem jest propagowanie najlepszych wzorców językowych poprzez poszukiwanie i wskazywanie osób, posługujących się polszczyzną w sposób staranny i godny naśladowania z całym jej bogactwem i kulturą.

Wyboru Mistrza Mowy Polskiej dokonuje, co roku, grono ekspertów złożone z językoznawców, literaturoznawców i socjologów języka. Wśród laureatów tytułu jest wiele wybitnych postaci świata kultury - dziennikarze, publicyści, ludzie sceny i małego ekranu, pisarze, ale też mniej znane osoby, posługujące się polszczyzną z prawdziwa maestrią. Mistrzami Mowy Polskiej byli min  m.in.: Jeremi Przybora, Gustaw Holoubek, Irena Kwiatkowska, Danuta Szafarska, Stefan Stuligrosz czy Wojciech Młynarski.

Do tytułu Mistrza Mowy Polskiej nominowanych jest w tym roku 11 kandydatów:

  • Marek Brzeziński - korespondent Polskiego Radia
  • Andrzej Ferenc - aktor, lektor
  • Halina Frąckowiak - piosenkarka
  • Marek Gaszyński - dziennikarz, poeta, autor tekstów
  • Jacek Hałasik - propagator gwary poznańskiej, "Radio Merkury"
  • Grzegorz Kajdanowicz - dziennikarz TVN24
  • Grzegorz Markowski - dziennikarz, "Szkło Kontaktowe" TVN 24
  • Mikołaj Pietraszak - Dmowski - rolnik, zarządca spółki "Majątek Rogalin" Sp. z o.o.
  • Marcin Sompoliński - dyrygent
  • Katarzyna Stoparczyk - dziennikarka Polskiego Radia, prowadząca audycję "zagadkowa Niedziela"
  • Grzegorz Wasowski - dziennikarz, satyryk, aktor

Gala finałowa, podczas której poznamy nazwisko zwycięzcy, odbędzie się w poniedziałek, 24 września w Centrum Kultury Zamek. Uroczystość rozpocznie się o godz. 18.15.

Podczas uroczystości dowiemy się też, do kogo trafi w tym roku tytuł Kuźni Mowy Polskiej. Wyróżnienie to przyznawane jest inicjatywom lub placówkom publicznym zaangażowanym w krzewienie kultury i piękna mowy ojczystej.

Program Mistrz Mowy Polskiej został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Poznania, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy oraz Dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie.

To nie pierwszy raz, gdy Poznań dowodzi, że zasługuje na miano stolicy polszczyzny. W Centrum Kultury Zamek dwukrotnie odbyły się debaty z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Brały w nich udział takie znakomitości jak prof. Jan Miodek, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Andrzej Markowski czy prof. Ewa Łętowska. Podczas tych spotkań dyskutowano m.in. o języku ludzi myślących i wzorcach polszczyzny. Gala finałowa Programu Społecznego Mistrz Mowy Polskiej po raz ostatni odbyła się w Poznaniu 10 lat temu.

AJ