Poznań w Partnerstwie na rzecz dostępności

Poznań dołączył do programu Partnerstwa na rzecz dostępności. Dokument podpisała w Warszawie Dorota Potejko, pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. osób z niepełnosprawnościami. To kolejny krok w stronę likwidowania barier w przestrzeni publicznej miasta.

Likwidowanie barier w przestrzeni publicznej to jeden z priorytetów Miasta Poznania - grafika artykułu
Likwidowanie barier w przestrzeni publicznej to jeden z priorytetów Miasta Poznania

Deklaracja dołączenia do programu Partnerstwa na rzecz dostępności - i tym samym do Programu Dostępność Plus - jest kolejnym już dowodem na to, że Poznań jest otwarty na potrzeby osób o obniżonej sprawności. Miasto sukcesywnie tworzy warunki do tego, by każdy poznaniak miał swobodny dostęp do dóbr, usług oraz możliwość udziału w życiu społecznym i publicznym.

- Likwidowanie barier w przestrzeni publicznej należy do naszych ważnych priorytetów - podkreśla Dorota Potejko, pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. osób z niepełnosprawnościami, która w czwartek podpisała dokument w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. - Przystąpienie do programu jest jasnym sygnałem nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami, ale dla wszystkich poznaniaków i firm działających w naszym mieście, że dostępność przestrzeni publicznej w Poznaniu jest dla nas ważna. Podpis złożony na dokumencie partnerstwa stanowi publiczne zobowiązanie do dalszych działań ułatwiających życie osobom z niepełnosprawnościami, seniorom oraz osobom poruszającym się z wózkami dziecięcymi.

Poznań jest kolejnym sygnatariuszem programu - podpisując go, miasto dołączyło do 133 interesariuszy, w tym samorządów, organizacji i firm, które już zadeklarowały działania w kierunku likwidowania barier. Program partnerstwa na rzecz dostępności wspiera takie obszary, jak architektura, transport, edukacja, służba zdrowia, cyfryzacja, usługi, konkurencyjność i koordynacja. W tekście deklaracji silnie podkreślone jest prawo do równości wszystkich obywateli korzystających każdego dnia z przestrzeni i infrastruktury publicznej.

To nie jedyne miejskie działanie, które ma dostosować przestrzeń publiczną dla osób o obniżonej sprawności. Od 2018 roku Poznań wprowadza tzw. Standardy Dostępności - czyli zbiór wytycznych, które są stosowane w projektowaniu, planowaniu oraz realizowaniu nowych inwestycji lub remontów obiektów już istniejących. Są one oparte o zasady uniwersalnego projektowania, które uwzględniają potrzeby różnych grup społecznych: osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, przemieszczających się z dziećmi, z ciężkim bagażem, czy rowerzystów.

Nad dostępnością przestrzeni miejskiej czuwa koordynator ds. dostępności publicznej, który wraz z Miejską Społeczną Radą ds. Osób Niepełnosprawnych oraz pełnomocnikiem ds. osób z niepełnosprawnościami sprawdza, czy planowane miejskie inwestycje są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i konsultuje je z projektantami.

Od kilku lat do potrzeb osób z niepełnosprawnościami dostosowuje się także imprezy miejskie i konferencje.

Poznań był pierwszym dużym miastem, które masowo zaczęło kupować nowoczesny niskopodłogowy tabor autobusowy. Obecnie wszystkie autobusy jeżdżące liniowo są niskopodłogowe, a do końca tego roku również 87 proc. taboru tramwajowego będzie przystosowane do potrzeb osób o obniżonej sprawności ruchowej.

Niezwykle istotną kwestią dla osób o obniżonej sprawności jest dostępność do informacji. Dla osób z dysfunkcją narządu wzroku tworzone są specjalne makiety dotykowe, a osoby niewidome i słabowidzące mogą korzystać z miejskich stron internetowych. Urząd Miasta zapewnia także osobom niewidzącym możliwość korespondencji w alfabecie punktowym - adresat otrzymuje odpowiedź w alfabecie Braille'a. Miejskie strony internetowe dostosowane są do potrzeb osób niesłyszących - można tam znaleźć filmy z tłumaczem języka migowego. Natomiast dla osób o obniżonej sprawności intelektualnej tworzone są specjalne "Teksty Łatwe do Czytania". Powstały one z myślą o osobach, które mają trudności z przeczytaniem i zrozumieniem tekstów o skomplikowanej treści.

W pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami są najważniejsze obiekty sportu i kultury: Stadion Miejski, Termy Maltańskie, Centrum Kultury Zamek, Teatr Nowy, Biblioteka Raczyńskich, Brama Poznania.

AW