Poznań walczy z grypą

Miasto przygotowało dla seniorów bezpłatne szczepionki przeciwko grypie. W tym roku może z nich skorzystać aż 8 tysięcy poznaniaków, którzy ukończyli 60 lat.

Szczepienia przeciwko grypie cieszą się dużą popularnością wśród seniorów - grafika artykułu
Szczepienia przeciwko grypie cieszą się dużą popularnością wśród seniorów

- Profilaktyka jest zawsze ważna, w każdym wieku - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. - W przypadku grypy to właśnie seniorzy są najbardziej narażeni na powikłania. Dlatego chcemy pomóc im zabezpieczyć się przeciw tej chorobie, zapewniając darmowe szczepienia. Liczę, że licznie skorzystają z tej możliwości. To jeden z wielu projektów skierowanych do starszych mieszkańców Poznania w ramach naszej polityki senioralnej. 

Miejska akcja profilaktyczna została doceniona na arenie ogólnopolskiej - Poznań otrzymał właśnie tytuł Honorowego Eksperta Ogólnopolskiego w zakresie Profilaktyki Grypy podczas X Dorocznej Debaty Ekspertów Flu Forum 2018.

- Bezpłatne szczepienia seniorów przeciwko grypie są trafioną inicjatywą  - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Popularność programu rośnie z roku na rok, a seniorzy sami dopytują o tę akcję. Liczba zaszczepionych osób najlepiej świadczy o tym, jak bardzo ten program jest potrzebny.

Tegoroczna edycja szczepień przeciwko grypie rozpoczęła się 10 września.

- Podobnie jak w ubiegłych latach bezpłatnie mogą z nich skorzystać osoby przebywające w wybranych miejskich placówkach masowego pobytu lub prowadzonych na zlecenie miasta - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych. -  Ponadto czekamy ze szczepieniami na seniorów, którzy są zameldowani w Poznaniu i rozliczają się z podatku dochodowego od osób fizycznych w jednym z urzędów skarbowych na terenie miasta.

W ubiegłym roku z bezpłatnych szczepień dla seniorów skorzystało 6 tysięcy poznaniaków. W tym roku szczepionek jest jeszcze więcej - trafią one do ponad 8 tysięcy osób. O przyjęciu do programu profilaktycznego decyduje kolejność zgłoszeń.

- Liczba szczepionek jest większa od ubiegłorocznej - przyznaje Grzegorz Jura, radny miejski, dzięki któremu liczba odbiorców tegorocznej edycji projektu została zwiększona. - Szczepienia są oczekiwane i niezwykle potrzebne osobom starszym, stąd decyzja o zwiększeniu liczby beneficjentów.

Szczepienia preparatem Vaxigrip Tetra odbywają się w wyznaczonych przychodniach na terenie każdej dzielnicy Poznania. Realizatorem programu jest przychodnia Edictum Sp. z o.o. Szczegółowy wykaz placówek, w których można skorzystać z bezpłatnych szczepień dostępny jest w załączniku.

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną o podłożu wirusowym. Jej objawy to: zakażenie górnych dróg oddechowych, wysoka gorączka, dreszcze, ból głowy i mięśni, któremu towarzyszy uczucie osłabienia i rozbicia oraz złego ogólnego samopoczucia. Sezon wzmożonych zachorowań na grypę przypada na okres od października do kwietnia. Szczyt diagnozowanych przypadków występuje pomiędzy styczniem a marcem.

Eksperci zgodnie twierdzą, że szczepienia przeciw grypie są jedyną efektywną i bezpieczną metodą profilaktyki tej choroby i jej powikłań. Polska pod względem działań profilaktycznych i zrealizowanych szczepień plasuje się na jednym z ostatnich miejsc w Europie. Liderem pozostaje Wielka Brytania, gdzie ze szczepień korzysta 62% ludności. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca szczepienia przeciwko grypie sezonowej kobietom w ciąży, dzieciom w wieku od 6 miesięcy do lat 5, osobom starszym, przewlekle chorym oraz pracownikom służby zdrowia.

WZiSS/AW