POZNAŃ WOLNY OD DYMU TYTONIOWEGO?!

"Poznań wolny od dymu tytoniowego?!" to temat konferencji zorganizowanej dzisiaj, 19 listopada, w Urzędzie Miasta Poznania przez Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 im. Przemienienia Pańskiego Akademii Medycznej w Poznaniu, Wydział Zdrowia Urzędu Miasta Poznania i Katedrę Toksykologii Akademii Medycznej w Poznaniu w związku z przypadającym jutro, 20 listopada, "Światowym Dniem bez Papierosa".

Organizatorzy, wraz ze sprzymierzonymi instytucjami, próbowali podczas konferencji odpowiedzieć na pytanie: co można uczynić dla naszego Miasta i Regionu, by było coraz więcej wolnej od dymu tytoniowego przestrzeni i - co się z tym wiąże - coraz mniej odtytoniowych ludzkich tragedii?
W Poznaniu i regionie pali papierosy około 43% mężczyzn oraz 22% kobiet. Niepokojące jest, że procent palących kobiet jest stosunkowo wysoki w porównaniu z nasileniem nałogu w tej grupie, w wielu innych społeczeństwach. Niepokojącym jest też fakt, że papierosy pali około 24% osób poniżej 15 roku życia. Z powodu samego raka płuc umiera każdego roku w Poznaniu i Wielkopolsce kilkaset osób. Co najmniej o 1/3 w ciągu roku mogłoby się zmniejszyć występowanie zawału mięśnia sercowego, gdyby można było wykluczyć czynnik ryzyka, jakim jest palenie papierosów. Na przeciętnego dorosłego Polaka wypada rocznie 3000 papierosów.
Światowa Organizacja Zdrowia w maju 2003 roku przyjęła konwencję mobilizującą do nasilenia działań antytytoniowych. W różnych regionach świata kontynuowana jest zdecydowana kampania przeciw paleniu papierosów. W wielu miejscach przynosi już wymierne efekty. W Polsce, w ostatnich latach, rzuciło palenie ponad pół miliona osób. Dobrze byłoby, by Poznań i Wielkopolska stały się również miejscami wolnymi od dymu tytoniowego.
Władze Miasta, województwa i poznańskie środowisko medyczne wspólnie pracują nad wdrożeniem programu informacyjno - edukacyjnego, którego podstawowym tematem jest "Uwolnienie dzieci od ekspozycji na dym tytoniowy". Bezpośrednimi adresatami programu będą starsze dzieci i młodzież (12-19 lat), kobiety w wieku rozrodczym i ich partnerzy, kobiety planujące ciążę, będące w ciąży i po porodzie oraz rodzice dzieci w wieku 0-7 lat. Przewidywane są działania w zakresie: upowszechniania wiedzy wśród starszych dzieci i młodzieży o szkodliwym działaniu palenia tytoniu w czasie ciąży, motywowanie osób w wieku prokreacyjnym, planujących potomstwo do rezygnacji z palenia papierosów, zintensyfikowanie wysiłków do zmotywowania kobiet w ciąży do jak najwcześniejszego rzucenia palenia, nagłośnienia w kampaniach medialnych problematyki wpływu "biernego palenia" na dzieci w wieku 0-7 lat, a także opracowanie i wdrożenie programów edukacyjno - interwencyjnych wspierających rodziców w niepaleniu papierosów.