Poznań żegna Krzysztofa Krawczyka

Zmarłego w Poniedziałek Wielkanocny Krzysztofa Krawczyka żegnają dwie poznańskie instytucje kultury, z którymi artysta był związany.

Zdjęcie Teatru Polskiego, na pierwszym planie krzak z białymi kwiatami - grafika artykułu
W sobotę przed Teatrem Polskim stanie gramofon, z którego popłyną piosenki, śpiewane przez Krzysztofa Krawczyka, fot. Marco / fotoportal.poznan.pl

W sobotnie południe przed Teatrem Polskim stanie gramofon, z którego popłyną piosenki, śpiewane przez Krawczyka w spektaklu "Staroświecka komedia". Miał on swoją premierę w październiku 1977 roku, a obecność muzyka na scenie Polskiego miała charakter kontynuacji rodzinnej tradycji. - Jego ojciec January był aktorem teatru w latach 1948-1955 - mówi Maciej Nowak, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego.  

Spektakl był wspólnym przedsięwzięciem Teatru Polskiego i Estrady Poznańskiej. Wokalista był związany etatowo z tą ostatnią instytucją, dlatego na skwerze przed siedzibą Estrady przy ul. Masztalarskiej zostanie udostępniona mało znana, archiwalna fotografia Krzysztofa Krawczyka wraz z podziękowaniami.

 - Zapraszamy także do posłuchania podkastu ze wspomnieniami jego menedżera Andrzeja Kosmali, nagranego z okazji 65-lecia Estrady Poznańskiej - mówi Małgorzata Kempa, dyrektor Estrady Poznańskiej. Podkastu można posłuchać pod adresem www.estrada.poznan.pl/series/65-lat.

- Piosenki śpiewane przez Krzysztofa Krawczyka są częścią naszych wspólnych wspomnień, a on sam zawsze będzie kojarzył się z pogodą ducha i nieustępliwością wobec przeciwności losu. Wielu mieszkańców zwracało się do nas z prośbą o choćby symboliczne upamiętnienie artysty, dlatego dziękuję poznańskim instytucjom kultury za adekwatną reakcję - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. 

Ostatnie pożegnanie Krzysztofa Krawczyka będzie miało charakter państwowy - sobotni pogrzeb poprzedzi ceremonia w bazylice w Łodzi. Artysta spocznie na cmentarzu w Grotnikach. 

WK/AW