#Poznan2023 - podsumowanie debat

Jak będzie wyglądał Poznań przyszłości? W jaki sposób będzie się rozwijał i jaki wpływ na ten proces mają władze miasta i jego mieszkańcy? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy ostatniej już dyskusji z cyklu #Poznan2023 - porozmawiajmy o konkretach.

O przyszłości Poznania dyskutowali: Jacek Jaskowiak, prezydent miasta i Edwin Bendyk, publicysta i dziennikarz
O przyszłości Poznania dyskutowali: Jacek Jaskowiak, prezydent miasta i Edwin Bendyk, publicysta i dziennikarz

W dyskusji udział wzięli: Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta oraz Edwin Bendyk, dziennikarz, publicysta i pisarz, kierownik działu nauki w tygodniku Polityka, autor książek poświęconych problemom współczesnej cywilizacji. Wyniki badań dotyczących poznaniaków przedstawił prof. Rafał Drozdowski, kierownik Zakładu Socjologii Życia Codziennego UAM.

- Mówiąc o największych polskich miastach trzeba wziąć pod uwagę problem tzw. "pułapki średniego rozwoju"-  zauważył Edwin Bendyk. - Duże miasta wplecione są w układ światowych relacji. Warto więc zastanowić się, w jakim momencie dziejowym jesteśmy. Czy czeka nas przełom cywilizacyjny, czy raczej kontynuacja trendów z ostatnich 20-30 lat? Jeśli to drugie, to trzeba liczyć się z tym, że polskie miasta nie wyrwą się z peryferyjności w stosunku do dużych metropolii Europy zachodniej.

- Dziś decydujemy, jaką pozycję będziemy zajmować w Europie - podkreślał Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. - Czy opowiemy się za europejskimi wartościami, czy pójdziemy w inną stronę. Nie powinniśmy jednak mieć kompleksów, patrząc na większe miasta. Poznań prawdopodobnie nie będzie tak duży jak Berlin, ale to nie powód do zmartwień. To od nas zależy, jak dobrze będzie nam się tu żyło i to nasze decyzje wpłyną na to, czy komfort życia w Poznaniu będzie większy niż w innych miastach Polski. Nie trzeba jednak ścigać się w rankingach. Decyzje nie mogą być dyktowane wyłącznie rywalizacją. Trzeba wsłuchać się w potrzeby poznaniaków.

Zdaniem mieszkańców Poznania to dbałość o ekologię jest tym, co najbardziej wpływa na wzrost komfortu życia w mieście. Im czystsze powietrze i im lepsza woda - tym lepiej się nam mieszka. Na drugim miejscu są inwestycje w transport zbiorowy i pieszo-rowerowy.

- Cieszą mnie te badania, bo widzę twarde dane potwierdzające słuszność rozwiązań, jakie wprowadzamy w Poznaniu - mówił prezydent miasta. - Wystarczy spojrzeć na liczbę wypożyczeń roweru miejskiego. Gdy obejmowałem urząd, korzystało z niego ok. 100 tysięcy osób rocznie, teraz -  1,7 mln. To pokazuje, że mieszkańcy rozumieją, jak ważny jest zrównoważony transport. A my wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom.

Wtorkowe spotkanie było piątą już debatą z cyklu #Poznan2023. Podczas wcześniejszych poruszono najważniejsze dla poznaniaków tematy.

Podczas debaty "Młody Poznań" paneliści zastanawiali się, co może w tkance miejskiej zauroczyć młodych ludzi. Podczas drugiej debaty, która miała miejsce 12 kwietnia, skupiono się na potrzebach starszych poznaniaków. Trzecia debata pod hasłem "Mieszkajmy w Poznaniu" odbyła się 14 maja - rozmawiano o polityce społeczno-mieszkaniowej.  Hasłem przewodnim czwartej debaty był "Mobilny Poznań".

AW