Poznanianki przeciwko dyskryminacji

Licealistki z Poznania nakręciły film o tolerancji i zdobyły dwie nagrody partnerskie w międzynarodowym konkursie ONZ. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w Nowym Jorku.

Prezydent Jacek Jaśkowiak spotkał się z autorkami filmu w urzędzie miasta
Prezydent Jacek Jaśkowiak spotkał się z autorkami filmu w urzędzie miasta

Festiwal Plural+ to inicjatywa Sojuszu Cywilizacji ONZ i Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji. Zgłoszenia na konkurs filmów dotyczących wpłynęły z całego świata, swój film nadesłały też trzy uczennice I LO im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu: Sara Gaździak, Michalina Brzuska i Karolina Stróżyk. Ich dzieło jest pierwszą polską pracą nagrodzoną w konkursie.

Uzdolnione licealistki przyjął w urzędzie miasta Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

- Gratuluję! Stworzyłyście film nie tylko bardzo dobry technicznie, ale także niezwykle istotny społecznie - mówił Jacek Jaśkowiak. - Podjęłyście niełatwy temat tolerancji i dyskryminacji. Przesłanie, jakie płynie z Waszego obrazu, w dzisiejszych czasach jest potrzebne bardziej niż kiedyś. Cieszę się, że dostrzegają to takie młode osoby. 

Czarnoskóry chłopak, niesłysząca dziewczyna, muzułmanka, żyd, homoseksualna para - to bohaterowie zwycięskiego filmu "We are enough". Obraz opowiada o problemach związanych z różnicami społecznymi, dyskryminacją ze względu na wygląd, orientację seksualną, religię czy niepełnosprawność. Przesłanie jest jasne: "Jestem sobą i to wystarczy" - mówią bohaterowie filmu.

We Are Enough

- Aktorzy to w większości nasi znajomi - mówi Sara Gaździak, jedna z licealistek z "Marcinka". - Nikogo nie trzeba było długo namawiać do wzięcia udziału w projekcie - nasi przyjaciele są tolerancyjni, otwarci na innych. Myślę, że to naprawdę częste w naszym pokoleniu.

- Informacja o nagrodzie była zaskoczeniem - przyznaje Michalina Brzuska. - Najpierw dowiedziałyśmy się o jednej nagrodzie partnerskiej, potem przyszedł mail mówiący o kolejnej. Oczywiście, ucieszyłyśmy się bardzo, ale nie wiedziałyśmy, czy uda nam się je odebrać.

Ceremonia rozdania nagród odbędzie się 9 listopada w Nowym Jorku. Dziewczyny nie były w stanie same sfinansować podróży, założyły więc zbiórkę online i z pomocą internautów udało im się zebrać pieniądze na bilety.

Alicja Wesołowska/biuro prasowe