Poznańska Kolej Metropolitalna doceniona

Stowarzyszenie Metropolia Poznań i samorząd województwa wielkopolskiego otrzymały główną nagrodę w kategorii Idea w III edycji konkursu "Nagroda imienia Jerzego Regulskiego". Doceniono projekt Poznańska Kolej Metropolitalna.

Poznańska Kolej Metropolitalna otrzymała główną nagrodę w kategorii Idea w III edycji konkursu "Nagroda imienia Jerzego Regulskiego"
Poznańska Kolej Metropolitalna otrzymała główną nagrodę w kategorii Idea w III edycji konkursu "Nagroda imienia Jerzego Regulskiego"

- Zapewnienie mobilności mieszkańcom Poznania i aglomeracji jest dla nas  największym wyzwaniem. Ważna jest alternatywa dla przemieszczenia się samochodem. Poznańska Kolej Metropolitalna jest punktem wyjścia do dalszej współpracy całej aglomeracji. Wszystkie zadania realizujemy z korzyścią dla mieszkańców Poznania, poszczególnych gmin i powiatu - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania.

Nagrodę im. Jerzego Regulskiego przyznaje się za wybitne osiągnięcia w kreowaniu ładu przestrzennego i rozwoju samorządności terytorialnej w czterech kategoriach: idei, realizacji dzieła, wiedzy i upowszechniania, aktywności obywatelskiej.

W kategorii Idea nominowani byli m.in. Biuro Rozwoju Wrocławia i Biuro Rozwoju Gdańska. Nagroda przypadła jednak Stowarzyszeniu Metropolia Poznań za Poznańską Kolej Metropolitalną.

PKM jest wspólnym przedsięwzięciem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego oraz gmin i powiatów położonych wzdłuż linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego. Jest to system regularnych kolejowych połączeń regionalnych oparty na zasadzie solidaryzmu wszystkich samorządów współuczestniczących w projekcie, współfinansowany przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań, Powiat Poznański oraz położone - wzdłuż 9 linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego - gminy i powiaty aglomeracji poznańskiej, o częstotliwości kursowania pociągów w godzinach szczytu przewozowego co 30 minut, zapewniający pasażerom odpowiedni komfort podróżowania.

Od 10 czerwca PKM funkcjonuje na liniach - do Nowego Tomyśla, Wągrowca, Jarocina i Grodziska Wielkopolskiego, natomiast od 9 września na linii do Swarzędza.

Docelowo Poznańska Kolej Metropolitalna będzie obejmować swoim zasięgiem obszar w promieniu ok. 50 km od Poznania, wyznaczony przez stacje końcowe PKM na poszczególnych liniach kolejowych: Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski, Kościan, Jarocin, Wrześnię, Gniezno, Wągrowiec, Rogoźno i Wronki. Zakończenie wdrażania tego projektu przewidziane jest na 2021 rok.

Zasięg Poznańskiej Kolei Metropolitalnej da szansę blisko dwóm milionom mieszkańców na korzystanie z tego wygodnego i szybkiego środka transportu publicznego.

W trakcie uznawanego za najważniejsze wydarzenie samorządowe w roku oprócz nagrody im. Jerzego Regulskiego, wręczono też Europejski Znak Jakości Zarządzania w Samorządzie Terytorialnym (ELoGE) oraz przedstawiono aktualny Ranking Samorządowców Rzeczpospolitej. Przyznano też nagrodę "Fundament Rzeczypospolitej" im. Michała Kuleszy. Uroczystość odbyła się 8 października w Audytorium Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Stowarzyszenie Metropolia Poznań reprezentowali Jacek Jaśkowiak, prezes Zarządu oraz Jan Grabkowski, wiceprezes. W uroczystości wziął również udział Wojciech Jankowiak, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.