Poznańska kultura od Ukrainy po Islandię

Zakończyły się dwa z trzech rocznych konkursów dotacyjnych na działania kulturalne zaproponowane przez organizacje pozarządowe (NGO). Efekt - aż  141 nowych projektów, które ubarwią kulturalny Poznań.

"Enter Music Festival" znalazł się w pierwszej trójce projektów nagrodzonych w priorytecie 5.
"Enter Music Festival" znalazł się w pierwszej trójce projektów nagrodzonych w priorytecie 5.

- Mamy zaufanie do pomysłowości i aktywności niezależnych animatorów i twórców kultury. Dlatego w budżecie miasta na ich działania zapisaliśmy 12,7 miliona złotych, a w ciągu roku kwota ta jeszcze znacząco wzrośnie - deklaruje Jędrzej Solarski, odpowiedzialny za kulturę zastępca Prezydenta Miasta Poznania.

Nic dziwnego, że co roku w poznańskich konkursach lawinowo rośnie liczba zgłaszanych ofert - tylko w pierwszych dwóch było ich prawie 400, w tym wiele spoza miasta. Przykładem Festiwal Teatrów Studenckich START, który na piątą edycję przeniesie się z Warszawy do Poznania.

- Naszym celem jest jednak przede wszystkim nie przegapić rodzących się w samym Poznaniu inicjatyw twórczych, nowych pomysłów na wykorzystanie istniejących przestrzeni, a przede wszystkim młodych ludzi, którym nawet niewielka dotacja pomoże rozpocząć działalność dla mieszkańców - uważa Justyna Makowska, dyrektor wydziału kultury.

Projekty oceniały komisje złożone w połowie z przedstawicieli prezydenta, a w połowie z reprezentantów środowiska NGO, które zgłaszało ich w otwartych naborach. Oprócz tego każda oferta była przydzielana ekspertowi w dziedzinie związanej z tematem projektu - formułował on ocenę opisową, uwzględniającą szanse i zagrożenia. Podział tematyczny odbywał się w ramach priorytetów konkursowych Miasta Poznania - aktualne rozstrzygnięcia dotyczą priorytetów 1-5.

W pierwszym z nich, dotyczącym przestrzeni publicznej i jej animowania, najwyższą ocenę otrzymał "Mobilny Dom Kultury Wilczak" - cykl działań wokół nowej przestrzeni, powstającej właśnie nad Wartą, zaproponowany przez stowarzyszenie Mobilny Dom Kultury Szeląg. W pierwszej trójce w tym priorytecie znalazł się także "Cykl wystaw i działań edukacyjnych w Rodriguez Gallery" - jednej z najprężniejszych młodych poznańskich galerii sztuki współczesnej (Fundacja Rodriguez Gallery) - oraz "Poznańska Piętnastka - koncerty dla Poznania" (Stowarzyszenie Jazz Poznań).

Niezwykłą wagę ma priorytet Edukacja Kulturalna, wspierający staranie miasta o poszerzanie horyzontów poznańskich odbiorców zwłaszcza tych, którzy są zagrożeni wykluczeniem z kultury. Idealnie tej tezie odpowiadają najwyżej ocenione projekty: Fundacji Mały Dom Kultury ("Warsztaty Justyny Sobczyk dla osób z niepełnosprawnością i instruktorów teatralnych"), Fundacji Malta ("Szkoła widza") i Stowarzyszenia Dom Trzeźwości ("Efekt Pigmaliona", którego celem jest m.in. aktywizacja kulturalna osadzonych w Areszcie Śledczym).

Priorytet 3, skupiający się na wydawnictwach  i działaniach propagujących czytelnictwo, przyniesie w tym roku m.in. publikację papierową "Chawerim. Poznańscy Żydzi" (Stowarzyszenie Miasteczko Poznań), ale także interaktywny e-book na smartfony "Magia Poznania. Część 1. Tajemnica Opery" (Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania Przez Sztukę Insea) oraz dalszy rozwój czasopisma internetowego CzasKultury.pl (Stowarzyszenie Czasu Kultury).

Co roku, w ramach priorytetu 4., poznańscy artyści mają szansę wsparcia wyjazdów zagranicznych. Skorzystają z nich m.in. rockowe grupy Acid Drinkers i Biff, wybierające się na Wyspy Brytyjskie i dwa chóry biorące udział w kongresie "Pueri Cantores" w Barcelonie, ale najwyższą ocenę otrzymała oferta Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Polska-Ukraina", w ramach której wsparci zostaną artyści biorący udział w I poznańsko-charkowskiej rezydencji artystycznej. To jeden z wielu tego typu projektów w tegorocznych konkursach - działania ze społecznością ukraińską będą prowadzić m.in. Teatry Strefa Ciszy i Biuro Podróży, odbędzie się też kolejna edycja festiwalu Ukraińska Wiosna.

W priorytecie 5. wsparcie uzyskało ponad 30 wydarzeń o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym. Pierwsza trójka to "Izotop" - cykl działań prezentujących twórczość wybitnej artystki wizualnej, prof. Izabeli Gustowskiej (Fundacja Katedry Intermediów), "RVK - POZ Music Festival" - pierwsza edycja festiwalu zbliżającego muzyków z Poznania i Islandii (Fundacja Małego Domu Kultury) oraz "Enter Music Festival" - kolejna edycja jazzowej, plenerowej imprezy pod dyrekcją Leszka Możdżera.

W sumie na 141 wspartych projektów miasto Poznań wyda 3 900 000 zł. Ponadto przez cały rok realizowane będą wybrane w 2017 roku 43 projekty wieloletnie (7 000 000 zł). Obecnie Wydział Kultury rozpoczyna ocenę ofert w trzecim konkursie w priorytetach 6 i 7 (pamięć historyczna i tradycje kulturowe oraz działania z okazji 100-lecia Powstania Wielkopolskiego i odzyskania niepodległości). Jego wyniki znane będą w połowie marca. 

Marcin Kostaszuk/WK