Poznański Targ Dobra

W najbliższą sobotę na Świętym Marcinie będzie można poznać lokalnych społeczników i wziąć udział w licznych warsztatach i pokazach. Startuje Poznański Targ Dobra - tegorocznej edycji Poznańskiego Dnia Organizacji Pozarządowych towarzyszyć będą pierwsze Targi Ekonomii Społecznej.

Wzdłuż ulicy Święty Marcin wystawią się 52 organizacje pozarządowe, w tym 20 podmiotów ekonomii społecznej
Wzdłuż ulicy Święty Marcin wystawią się 52 organizacje pozarządowe, w tym 20 podmiotów ekonomii społecznej

14 września (w sobotę) w stolicy Wielkopolski odbędą się 9. już obchody Poznańskiego Dnia Organizacji Pozarządowych połączone z pierwszymi w mieście Targami Ekonomii Społecznej.  Wydarzenie rozpocznie się na ul. Święty Marcin o godzinie 10 i potrwa do 16.

Impreza pod nazwą "Poznański Targ Dobra" jest doskonałą okazją, by poznać wolontariuszy i osoby, które na co dzień pomagają innym. Wzdłuż ulicy Święty Marcin wystawią się 52 organizacje pozarządowe, w tym 20 podmiotów ekonomii społecznej.

Nazwa wydarzenia nawiązuje do wyjątkowo popularnych w Poznaniu ryneczków i targowisk, a także do Międzynarodowych Targów Poznańskich, które stanowią wizytówkę miasta.

- Targi i wymiana dóbr kojarzą się z czymś komercyjnym - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska. Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych  - Jednak Targ Dobra jest inny. Wydarzenie ma nie tylko podkreślać faktyczną - policzalną - wartość pracy, którą wykonują organizacje pozarządowe, ale również ukazywać jej wartość dodaną: czynienie dobra na rzecz innych.

Przez niemal cały dzień na Świętym Marcinie (między ul. Ratajczaka a Kantaka) odbywać się będą pokazy, warsztaty i spotkania. W specjalnie wyodrębnionej strefie ekoNGO będzie można zaczerpnąć inspirację do bardziej ekologicznego stylu życia.

Podczas warsztatów "Miododajny Ogród" będzie można poznać gatunki roślin miododajnych i tajniki ich pielęgnacji. Poznaniacy poznają również zasady montażu i budowy hoteli dla owadów oraz ich roli w środowisku miejskim. Uczestnicy warsztatów "Poznaj ptasich sąsiadów" będą mieli okazję przyjrzeć się z bliska najczęściej spotykanym gatunkom ptaków w mieście. Atrakcją będzie również pokaz techniki palenia w piecach, połączony z dyskusją, w jaki sposób można ograniczyć niską emisję zanieczyszczeń do powietrza.

Dla najmłodszych Fundacja Niwa stworzy strefę dziecka, w której będzie można wziąć udział w miniolimpiadzie sportowej, uczestniczyć w pokazach naukowych oraz muzycznych, a także stworzyć własnego slima - "glutka" czy zagrać w "Memory".

Przygotowano też liczne konkursy - będzie można poćwiczyć mówienie w gwarze poznańskiej i nauczyć się układać budżet domowy.

AW

Załączniki