Poznańskie obchody węgierskiego zrywu

58 lat temu na ulicach Budapesztu ludność węgierska masowo wystąpiła przeciwko reżimowi komunistycznemu. W związku z tą rocznicą w czwartek 23 października odbędą się uroczyste obchody Powstania Węgierskiego 1956 roku. Organizatorem uroczystości jest Prezydent Miasta Poznania.  

źródło: www.1956.pl - grafika artykułu
źródło: www.1956.pl

Powstanie węgierskie 1956

23 października 1956 roku mieszkańcy Budapesztu rozpoczęli rewoltę, która przerodziła się w wiec poparcia dla buntu robotników z Poznania. Iskrą do użycia siły przez funkcjonariuszy bezpieczeństwa było zniszczenie przez demonstrantów urządzeń zagłuszających Radio Wolna Europa, co w efekcie zapoczątkowało regularne walki. Powstańcy żądając niepodległości Węgier domagali się także kary dla zbrodniarzy stalinowskich. 24 października na ulicach miasta pojawiły się czołgi, które zostały podpalone przez uczestników buntu. W wyniku politycznego rozłamu częśc wojska przeszła na stronę powstańców. Samozwańczy premier Nagy ogłosił wyjście z Układu Warszawskiego zapowiadając wolne wybory. Działania te zostały jednak krwawo stłumione przez ZSRR, który 4 października dokonał na Węgrzech zbrojnej interwencji. Ponad 3 tysiące ofiar bezpośrednich walk, 100 osób skazanych na karę śmierci oraz liczne represje stłumiły próbę uwolnienia się Węgier spod sowieckiej dominacji. Polskie społeczeństwo przez cały okres rewolucji i walk z wojskami sowieckimi, popierało dążenia wolnościowe Węgrów, organizując pomoc materialną i oddając krew rannym powstańcom.

Uroczystości rocznicowe

W samo południe hejnałem miasta Poznania przy Tablicy Petera Mansfelda rozpoczną się oficjalne uroczystości rocznicowe. Uczestnicy wezmą udział w ceremonii złożenia kwiatów. Podobny przebieg będzie miało spotkanie przy tablicy Romka Strzałkowskiego, które rozpocznie o godzinie 12.20. Oba punkty ceremonii uświetnią krótkie występy artystyczne w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 23, Publicznego Liceum Ogólnokształcącego oraz Prywatnego Gimnazjum Językowo-Informatycznego im. Romka Strzałkowskiego. Władze Miasta Poznania reprezentować będzie Zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Jerzy Stępień.

Wspólną historię Poznania i Budapesztu od kilku dni promują uczniowie ze Szkolnego Klubu Krótkofalowców działającego przy Zespole Szkół Odzieżowych w Poznaniu. Od 19 do 25 października, wspólnie z węgierskimi krótkofalowcami, upowszechniają wiedzę na temat obu tych miast w kraju i za granicą.  

PI