"Projekt Owińska" - lepsza jakość opieki i komfort pacjentów

Podopieczni oraz personel Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Rehabilitacji Medycznej w Owińskach już wkrótce będą mieli do dyspozycji dużo większy i bardziej komfortowy budynek. Realizowany wspólnie z Miastem "Projekt Owińska" obejmuje też szereg szkoleń, działań integrujących i terapeutycznych, które mają podnieść jakość opieki i obsługi pacjentów Zakładu. 

UM Poznań - grafika artykułu
UM Poznań

Zakład opiekuńczy w Owińskach inwestycji wymagał już od dawna. Obecnie jego siedziba znajduje się w starym ok. 150-letnim budynku, który nie spełnia warunków wymaganych w tego typu placówkach medycznych. Brakuje tam windy, pokoje są wieloosobowe i bez łazienek.

- Projekt, który realizujemy od września 2014 roku, obejmuje remont obecnego budynku oraz jego rozbudowę. Powierzchnia zwiększy się dwukrotnie do ok. 3 tys. m2, powstanie nowoczesny budynek, który architektonicznie będzie nawiązywał do tego obecnie istniejącego - mówiła podczas konferencji prasowej Iwona Majer, dyr. Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Rehabilitacji Medycznej w Poznaniu - Część inwestycyjna to około 70& całego projektu, którego wartość to ponad 21,5 mln zł.

Zasadniczym źródłem finansowania projektu jest Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweski Mechanizm Finansowy. 20% środków przekazało miasto.

- "Poprawa jakości opieki nad osobami niesamodzielnymi, z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnymi intelektualnie" to projekt z punktu widzenia strategii miasta i dążenia do poprawy jakości służby zdrowia kluczowy - mówiła Magdalena Pietrusik - Adamska, dyr. Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania - Nie udałoby się go zrealizować, gdyby nie ogromne osobiste zaangażowanie pani dyrektor Mejer oraz jej pracowników.

Dzięki inwestycji znacznie poprawi się komfort życia pacjentów i pracy personelu. Ale projekt też szereg działań nieinwestycyjnych, takich jak szkolenia indywidualne i grupowe dla pracowników, wdrażanie nowych form terapii zajęciowej czy kampanie integrujące i kształtujące postawy i zachowania społeczne.

- W ramach wdrażania nowych metod terapeutycznych wprowadziliśmy muzykoterapię, horticuloterapię, czyli terapię przez ogród, dogoterapię oraz terapię przez teatr - wylicza dyr. Mejer - Jednym z ciekawszych przedsięwzięć jest też sala doświadczeń świata, gdzie poprzez różnego rodzaju instrumenty pobudzamy wrażliwość pacjentów na bodźce. W ramach działań integrujących realizujemy też kampanię "Przestaw się na zdrowe myślenie", która ma na celu walkę z wykluczeniem i dyskryminacją osób niesamodzielnych, niepełnosprawnych, starszych czy z zaburzeniami psychicznymi.

Dzięki rozbudowie liczba miejsc w Zakładzie w Owińskach zwiększy się z 60 do 80. Zakończenie projektu jest przewidziane na kwiecień 2016 roku.

/jż/