Przystanek jak malowany

Kolejne wiaty na trzech ratajskich przystankach zmienią swój wizerunek. Wszystko dzięki czwartej odsłonie prospołecznej akcji "Przystanek jak malowany", która tym razem zostanie poświęcona uczczeniu setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Na stronie MPK Poznań można głosować na projekty. Zwycięskie koncepcje wiosną trafią na zniszczone i zdewastowane przez wandali wiaty.

Przystanki "Polanka" wypięknięją w ramach akcji "Przystanek jak malowany" fot. ZTM
Przystanki "Polanka" wypięknięją w ramach akcji "Przystanek jak malowany" fot. ZTM

Akcja skierowana przeciw aktom wandalizmu została zainicjowana przez Stowarzyszenie "Przystanek Folwarczna" w 2013 roku. Jej trzy pierwsze edycje cieszyły się dużym powodzeniem - w latach 2013-2016 młodzież z kilku szkół oraz placówek oświatowo-wychowawczych ubarwiła 38 wiat: 23 autobusowe i 15 tramwajowych. Młodzi uczestnicy diametralnie zmienili wygląd miejsca oczekiwania na tramwaj bądź autobus na podstawie własnoręcznie przygotowanych projektów. Przed malowaniem wiaty były zdewastowane.

- Zaangażowanie młodych ludzi i lokalnych społeczności w dbałość o wspólne mienie jest bardzo ważne. Mam nadzieję, że zaszczepienie takiego pozytywnego bakcyla będzie procentowało na lata - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Rachunek jest tu prosty, im mniej pieniędzy będzie trzeba wydawać na usuwanie aktów wandalizmu, tym więcej będzie można przeznaczyć na ulepszanie infrastruktury służącej wszystkim pasażerom - dodaje.

- W tym roku zmieniliśmy formułę akcji - wskazuje Krzysztof Bartosiak, pomysłodawca i organizator akcji, a także przewodniczący Stowarzyszenia "Przystanek Folwarczna". - Zamiast malowania, na wiatach zostaną wyklejone specjalistyczne folie z projektami. Są one bardziej estetyczne i odporne na niekorzystne warunki pogodowe - wskazuje.

Wpisujące się w powstańczą tematykę projekty przygotowali uczniowie klas trzecich Liceum Plastycznego im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu. Prace nad projektami zostały poprzedzone wykładem o Powstaniu Wielkopolskim.

Od soboty - 9 marca - na stronie MPK można głosować na pięć z 10 przygotowanych projektów. Typować należy jeden z dwóch projektów przypadających na wskazaną wiatę do realizacji. Internauci będą mogli decydować o najlepszych grafikach do niedzieli - 24 marca. Pięć najlepszych prac trafi na wiaty na następujących przystankach:

- Polanka: dwa przystanki tramwajowe,

- Piaśnicka-Kurlandzka: dwa przystanki autobusowe

- Os. Stare Żegrze: przystanek autobusowy (kierunek os. Orła Białego)

W przedsięwzięcie zaangażowały się także: Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu.

ZTM, MPK