Ptasi Azyl przeniósł się do Uniwersytetu Przyrodniczego

Azyl dla dzikich i rannych ptaków nie mieści się już w Nowym Zoo. Został on przeniesiony do Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej w Poznaniu przy ul. Szydłowskiej 43. To tam powinni się zgłaszać wszyscy ci, którzy znajdą dzikiego, rannego lub chorego ptaka na terenie Poznania.

Nowy Ptasi Azyl i jego pracownicy
Nowy Ptasi Azyl i jego pracownicy

Ptaki wymagające fachowej pomocy i ratunku można przywozić do UCMW od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 21.00 oraz w weekendy od 10.00 do 18.00. Informacje są także udzielane telefonicznie pod numerem 61 84 666 84. Ptasi Azyl posiada też swój profil na Facebooku.

- To bardzo ważna informacja, bo przecież zaczyna się okres lęgowy ptaków, mamy pierwsze zgłoszenia o młodych, które wypadły z gniazda  - mówi Małgorzata Chodyła, rzeczniczka prasowa zoo. Tylko w ubiegłym roku udzieliliśmy pomocy 1500 ptakom. 

Nowy Ptasi Azyl zapewni swoim podopiecznym znacznie lepsze warunki.

- Lekarze są dłużej dostępni, niż było to możliwe u nas - wyjaśnia rzeczniczka. - Możemy ich też polecać, to bardzo fachowa, doświadczona kadra, niejednokrotnie korzystaliśmy z ich pomocy.

Małgorzata  Chodyła prosi też wszystkich chcących pomagać ptakom, by zwrócili uwagę, czy na pewno ta pomoc jest im niezbędna.  Młody ptak siedzący na ziemi raczej nie potrzebuje  - to osobnik młodociany (czyli podlot), który niedawno wyleciał z gniazda, nad którym na pewno czuwają jego rodzice. Lepiej go więc nie ruszać z miejsca, co najwyżej przenieść na wyższy krzew lub drzewo, by nie stał się łupem psa lub kota.

- Zawsze można też zrobić zdjęcie, gdy się nie ma pewności, jakie działanie będzie właściwe - radzi rzeczniczka - i wysłać je nam czy do Ptasiego Azylu. Często otrzymujemy takie zdjęcia z pytaniem, co robić, i zawsze staramy się jak najszybciej na  nie odpowiedzieć.

Budynek po Ptasim Azylu w zoo będzie teraz pełnił wyłącznie swoją pierwotną funkcję, czyli ambulatorium dla podopiecznych poznańskiego ogrodu zoologicznego.

Lilia Łada/biuro prasowe/Zoo