Rozbudowa obwodnicy - dalsze prace przygotowawcze

13 marca od godz. 20:00 nastąpią duże zmiany w organizacji ruchu na obwodnicy Poznania w kierunku Świecka (odcinek 164 km+100 - 158 km+100). Prace przygotowawcze odbywać się będą w trakcie normalnego funkcjonowania autostrady i mogą powodować utrudnienia ruchu zarówno na autostradzie, jak i na ulicach Poznania. Główne roboty rozpoczną się 18 marca.

Trwają prace przygotowawcze przed rozpoczęciem przebudowy autostrady na wysokości Poznania
Trwają prace przygotowawcze przed rozpoczęciem przebudowy autostrady na wysokości Poznania

Trwają prace przygotowawcze przed rozpoczęciem przebudowy autostrady na wysokości Poznania. Przez pierwsze dwa weekendy marca prace toczyły się na autostradzie pomiędzy węzłami Zachód a Luboń. Wytyczane były tymczasowe pasy włączania się do ruchu oraz przewiązki na węzłach Poznań Komorniki oraz Poznań Luboń. Prace te odbywały się "pod ruchem" co powodowało utrudnienia na autostradzie, ale także na ulicach Poznania.

13 marca od godz. 20:00 na obwodnicy Poznania w kierunku Świecka rozpoczną się prace zmierzające do wprowadzenia tymczasowej organizacji ruchu polegającej na:

  • przekierowaniu całego ruchu w kierunku Świecka na pas szybki pomiędzy węzłami Poznań Luboń i Poznań Komorniki
  • następnie w godzinach nocnych ruch zostanie przekierowany z pasa szybkiego na 2 pasy ruchu (pas wolny na awaryjny a pas szybki na wolny dedykowany samochodom osobowym wskutek zawężenia do 2,0 m)

Powyższa organizacja ruchu będzie obowiązywała przez okres ok. 6 tygodni.

W ciągu kolejnych 2 nocy z 14 na 15 i z 15 na 16 marca (w godz. 20.00 - 6.00) ruch pomiędzy węzłami Poznań Luboń - Poznań Komorniki w kierunku Świecka zostanie poprowadzony tylko pasem wolnym.

Kolejne prace rozpoczną się 17 marca o godzinie 19:00. 

Wyjazd z obwodnicy na węzłach Poznań Komorniki i Poznań Luboń będzie tylko skrajnymi pasami w obu kierunkach.

W kierunku Świecka zostanie wprowadzony zakaz poruszania się pasem szybkim dla samochodów ciężarowych (z uwagi na zawężenie pasa do 2,0 m).

W kierunku Warszawy zostanie zniesiony zakaz wyprzedzania dla samochodów ciężarowych (z uwagi na relacje z węzłami tylko z pasa szybkiego czyli skrajnego).

W nocy z 17 na 18 marca rozpoczną się prace na jezdni południowej w kierunku Warszawy oraz północnej (kierunek Świecko) pomiędzy węzłami Poznań Zachód i Poznań Komorniki. Dla ruchu udostępniony będzie pas awaryjny. Wszystkie pasy ruchu będą miały szerokość 3,5 metra.

Prace odbywać się również będą na jezdni południowej pomiędzy węzłami Poznań Komorniki i Poznań Luboń. W kierunku Warszawy pojazdy będą poruszały się tylko pasem awaryjnym.

Z kolei na jezdni północnej (kierunek Świecko) pomiędzy węzłami Poznań Komorniki i Poznań Luboń dostępne 3 pasy ruchu: jeden w kierunku Warszawy i dwa w kierunku Świecka. W obu kierunkach dostępne więc będą po dwa pasy ruchu.

Aktualne informacje o płynności przejazdu na odcinku A2 Konin - Świecko dostępne są na Twitterze Autostrady A2 oraz pod numerem infolinii: +48 504 422 022 (codziennie w godz. 8:00 - 20:00).

16 kilometrów z trzema pasami

Do końca roku mieszkańcy stolicy Wielkopolski oraz wszyscy kierowcy korzystający z autostrady A2 pojadą nowoczesną, trzypasmową obwodnicą Poznania. Cała inwestycja zostanie ukończona do połowy 2020 roku.

Na liczącym 16 km odcinku pomiędzy węzłami Poznań Zachód a Poznań Krzesiny wybudowany zostanie nie tylko trzeci pas ruchu w każdym kierunku, ale również zmodernizowana zostanie nawierzchnia. Będzie w pełni przystosowana do większego natężenia ruchu, wymienione zostaną bariery ochronne i całe oświetlenie. Wybudowane będą nowe, a istniejące rozbudowane, ekrany akustyczne wzdłuż całej trasy. W efekcie potroją one swoją powierzchnię i zapewnią lepszą ochronę większej liczbie mieszkańców Poznania. Ponadto na odcinku liczącym 27 km pomiędzy Nagradowicami i Gołuskami powstanie 10 tablic zmiennej treści na bieżąco informujących kierowców o sytuacji na drodze.

Rozbudowa autostradowej obwodnicy Poznania, to pierwsza w Polsce tak skomplikowana inwestycja prowadzona na autostradzie "pod ruchem". Jest ona niezwykle ważna dla wielu milionów kierowców nie tylko z Poznania i okolic, ale również i z całej Polski, bo autostrada A2 jest głównym międzynarodowym ciągiem komunikacyjnym łączącym wschodnią i zachodnią Polskę. Obwodnicą przejeżdża dziennie około 65 tysięcy pojazdów co oznacza, że rocznie korzysta z niej blisko 23 mln kierowców.

Jednocześnie prace będą się toczyć na odcinkach o długości ośmiokilometrowych. Najpierw od węzła Zachód od węzła Luboń. Następnie prace przeniosą się na odcinek od węzła Luboń do węzła Krzesiny. Pomiędzy węzłem Zachód a Komornikami dobudowane będą pasy na zewnątrz istniejącej drogi, natomiast dalej, w kierunku węzła Krzesiny w tzw. pasie rozdziału. Podczas wszystkich prac cały czas będą utrzymane po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.

Żeby utrzymać te dwa pasy w każdą stronę musiano przenieść ruch na pas awaryjny. Służby ratownicze, w przypadku jakichkolwiek zdarzeń, korzystać będą z terenu placu budowy. Kierowcy kategorycznie nie mogą więc na niego zjeżdżać ani udostępniać miejsca na tzw. korytarz życia. W przypadku jakiejkolwiek awarii lub braku paliwa pozostawione samochody będą jak najszybciej usuwane przez odpowiednie służby.

Podczas prac ograniczona będzie prędkość poruszania się do 70km/h. Kierowcy powinni szczególnie uważać na znaki informujące o sposobie poruszania się. Jadą na przykład od węzła Zachód lewy pas przeznaczony będzie tylko do tranzytu, bez możliwości zjazdu na węzłach Komorniki i Luboń.

Autostrada Wielkopolska będzie współpracować z aplikacjami Yanosik i Waze. W momencie zbliżania się do remontowanego odcinka kierowcy będą otrzymywać komunikaty o sytuacji na obwodnicy i alternatywnych drogach.

Wszelkie informacje o pracach i utrudnieniach w ruchu na autostradzie A2 można śledzić na stronie internetowej Autostrady Wielkopolskiej, w mediach społecznościowych lub poprzez infolinię 0 800 022 242.