Rozstrzygnięcie konkursu Centrum Warte Poznania

We wtorek, 19 czerwca br., ogłoszone zostały wyniki konkursu Centrum Warte Poznania. Do konkursu zgłoszono 54 projekty. Pierwszej nagrody nie przyznano. Drugą otrzymał Krzysztof Deszczyński, autor projektu "Dziecko potrafi".

plakat
plakat

Klasyfikacja konkursu:

1. miejsce - nie przyznano

2. miejsce "Dziecko potrafi" Krzysztof Deszczyński

  • Działania i wydarzenia kreacyjne, edukacyjne w dużym namiocie ustawionym na pl. Wolności. Będą tam prowadzone działania w zakresie teatru, muzyki, plastyki, tańca itp. prowadzone przez specjalistów w danej dziedzinie. Adresatami projektu będą dzieci już od 3 roku życia.

3. miejsce "Miejski Regał Książkowy" Agata Tryksza

  • Ustawienie w kilku miejscach centrum miasta mebla miejskiego w formie przeszklonego regału, pozwalającego na bezpłatną, anonimową i pozbawioną formalności wymianę książek.

4. "Kluboksięgarnia Głośna - Nowoczesny Dom Kultury" Kluboksięgarnia Głośna

  • Projekt zakładający kontynuację działań prowadzonych przez Kluboksięgarnię Głośną oraz rozpoczęcie nowych projektów w jej przestrzeni. Kontynuacja dotychczasowych działań w takich blokach tematycznych, jak literatura, teatr, muzyka, salon designu, sztuki wizualne, kulinaria, outside the box, podróże, dzieci, ekozrównoważenie i festiwale. Ponadto, planowane są nowe cykle spotkań: Głośno o Rosji, Teatr TV, Warsztaty Podróżnicze, Alternatywna scena muzyczna, pimp my chair - design w praktyce.

Wyróżnienia

"Gram bo lubię" - Stowarzyszenie Wędrowni Architekci

  • W ramach projektu "Gram, bo lubię!"  kilka wybranych miejsc na terenie centrum miasta Poznania zostanie zaadaptowanych jako miejsca do gier planszowych. Planowane jest przystosowanie i wykonanie 5 prostych miejsc do gry z wmontowanymi potrzebnymi elementami takimi, jak plansze, pionki, krótka instrukcja itp. Planuje się również zatrudnienie animatorów, którzy zachęcaliby mieszkańców do rozgrywek.

"Czy mieszka tutaj smok" - Hugon Kowalski, Magda Piotrowska

  • Zaadaptowanie działki porośniętej dziką roślinnością, znajdującej się pomiędzy pl. Wielkopolskim a Wzgórzem Przemysła. Przy zastosowaniu przenośnych akcesoriów zostanie umożliwione prowadzenie tam takich działań, jak: organizacja zabaw dla dzieci, projekcje filmów, spotkania, warsztaty. Ponadto, planowane jest umieszczenie punktów gastronomicznych.

"Niezły film, lepsza książka" - Tristero Roman Romanowski

  • Prowadzenie działań w oparciu o 3 bloki tematyczne: literatura, film, muzyka. Spotkania autorskie w Kluboksięgarni Głośna i jednorazowo, w kulminacyjnym punkcie projektu, w innych miejscach 12 pokazów filmowych w Kinie Muza, a także koncert zespołu Cudowny Czwartek w Meskalinie.

"Trawa na wolności" - Franciszek Sterczewski

  • Położenie na pl. Wolności instalacji składającej się z trójkątnych modułów sztucznej trawy. Taki sposób realizacji umożliwi tworzenie różnych kompozycji na płycie placu.

"Accorde'on-line" - Krzysztof Samela Agencja Artefakt

  • Kilkudniowy festiwal poświęcony akordeonowi. Koncerty otwarte dla publiczności, m.in. w Sali Białej, na Dziedzińcu Zamkowym lub w sali CK Zamek, Pod Pretekstem itp., połączone również  z jam sessions. Celem festiwalu, prócz aktywizacji kulturalnej śródmieścia, jest obalenie strereotypu akordeonu jako instrumentu biesiadnego, poprzez jego prezentację w muzyce jazzowej, rozrywkowej i klasycznej. Ponadto, planowane są występy o charakterze muzykoterapeutycznym w Wielkopolskim Centrum Onkologii.