Rusza budowa PTBS na Strzeszynie

Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego inauguruje budowę osiedla na Strzeszynie, pomiędzy ulicą Literacką, Koszalińską i Żołnierzy Wyklętych. Docelowo ma tu powstać około 1100 mieszkań.

Budowa bloków PTBS na Strzeszynie
Budowa bloków PTBS na Strzeszynie

Na Strzeszynie dostępne będą mieszkania w dwóch wariantach: klasycznym najmie TBS oraz w nowym programie "Najem z dojściem do własności". Łącznie w pierwszym etapie powstanie 357 mieszkań. Większość stanowić będą lokale dwupokojowe, ale zainteresowani znajdą tu również kawalerki, czy mieszkania trzypokojowe. Osiedle będzie w pełni zintegrowane z istniejącą na Strzeszynie zabudową. Całość uzupełni atrakcyjnie zagospodarowana przestrzeń wspólna z infrastrukturą otwartą dla wszystkich okolicznych mieszkańców oraz lokal, w którym powstanie przedszkole.

Zwłaszcza mieszkania z możliwością ich późniejszego wykupienia cieszą się dużym zainteresowaniem. Podczas prowadzonego w marcu i kwietniu naboru do spółki wpłynęło ok. 700 wniosków, a kolejka chcących złożyć wniosek pierwszego dnia naboru ustawiła się już w środku nocy.

- Budowa lokali z opcją dojścia do własności to jedno z nowych rozwiązań naszej polityki mieszkaniowej, które mają pomóc sprostać potrzebom lokalowym mieszkańców Poznania. Takich ofert na naszym rynku jeszcze nie było - przekonuje Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Miasta Poznania.

Większe możliwości

Osiedle powstaje przy wsparciu Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Miasta Poznania. Dzięki kredytowi pozyskanego z EBI w wysokości 147 milionów złotych spółka chce zrealizować budowę ok. 1100 mieszkań. Zgodnie z planami PTBS ostatnie mieszkania powstaną przed końcem 2021 roku. Finansowanie banku zapewni dostęp do mieszkań osobom niemogącym skorzystać z lokali komunalnych ze względu na zbyt wysokie dochody, a jednocześnie niemającym zdolności kredytowej umożliwiającej zakup mieszkania na wolnym rynku.

Otwartość na potrzeby mieszkańców

Inwestor od początku brał pod uwagę potrzeby lokalnej społeczności i konieczność integracji nowego osiedla z już istniejącą zabudową Strzeszyna.

- Pomimo braku przychylności ze strony Rady Osiedla Strzeszyn dla naszej inwestycji, już podczas projektowania osiedla uwzględniliśmy większość oczekiwań i postulatów wysuniętych w trakcie prowadzonych z RO Strzeszyn rozmów - podkreśla Andrzej Konieczny, prezes PTBS. - Ponadto czynnie wspieramy działania Rady na rzecz rozwoju infrastruktury technicznej, komunikacyjnej i oświatowej w tej części Poznania - dodaje prezes PTBS.

Oprócz PTBS swoje plany w tym rejonie miasta realizuje też Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych, który we wrześniu zainauguruje budowę ośmiu trzykondygnacyjnych bloków przy ulicy Biskupińskiej. Łącznie firma Agrobex, z którą ZKZL podpisał umowę na realizację tej inwestycji, wybuduje na Strzeszynie 120 mieszkań.

Intensywnej rozbudowie osiedla towarzyszyć będą inwestycje w infrastrukturę transportową, by zapewnić mieszkańcom dogodny dojazd do swoich domów. Obecnie największe problemy są na ul. Golęcińskiej i Wojska Polskiego, a także na Lutyckiej, gdzie kierowcy stoją w korku przed przejazdem kolejowym. Sytuację ma poprawić rozbudowa tzw. węzła Koszalińska, którego najważniejszym elementem będzie budowa wiaduktu drogowego wzdłuż ul. Lutyckiej nad linią kolejową 354 Poznań - Piła. Po pierwsze usprawni to i przyspieszy przejazd, a po drugie znacznie odciąży ul. Golęcińską i Wojska Polskiego. W ramach inwestycji ul. Lutycka ma być przebudowana od ronda Obornickiego do ul. Koszalińskiej. Rozważana i analizowana jest też budowa drugiego wiaduktu, nad tą samą linią kolejową, ale przy ul. Golęcińskiej.