Rusza Business Intelligence Hackathon!

Dziś wystartowała 3 edycja konkursu Business Intelligence Hackathon API - BIHAPI. Przedstawiciele 4 miast partnerskich, w tym Poznania, otworzyli konkurs. Od jutra można zgłaszać swoje pomysły.

UMP 2015 - grafika artykułu
UMP 2015

BIHAPI to konkurs przeznaczony dla programistów, którzy mają innowacyjne pomysły. Uczestnicy konkursu zmierzą się z tworzeniem aplikacji, systemów lub usług za pomocą otwartych interfejsów programowania (API). Interfejsy API umożliwiają dostęp do danych, gromadzonych m.in. przez samorząd miejski. Wśród nich można znaleźć informacje o korkach, pogodzie, rozkładach jazdy komunikacji miejskiej, ścieżkach rowerowych, miejscach sportu, edukacji itp. Programiści, biorący udział w BIHAPI, stworzą innowacyjne rozwiązania, łącząc dane z kilku źródeł w jedną usługę.

- Cieszę się, że Miasto Poznań jest partnerem tego konkursu - mówi Stanisław Tamm, Sekretarz Miasta Poznania. - Nowe aplikacje na pewno wpłyną na poprawę życia mieszkańców. Będzie to też dobra okazja, by zachęcić wszystkie jednostki do dbania o dane - dodaje sekretarz.

Dane udostępnione przez Województwo Małopolskie, Kraków, Warszawę, Poznań i Gdańsk pozwolą stworzyć innowacyjne rozwiązania mobilne w postaci aplikacji bądź nowych usług. Na stronie www.bihapi.pl udostępnionych będzie ponad 400 zbiorów otwartych danych miejskich, możliwych do pobrania poprzez 120 API. Programiści znajdą również ponad 30 API usług telekomunikacyjnych udostępnionych przez Orange Labs.

Konkurs składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich, to zbieranie pomysłów. Zespoły, które zadeklarują chęć udziału w konkursie, muszą przygotować projekt innowacyjnego rozwiązania, korzystając przynajmniej z jednego API, dostępnego na stronie www.bihapi.pl. Jury wybierze najlepsze pomysły. Następnie po selekcji, uczestnicy przystąpią do zbudowania prototypu w systemie ekspozycji.

Konkurs jest skierowany do programistów, studentów uczelni wyższych oraz zespołów tworzących innowacyjne aplikacje, dla których sukces oznacza wytężoną pracę i głowę pełną pomysłów. Po zwycięstwo w konkursie mogą również sięgnąć małe i średnie przedsiębiorstwa, którym nie jest obca tematyka rozwiązań biznesowych opartych na zdobyczach nowych technologii.

- Nasi studenci cenią sobie dobre rozwiązania problemów gospodarczych - mówi dr Agata Filipowska z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. - Dla studentów liczy się nie tylko zdobycie wiedzy w salach, ale także jej aplikacja w praktyce - dodaje.

12 listopada Jury wybierze najlepsze pomysły, które przejdą do następnego etapu. 28 listopada ruszy drugi etap przygotowywania prototypów projektów. Ogłoszenie wyników planowane jest na koniec stycznia.

Zachęcamy do obejrzenia prezentacji "czym jest BIHAPI" oraz spotu konkursu.

Więcej o API Poznania tutaj.

/dr/