Ruszył Tydzień Zrównoważonego Transportu

Konkursy z nagrodami, gra miejska, happeningi i specjalna strefa Park (ing)owa - tak poznaniacy świętowali w sobotę rozpoczęcie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Jego punktem kulminacyjnym będzie 22 września, Dzień bez Samochodu.

Dzielmy się mobilnością" - to hasło tegorocznego Tygodnia Zrównoważonego Transportu - grafika artykułu
Dzielmy się mobilnością" - to hasło tegorocznego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

Tegoroczny tydzień upływa pod hasłem "Dzielmy się mobilnością". Trwająca kilka dni akcja ma zachęcać mieszkańców do wybierania alternatywnych dla samochodów środków transportu: komunikacji zbiorowej, pieszej czy rowerowej. Zarząd Transportu Miejskiego wraz z partnerami przygotował z tej okazji wiele atrakcji.

Przy Starym Marychu na Półwiejskiej stanęła strefa fitness, gdzie konsultacji udzielał dietetyk, a trenerka spinningu motywowała przechodniów do spróbowania swoich sił na rowerach stacjonarnych. - Chcemy promować zrównoważony transport i zdrowy tryb życia - mówi Magda Rychlik z agencji Hands, prowadząca strefę. - Rower nie tylko jest tańszy w utrzymaniu niż samochód, ale też znacznie zdrowszy

Z kolei przy Cafe Bimba na Półwiejskiej można było zobaczyć happening pod hasłem "Przesiadź się!" -  wolontariusze przebrani za tramwaje i rowery promowali Dzień bez Samochodu i zachęcali do zamiany auta na tramwaj.  Przedstawicieli ZTM można było też spotkać w jeżdżącym po mieście tramwaju linii nr 14 oraz na przystankach tramwajowych. Przy moście Teatralnym na powitanie pasażerów czekał czerwony dywan wraz z orkiestrą dętą, a przystanek na Kaponierze zmienił się w enklawę zieleni i wypoczynku.

Poznań przyłączył się też do organizowanej w miastach całego świata akcji Park (ing) Day. Jej ideą jest zmiana na jeden dzień miejsca parkingowego w przestrzeń aktywności sąsiedzkiej.

- Mówimy w ten sposób "sprawdzam" - wyjaśnia Joanna Pańczak z Fundacji Malta. - To tylko jeden dzień, a pozwala nam na przetestowanie różnych rozwiązań tego, jak wyglądać może ulica. To także okazja do wspólnego spotkania się - nie, jak zwykle, w pomieszczeniu - a właśnie na ulicy, w przestrzeni wspólnej, z której korzystają różnorodni użytkownicy. Chcemy przypomnieć, że wszyscy są tak samo ważni: kierowcy, bo przecież każdy z nas czasem korzysta z samochodu, rowerzyści oraz piesi.

W Poznaniu w sobotę zmieniło się nie jedno a kilkadziesiąt miejsc w całym mieście. W akcję włączyły się instytucje miejskie, kawiarnie i małe przedsiębiorstwa. Najwięcej działo się na ulicy Za Bramką, gdzie powstał 80-metrowy Pas Kultury. Można było tam zjeść śniadanie, wziąć udział w warsztatach z pieczenia chleba, a nawet zwiedzić wnętrze i dach nowego biurowca.

Po południu aktorzy i przyjaciele Teatru Ósmego Dnia czytali fragmenty reportażu Martina Caparrosa "Głód", a zwieńczeniem akcji był pokaz filmu "Kto Cię uczył jeździć?" w parkingu podziemnym biurowca.

Na niedzielę zaplanowano festyn rodzinny w zajezdni na Franowie. O szczegółach pisaliśmy tutaj:

http://www.poznan.pl/mim/info/news/tydzien-zrownowazonego-transportu-w-poznaniu,109863.html

Alicja Wesołowska/biuro prasowe