Są pieniądze na przebudowę ul. Gdyńskiej

Do końca przyszłego roku odcinek ul. Gdyńskiej od granicy miasta do zjazdu do Centralnej Oczyszczalni Ścieków zostanie wyremontowany. Miasto Poznań uzyskało dofinansowanie ze środków unijnych na ponad 12 mln zł.

Pomiędzy Zarządem Województwa Wielkopolskiego a Miastem Poznań zawarta została umowa o dofinansowanie ze środków unijnych przebudowy ul. Gdyńskiej fot. UMWW
Pomiędzy Zarządem Województwa Wielkopolskiego a Miastem Poznań zawarta została umowa o dofinansowanie ze środków unijnych przebudowy ul. Gdyńskiej fot. UMWW

Pomiędzy Zarządem Województwa Wielkopolskiego a Miastem Poznań zawarta została umowa na dofinansowanie ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 projektu polegającego na przebudowie fragmentu drogi wojewódzkiej nr 196, na odcinku od granicy miasta do zjazdu do Centralnej Oczyszczalni Ścieków. Całkowita przewidywana wartość przedsięwzięcia to ok. 40,3 mln zł, natomiast wartość dotacji ze środków UE to 12,2 mln zł.

- Przebudowa położonego na terenie gminy Czerwonak fragmentu drogi wojewódzkiej nr 196 to ostatni z etapów budowy i rozbudowy dróg do spalarni śmieci ITPOK. Decyzja o jej budowie jest efektem uzgodnień i dobrej współpracy samorządów w ramach Stowarzyszenia Metropolia Poznań - mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Miasta Poznania.

W ramach inwestycji, w miejscu obecnego układu drogowego, powstanie nowa dwujezdniowa droga. Kierowcy będą mieli do dyspozycji po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Powstaną także dwa ronda - na skrzyżowaniach z ul. Poznańską i z ul. Piaskową, zatoki autobusowe, chodniki, drogi dla rowerów oraz ciągi pieszo-rowerowe. Zaplanowano ponadto wykonanie kanalizacji deszczowej oraz oświetlenia drogowego.

Celem inwestycji jest skrócenie czasu podróży oraz wyeliminowanie tzw. "wąskiego gardła" na jednym z głównych wyjazdów z miasta w kierunku północnym.

Ogłoszenie zamówienia publicznego na realizację tej inwestycji w trybie "Zaprojektuj i wybuduj" planowane jest na II kwartał 2018 roku, natomiast zakończenie realizacji prac przewidywane jest na IV kwartał roku 2019.

op. RB