Segregacja-transformacja! w Arenie

Uczyli, jak segregować odpady i dbać o środowisko. W ramach akcji "Segregacja-transformacja!" można się było też dowiedzieć, na czym polega recykling opakowań, w szczególności tych po żywności płynnej. Ekologiczny piknik, który odbył się w poznańskiej hali Arena, odwiedziło ok. 3,5 tysiąca osób.

Eko piknik w Arenie
Eko piknik w Arenie

Wydarzenie nieprzypadkowo zostało zorganizowane w okresie przedświątecznym. Boże Narodzenie to czas, kiedy ilość odpadów w gospodarstwach domowych bardzo wzrasta - są to przede wszystkim papierowe pudełka po prezentach i pozostałości po produktach spożywczych. Celem akcji jest wzrost wiedzy i świadomości ekologicznej wśród mieszkańców aglomeracji poznańskiej.

- Niektórzy nie wiedzą, w jaki sposób np. wrzucić kartonik do kosza na śmieci. Nie wiedzą, że nie można wrzucać go z zawartością, bo może spleśnieć. Pokazujemy, jak powinno się to robić - mówi Iwona Strykier-Sybilska, koordynator wydarzenia. - Poprzez odpowiednią edukację, chcemy po pierwsze zmniejszyć ilość odpadów, a po drugie podnieść poziom recyklingu w Polsce.

Organizatorzy pikniku swoją akcję skierowali do dwóch grup docelowych. 4-go grudnia wydarzenie wraz z rodzicami i opiekunami mogła odwiedzić młodzież w wieku 9-15 lat, zaś drugi dzień przeznaczony był dla grup przedszkolnych i szkolnych w wieku 4-9 lat.

Pierwszego dnia imprezy - skierowanego do młodzieży w wieku od 9-15 lat - uczestnicy mogli wziąć udział w ciekawych warsztatach, podczas których uczyli się malowania toreb jutowych, tworzenia ozdób choinkowych z odpadów, produkcji przypinek i magnesów na lodówkę czy wyplatania koszy i pojemniczków z papieru, reklamówek wielokrotnego użytku oraz innych odpadów.

- Nasze eksperymenty, czy doświadczenia prowadzone były przez wykładowców uczelni technicznych. Miały one ciekawy charakter i przyciągały uwagę młodzieży. Dzięki takim przedsięwzięciom, dzieci mają możliwość uczenia się zjawisk fizycznych, wykorzystując przy tym odpady, a także dowiadują się tego, w jaki sposób przeprowadzać takie warsztaty- kontynuuje Iwona Strykier-Sybilska.

Również w poniedziałek ogłoszono wyniki konkursu wśród szkół na najlepszą kampanię informacyjną propagującą proekologiczne postawy. Dzieci miały za zadanie edukację społeczności lokalnej w zakresie zasad postępowania z odpadami. Do wygrania były m.in. boomboxy, wieże Hi-Fi czy aparaty fotograficzne. W kategorii młodszych dzieci triumfatorem okazał się Zespół Przedszkolny nr 2, a w kategorii dzieci starszych Zespół ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Obornikach.

O godzinie 13 na scenie pojawił się zespół Recycling Band, czyli finaliści V edycji popularnego show "Mam talent". Jest to zespół muzyczny grający na własnoręcznie wykonanych przez siebie instrumentach z odpadów. Członkowie bandu do produkcji swoich instrumentów używają m.in. butelek, puszek, starych części rowerowych czy grzebieni do włosów.

Drugiego dnia pikniku najmłodsze dzieci mogły wziąć udział w lekcjach fizyki i chemii na wesoło, w wyścigach zdalnie sterowanych mini robotów, czy w rozmaitych animacjach. Na najmłodszych czekały również zabawy ruchowe, konkursy z nagrodami oraz zabawy plastyczne.

Przez cały czas trwania wydarzenia uczestnicy mogli wziąć udział w wystawie interaktywnej "Park praw natury i fizyki", w której podziwiali kalejdoskopy, modele telegrafu czy rowerki-generatory prądu. Miłośnicy świąt mogli wziąć udział w zabawach ze Świętym Mikołajem, a także mieli możliwość podkreślenia  swojej obecności na pikniku pozując do pamiątkowego zdjęcia w fotobudce.

Za organizację akcji odpowiadał Związek Międzygminny GOAP oraz firma Tetra Pak. Partnerem akcji było Miasto Poznań, a także m.in. Miasto i Gmina Buk, Miasto i Gmina Swarzędz czy Miasto i Gmina Oborniki.

Dominik Jagiełło/biuro prasowe