Sieć na Rzecz Równości

Z inicjatywy pełnomocniczek prezydentów Poznania i Słupska odbyło się spotkanie Sieci na Rzecz Równości. Współpraca zakłada promowanie równości na szczeblu lokalnym, tworzenie katalogu dobrych praktyk oraz dzielenie się nimi pomiędzy samorządami.

Spotkanie Sieci na Rzecz Równości - UM Poznania - grafika artykułu
Spotkanie Sieci na Rzecz Równości - UM Poznania

- Inicjatywa powstała w kwietniu i od początku budzi ona szerokie zainteresowanie osób, które w urzędach odpowiadają za politykę równości. Stąd obecność na seminarium roboczym, obok przedstawicelek z Poznania i Słupska, reprezentantek i reprezentantów urzędów takich miast jak Częstochowa, Gdańsk, Lublin, Wadowice, a także zainteresowanych radnych i działaczek z Torunia i Szczecina - mówi Marta Mazurek, pełnomocniczka Prezydenta Miasta Poznania ds. przeciwdziałania wykluczeniom.

Ponieważ większość uczestniczek i uczestników spotkała się po raz pierwszy, jednym z punktów programu była krótka przygotowana prezentacja działań na rzecz równości w poszczególnych miastach. - Przedstawiano m.in. narzędzia i rozwiązania służące systemowemu wdrażaniu polityki równości, czyli na przykład powołanie pełnomocniczki/pełnomocnika, rady do spraw równego traktowania i innych ciał, czy przyjęcie Karty Różnorodności. Ale nie tylko -  wyjaśnia Mazurek. - Celem takich spotkań warsztatowych jest przede wszystkim wypracowywanie i wymiana dobrych praktyk dotyczących sposobów wdrażania konkretnych rozwiązań w sposób systemowy, ale także tworzenie sieci wzajemnego wsparcia dla takich działań. - dodaje poznańska pełnomocniczka.

Seminarium trwało ponad cztery godziny i miało charakter warsztatowy. Jego celem było wypracowanie wizji działania Sieci, stworzenie platformy komunikacji oraz ustalenie harmonogramu wspólnych działań i kolejnych spotkań. - Ustaliliśmy, że kolejne spotkanie przedstawicielek i przedstawicieli zaangażowanych w budowanie Sieci na Rzecz Równości odbędzie się znowu w Poznaniu w ramach wrześniowego Kongresu Kobiet, a następne w Częstochowie, która w sierpniu planuje przyjąć Kartę Różnorodności. - informuje Mazurek.

Inicjatorkami spotkania były pełnomocniczki prezydentów miast, które są pierwszymi w Polsce sygnatariuszami Karty Różnorodności - Beata Maciejewska, pełnomocniczka Prezydenta Miasta Słupska ds. zrównoważonego rozwoju oraz Marta Mazurek, pełnomocniczka Prezydenta Miasta Poznania ds. przeciwdziałania wykluczeniom.

Ryszard Bączkowski/biuro prasowe