Skarby Lwowa w Poznaniu

Średniowieczny skarb, kopię najstarszej ukraińskiej pisanki i srebrne korony z czasów panowania Franciszka Józefa - to wszystko można zobaczyć na nowej wystawie czasowej "Uratowane skarby podziemnego Lwowa" w Muzeum Archeologicznym.

Wystawę można oglądać od 1 grudnia - grafika artykułu
Wystawę można oglądać od 1 grudnia

Nową ekspozycję będzie można zobaczyć na renesansowym dziedzińcu Pałacu Górków. Składa się na nią prawie 500 zabytków archeologicznych pochodzących z Kresów Wschodnich. Pozwolą one zgłębić historię Lwowa widzianą przez pryzmat wielu lat badań archeologicznych.

Najintensywniejsze prace wykopaliskowe w tym mieście zaczęły się po odzyskaniu ukraińskiej niepodległości, a czołową rolę odgrywa w nich Centrum Naukowo-Badawcze "Ratownicza Służba Archeologiczna" Instytutu Archeologii NAN Ukrainy. Materiały prezentowane na wystawie oparte są głównie na wynikach badań pracujących w nim naukowców. Dzięki nim udało się lepiej zrozumieć złożoną historię powstawania, kształtowania się i rozwoju Lwowa.

- Będzie to niezwykła okazja do odbycia podróży przez wieki - mówi prof. Marzena Szmyt, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. - Początek tej wędrówki stanowić będą czasy jeszcze przed założeniem książęcego miasta (1300-1100 lat temu). Wystawa prowadzi widza przez wieki średnie i renesans, by ostatecznie zaprowadzić go aż do dekad współczesnych.

Wystawa została podzielona na dwa bloki. Pierwszy z nich zawiera dziewięć reprodukcji starych planów Lwowa, z których najstarszy został wykonany w 1635 roku. Pokazują nam one rozwój przestrzenny miasta. Można tu też zobaczyć miejsca badań archeologicznych w obiektywach współczesnych fotografików i spojrzeć na Lwów oczami znanych artystów.

Eksponaty, które można oglądać na wystawie, to rzadkie i unikalne znaleziska. Jest wśród nich np. taca cynowa z najstarszym godłem Lwowa wykonanym na przedmiocie metalowym, brązowa gotycka figurka błazna, są staroruskie relikwiarze czy kości do gry. Większość eksponatów to przedmioty codziennego użytku należące do lwowian żyjących w różnych epokach historycznych.

Na wystawie można też zobaczyć dwa skarby. Jeden z nich, składający się ze średniowiecznych przedmiotów kultu chrześcijańskiego znaleziono w drewnianym zbiorniku wodnym z XV w. Drugi skarb zawierał 103 drobne monety, w tym 9 srebrnych koron Monarchii Austro-Węgierskiej z czasów panowania Franciszka Józefa I i dwa guziki - na jednym wytłoczony był herb Lwowa.

Wystawa będzie czynna do marca 2018 r.

Alicja Wesołowska/MAP