Spotkanie noworoczne prezydenta

W Sali Wielkiej CK Zamek odbyło się spotkanie noworoczne, na które, jak co roku, prezydent Poznania zaprosił przedstawicieli świata kultury, biznesu, mediów, polityków i samorządowców. Było ono okazją do podsumowania i podziękowania za wspólną pracę dla miasta w minionym roku oraz nakreślenia planów na najbliższe 12 miesięcy. Stałym elementem spotkań noworocznych jest wręczenie Złotej Pieczęci Miasta Poznania. W tym roku otrzymał ją profesor Michał Wojtalik, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Spotkanie noworoczne prezydenta - grafika artykułu
Spotkanie noworoczne prezydenta

Wieczór otworzyło orędzie noworoczne prezydenta. Jacek Jaśkowiak podsumował w nim trzy lata swojej kadencji nie zapominając jednak o roku 2018.

- Rozpoczynający się właśnie rok pokaże, czy wizja naszego miasta, do której przekonałem poznaniaków trzy lata temu i którą stopniowo wspólnie wdrażamy - nadal będzie dla mieszkańców atrakcyjna na tyle, by pozwolić mi kontynuować to dzieło razem z Państwem.  Liczę na to, bo przed nami jeszcze wiele pracy - powiedział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Prezydent zaznaczył, że "Poznań to nasze wspólne wyzwanie". - Wdrażamy bardzo wiele zmian, w różnych obszarach. Z czasem ich zalety dostrzegają ci, którzy na początku byli nastawieni sceptycznie: do mojej osoby - jako nowego gospodarza Miasta, do prezentowanej wizji Poznania czy realizowanych projektów. Rozwiewamy te wątpliwości konkretnymi efektami, uzyskiwanymi dzięki sprawności zarządczej - mówił prezydent. - W ten proces zmian wciągnęliśmy też poznaniaków. Komfort ich codziennego życia to nasz wspólny priorytet. Dlatego zmieniliśmy nie tylko sposób realizacji, ale i podejście do miejskich inwestycji. Właśnie te małe, lokalne, wręcz przyziemne - realnie poprawiają jakość życia ludzi. Nie są marketingowo sexy, nie przynoszą promocyjnego prestiżu, ale to ich oczekują mieszkańcy.

Jedną z podstawowych potrzeb mieszkańców, a tym samym i priorytetów miasta, jest zdrowie i pomoc ludziom. Wyrazem tego jest uhonorowanie Złotą Pieczęcią Miasta Poznania Profesora Michała Wojtalika oraz Stowarzyszenie Nasze Serce.

"Niewiele jest osób, których magnum opus tak silnie wpisane jest w historię Poznania. Profesor Wojtalik jest wybitnym lekarzem, przyjacielem pacjentów, bliskim ludziom społecznikiem, który szuka coraz bardziej efektywnych rozwiązań, przeprowadza pionierskie operacje i walczy o to, aby nasze miasto szczyciło się kardiochirurgią dziecięcą z prawdziwego zdarzenia, na najwyższym, europejskim poziomie" można było usłyszeć w laudacji.

Złota Pieczęć Miasta Poznania dla profesora Wojtalika oraz Stowarzyszenia Nasze Serce to dowód uznania za wieloletnie zaangażowanie i wspieranie rozwoju kardiochirurgii dziecięcej.

- To wielkie wyróżnienie i bardzo za nie wszystkim dziękuję. To jest podsumowanie dwudziestu lat olbrzymiej grupy ludzi Stowarzyszenia Nasze Serce - dziękował profesor Michał Wojtalik, który odebrał wyróżnienie z rąk prezydenta. - Nasza działalność nie byłaby również możliwa bez hojności ludzi. Co roku ponad półtora tysiąca ludzi przeznacza 1% podatku na cele stowarzyszenia.

Na zakończenie prezydent podziękował wszystkim zebranym za przybycie po czym złożył życzenia Aleksandrze Banasiak, honorowej Prezes Stowarzyszenia "Poznański Czerwic "56", która 5 stycznia obchodziła urodziny. Cała sala odśpiewała  jubilatce "Sto lat".

Po części oficjalnej na scenie pojawiło się trio The Raisins, które zaprezentowało muzykę z pogranicza jazzu, swingu i bossanovy. Podczas spotkania prowadzona była też zbiórka charytatywna na rzecz na rzecz Stowarzyszenia Nasze serce.

Ryszard Bączkowski, Hubert Bugajny/biuro prasowe