Spotkanie noworoczne prezydenta Poznania

W Sali Wielkiej CK Zamek odbyło się spotkanie noworoczne, na które, jak co roku, prezydent Poznania zaprosił przedstawicieli świata kultury, biznesu, mediów, polityki i samorządu. Złotą Pieczęć Miasta Poznania otrzymał Jacek Rutkowski, prezes firmy Amica Wronki S.A. i właściciel Lecha Poznań.

Spotkanie noworoczne prezydenta Poznania
Spotkanie noworoczne prezydenta Poznania

Wieczór otworzyło przemówienie noworoczne prezydenta. Jacek Jaśkowiak podsumował swoją poprzednią kadencję i zapowiedział, co zamierza zrobić w ciągu najbliższych pięciu lat.

- Praca dla Miasta to naprawdę ogromny zaszczyt - podkreślił prezydent Poznania. - Dla mnie osobiście tym większy, że jego mieszkanki i mieszkańcy kierowanie Poznaniem powierzyli mi już drugi raz. Tak mocne poparcie wyrażone rekordową liczbą głosów w pierwszej turze wyborów, to dla mnie niezwykle poruszające wyróżnienie. Dziękuję za tak silny mandat, urząd prezydenta Poznania przyjmując z radością, ale jednocześnie i pokorą. Czuję ciężar odpowiedzialności, spoczywający na mnie, moich zastępcach i całym gronie współpracowników.

Prezydent zaznaczył, że w tym roku na inwestycje miasto przeznacza rekordową kwotę ponad miliarda złotych.

- Realizacja planowanych projektów przyniesie wymierne zmiany na lepsze - w wielu obszarach, różnym grupom społecznym - mówił. - Inwestujemy w komunikację zbiorową, oświatę, bezpieczeństwo, opiekę medyczną, ochronę środowiska, kulturę i rewitalizację centrum. Wierzę, że to jedyna droga, jaką tworzy się miasto przyjazne do życia. Mając to wewnętrzne przekonanie, że rozwijamy Poznań w dobrym dla mieszkańców kierunku, będziemy konsekwentnie dążyć do celu.

Stałym elementem spotkań noworocznych jest wręczenie Złotej Pieczęci Miasta Poznania. W tym roku otrzymał ją Jacek Rutkowski, prezes firmy Amica Wronki S.A. i właściciel klubu Lech Poznań.

- Jacek Rutkowski nie przejął Lecha Poznań po to, by cieszyć się jeszcze jednym biznesowym trofeum - mówił w laudacji prezydent miasta. - I za to mu dziękuję - że tę poznańską piłkarską legendę traktuje na poważnie, a nie jako kaprys, który - w obliczu problemów - porzuci z lekkim sercem. W Lecha zaangażował się profesjonalnie, kompleksowo i długofalowo. I za to jesteśmy mu w Poznaniu wdzięczni. Także za jakość zarządzania klubem: Jacek i jego zespół wyznaczyli zupełnie nowe standardy. Dzięki temu Lech jest całkowicie samowystarczalny i stabilny finansowo, a miasto nie ma problemów z utrzymaniem stadionu. Innym klubom można życzyć takiego sposobu kierowania, opartego na przemyślanych decyzjach, pracy organicznej, szkoleniu dzieci i młodzieży, sensownej polityce finansowej. Na roztropności, a nie - rozrzutności.

- Dziękuję bardzo za tak znakomite wyróżnienie, jakim jest Złota Pieczęć Miasta Poznania i za to, że mogłem dzięki temu dołączyć do grona godnych poprzedników, którzy je otrzymali - mówił Jacek Rutkowski, odbierając wyróżnienie z rąk prezydenta. - Nie byłbym dziś w tym miejscu, gdyby nie moi współpracownicy, którzy na co dzień pracują dla tego miasta. Chciałbym im za to bardzo podziękować. Podziękowania należą się również mojej rodzinie: mojemu synowi oraz żonie Małgosi, która tak wspaniale prowadzi Fundację Amicis, współpracując zarówno ze szpitalami, jak i placówkami edukacyjnymi czy organizacjami pozarządowymi.

Na zakończenie prezydent podziękował wszystkim zebranym za przybycie, a po części oficjalnej na scenie pojawiła się Natalia Świerczyńska z zespołem. Artyści zagrali między innymi standardy Franka Sinatry. Podczas spotkania prowadzona była też zbiórka charytatywna na rzecz rehabilitacji Ryszarda Szurkowskiego. Wolontariusze Lion's Club w zamian za udział w kweście dawali darczyńcom pamiątkowe znaczki z logo.

RB/AW