Stypendia Miasta Poznania

Już po raz 11. najlepsi maturzyści otrzymali stypendia Miasta Poznania. Program jest skierowany do laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych, którzy zdecydowali się podjąć naukę na poznańskich uczelniach.

Już po raz 11. Miasto Poznań przyznało stypendia dla najlepszych maturzystów - grafika artykułu
Już po raz 11. Miasto Poznań przyznało stypendia dla najlepszych maturzystów

W tym roku akademickim ze stypendium skorzysta 31 osób. Wśród grona wyróżnionych znalazło się 12 laureatów i laureatek olimpiad przedmiotowych oraz 19 finalistów i finalistek. Tym samym grono Stypendystów Miasta Poznania ze wszystkich edycji (od 2008 r.) zwiększyło się do 292 osób.

- Cieszę się, że wybraliście poznańskie uczelnie i postanowiliście tutaj spędzić najbliższe lata. To dla nas wielka szansa, ale też szansa dla was. Niech wasze osiągnięcia będą motywacją do dalszej ciężkiej pracy - mówił do stypendystów Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Jak podkreślił, stolica Wielkopolski ma młodym ludziom dużo do zaoferowania.  

- Współpraca Miasta i uniwersytetów skutkuje inwestycjami. Mamy najniższy poziom bezrobocia w Polsce. W Poznaniu działają wielkie firmy typu Volkswagen, Allegro, Bridgestone, Wrigley, ale też szereg innowacyjnych biznesów. Widzimy, że własne firmy zakładają także studenci. Mamy nadzieję, że jako władze miasta stworzymy Wam takie warunki do studiowania i spędzania wolnego czasu, że będziecie chcieli zostać w naszym mieście już po uzyskaniu wykształcenia. Liczę, że będziecie tworzyli w następnych latach elity Poznania - powiedział Jacek Jaśkowiak.

Miasto oferuje wybranym studentom stypendia w wysokości 1400 zł (laureaci) i 1300 zł (finaliści) miesięcznie. Pieniądze będą wypłacane przez jeden rok akademicki, od października do czerwca. Przyznając stypendium na I roku studiów, Miasto chce dać studentom możliwość skupienia się na nauce i rozwijania swoich talentów.

- Okres studiów jest bardzo ważny. Zdobywamy wtedy nie tylko wiedzę, ale też poznajemy wielu ludzi z ośrodka akademickiego. Zaręczam, że w dorosłym życiu bardzo często spotykać będziecie ludzi, z którymi studiowaliście w tym samym czasie. Za 10 lub 20 lat to wasza grupa będzie decydowała o rozwoju miejsca, w którym żyjecie. Liczymy, że będziecie tworzyć i budować Miasto Poznań. Tego Wam i sobie serdecznie życzę - mówił Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

W tym roku poprzez program stypendialny Miasto Poznań przyciągnęło studentów z8 województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, opolskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, co świadczy o tym, że zasięg promocji studiowania w naszym mieście wykracza daleko poza granice regionu.

Olimpiady najliczniej reprezentowane w tej edycji to: Olimpiada Literatury i Języka Polskiego   (13 osób), Olimpiada Historyczna (6 osób) oraz Olimpiada Biologiczna, Olimpiada Filozoficzna i Olimpiada Języka Łacińskiego (3 osoby).

Kolejny już rok największym zainteresowaniem wśród stypendystów cieszy się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, na którym naukę podjęło 19 wyróżnionych studentów istudentek. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego wybrało 6 nagrodzonych. Na studia na Uniwersytecie Ekonomicznym zdecydowały się 3 osoby. Po jednej osobie z grona nagrodzonych studiować będzie w murach Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Artystycznego.

- To niezwykle ważny moment na waszym edukacyjnym szlaku. Gratuluję wyboru miasta, w którym spędzicie 5, myślę najpiękniejszych, lat swojego życia. Poznań jest obok Warszawy i Krakowa największym ośrodkiem edukacyjnym i naukowym w naszym kraju - zwrócił się do studentów prof. Andrzej Legocki, przewodniczący Rady Akademickiego i Naukowego Poznania.

Stypendyści Miasta Poznania zostaną włączeni w działania promujące stolicę Wielkopolski jako silny ośrodek akademicki i miasto przyjazne młodym.

Działania promocyjne to nie wszystko. Miasto Poznań wspiera uczelnie na każdym etapie kontaktu ze studentem. Oferuje młodym ludziom różnego rodzaju stypendia, konkursy i staże zawodowe i wspiera w rozwijaniu przedsiębiorczości.

W dużej mierze z myślą o studentach powstał  projekt "Polityki dla ludzi młodych Miasta Poznania na lata 2019-2025". Młodzież aktywnie włączyła się w tworzenie Polityki, uczestnicząc w warsztatach i konsultacjach. Ponadto w tym roku Prezydent powołał Pełnomocniczkę ds. młodzieży i współpracy akademickiej, która ma reprezentować interesy młodych ludzi w Urzędzie Miasta.

- To sygnał, że traktujemy młodych ludzi bardzo poważnie - zauważył Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Życzę Wam owocnych lat studiów. Nie tylko nauki, ale też poznawania przyjaciół, znajomych i dobrej zabawy w naszym mieście. Mam też nadzieję, że włączycie się w działania, które są podejmowane przez magistrat w ramach Akademickiego Poznania, a także że w przyszłości będziecie ubiegać się o nagrodę dla najlepszych prac magisterskich i doktorskich.

Poznań przyciąga też studentów zagranicznych - obecnie na poznańskich uczelniach studiuje ponad 5 tys. obcokrajowców. W ramach projektu "Study in Poznań" miasto wspólnie z uczelniami promuje się podczas zagranicznych targów edukacyjnych, m.in. na Ukrainie oraz organizuje wizyty w tamtejszych szkołach. Podejmowane są także inicjatywy wspierające studentów zagranicznych, którzy już tu studiują.

Program stypendialny realizowany jest przez Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania.

WRMiWM/AJ

Załączniki