Święto plonów w Poznaniu

Poznań to nie tylko prężne centrum naukowe, przemysłowe, biznesowe, kulturalne. To także miasto rolnicze: swoją siedzibę ma tu około 1 000 gospodarstw rolnych i podmiotów z branży rolno-spożywczej. Nic więc dziwnego, że co roku miasto Poznań zaprasza na Dożynki Miejskie. Tegoroczne odbędą się 27 sierpnia w parku Wilsona.

Dożynki Miejskie 2016 - grafika artykułu
Dożynki Miejskie 2016

Dożynki tradycyjnie rozpocznie o 13.00 msza święta w kościele p.w. św. Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej. Po mszy korowód dożynkowy przejdzie ulicą Śniadeckich do parku Wilsona, gdzie w muszli koncertowej zespół "Łany" z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zaprezentuje obrzęd dożynkowy i podzieli wśród obecnych pierwsze bochny chleba upieczone z tegorocznego ziarna.

Obrzęd nie będzie jedyną atrakcją dożynek. Najmłodsi poznaniacy będą mogli wziąć udział w przygotowanych specjalnie dla nich grach i zabawach, a starsi - podziwiać kunszt rzemieślników reprezentujących ginące zawody i umiejętności. Nie zabraknie też ludowych pieśni i tańców, które zaprezentują zespoły "Łany" i "Stokrotki".

- Każdy będzie mógł tu znaleźć coś dla siebie. Wioska ginących zawodów, pokazy florystyczne, prezentacja ratownictwa wodnego czy też pracy psów ratowniczych, warsztaty zasad udzielania pierwszej pomocy - to tylko część atrakcji, z których będzie można skorzystać podczas dożynek. Dla dzieci ciekawa będzie z pewnością wystawa gołębi i drobiu ozdobnego, królików, kotów oraz zwierząt gospodarskich - wyjaśnia Barbara Woźniak z Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP.

Sporo będzie również konkursów wiedzy rolniczej, w których można powalczyć o atrakcyjne nagrody. Nie zabraknie także tradycyjnej darmowej grochówki z kotła oraz kawy. Ci, którzy na wydarzenie przyjadą rowerami, będą je mogli dodatkowo oznakować.

Starościną tegorocznych dożynek jest Aneta Cegiel, która wraz z mężem na areale 20 ha uprawia zboże, włoszczyznę, cebulę, buraczki i ziemniaki. Hoduje trzodę chlewną i drób. Starostą natomiast  Krzysztof Snuszkiewicz, który wraz z małżonką na areale 45 ha uprawia zboża, ziemniaki i kukurydzę. Posiada 3 ha łąk i pastwiska. Hoduje również bydło opasowe.

Szczegółowy program dożynek:

13:00    Msza święta - kościół p.w. św. Michała Archanioła (ul. Stolarska)

14:00    Przemarsz korowodu dożynkowego (ul. Stolarska, ul. Śniadeckich, ul. Parkowa)

14:40    Powitanie gości

15:00    Obrzęd dożynkowy - Zespół Pieśni i Tańca ŁANY Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

15:30    Występ Zespołu Pieśni i Tańca ŁANY Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

16:00    Występ Orkiestry Miasta Poznania przy MPK

16:40    Pokaz  sokolniczy - Sokolnictwo GOA

17:00    Występ Zespołu Ludowego STOKROTKI

17:30    Pokaz gimnastyki artystycznej - Barbara Ziółkowska

17:40    Dożynkowy blok dla dzieci - Teatr DUDULA     

18:30    ZUMBA - TimeCreator

19:00    UKULELE - Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra

20:00    Występ Andrzeja Rybińskiego

Lilia Łada/biuro prasowe/WDGiR