Szczelniejsza Strefa Płatnego Parkowania

Zarząd Dróg Miejskich (ZDM) uszczelnia Strefę Płatnego Parkowania w Poznaniu. Dzięki nowym projektom organizacji ruchu miejsca postoju i parkomaty pojawiły się tam, gdzie do tej pory - mimo położenia na terenach objętych strefą - możliwe było bezpłatne parkowanie "na dziko". 

Źródło: Fotoportal - grafika artykułu
Źródło: Fotoportal

Celem ZDM jest doprowadzenie do tego, by auta w mieście parkowały wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych i za postój w strefie płacił każdy. Do tej pory płaciła zdecydowana większość kierowców, nielicznym udawało się parkować za darmo.

Od poniedziałku, 22 maja, opłaty za postój będą obowiązywać na trzech nowych ulicach objętych Strefą Płatnego Parkowania. Na ul. Hejmowskiego będzie 13 ogólnodostępnych miejsc postojowych, trzy miejsca dla służb dowożących do sądu osoby na przesłuchanie oraz dwie koperty dla niepełnosprawnych. Na ul. Ojca H.Kowalczyka pojawi się 8 ogólnodostępnych miejsc postojowych i dwie koperty dla niepełnosprawnych, zaś na ul. Na Podgórniku kierowcy będą mogli korzystać z 17 ogólnodostępnych miejsc postojowych.

Jak poinformował Tadeusz Nawalaniec, zastępca dyrektora ZDM, Strefa Płatnego Parkowania w Poznaniu to obecnie 8800 miejsc, z czego 4748 zlokalizowanych jest na Starym Mieście, 3505 - na Jeżycach, zaś 627 - w okolicy Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Dodał, że skutki przynosi kontrola uprawnień do parkowania w strefie w ramach abonamentu. W ubiegłym roku ZDM zgłosił dyrektorowi Izby Skarbowej do kontroli 47 umów użyczenia i kupna-sprzedaży. W tym roku, do tej pory - już 19. Dodatkowo w ubiegłym roku prokuratura zajęła się dziesięcioma sprawami dotyczącymi strefy, a w tym roku - już sześcioma. Chodzi m.in. o posłużenie się podrobionym ID, podrobioną umową kupna-sprzedaży, umową użyczenia, kartą parkingową i biletem parkingowym, a także o uszkodzenie parkomatu. Dotychczasowe działania ZDM sprawiły, że w ciągu dwóch lat ok. 290 miejsc parkingowych, które do tej pory używane były na specjalnych zasadach, stało się dostępne dla wszystkich.

- W 2015 roku odnotowaliśmy 1722 umowy użyczenia, na podstawie których osoby niemieszkające w granicach strefy parkowały w niej w ramach abonamentu. Dziś jest ich 1436. To spadek o 11,7% - wyjaśnia Tadeusz Nawalaniec i dodaje, że jest szansa, by nowe miejsca parkingowe powstały na Jeżycach.

- Pracujemy nad koncepcją zlokalizowania parkingu na ok. 400-600 miejsc przy ul.Niskiej - zapowiedział dyrektor Nawalaniec.

Jacek Łakomy/biuro prasowe