Szlakiem trzech jezior: "Plażojada" się rozwija [WIZUALIZACJE]

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podpisał z wykonawcą umowę na rewitalizację plaż i nabrzeży trzech poznańskich jezior: Kierskiego, Strzeszyńskiego i Rusałki. Projekt "Plażojada", który mieszkańcy wybrali w Poznańskim Budżecie Obywatelskim, ma być skończony w połowie października 2017 roku.

Podpisanie umowy z wykonawcą na realizację projektu "Plażojada" - grafika artykułu
Podpisanie umowy z wykonawcą na realizację projektu "Plażojada"

W ramach przebudowy powstanie nowa infrastruktura i elementy małej architektury. Na rewitalizowanych nabrzeżach pojawią się nowe ławki i kosze na śmieci oraz stojaki na rowery i punkty napraw jednośladów.

- Jeziora w granicach miasta to spory atut Poznania. Musimy dbać o te naturalne warunki do rekreacji, bo są jednym z wyznaczników jakości życia mieszkańców - powiedział po podpisaniu umowy z wykonawcą prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. - Z satysfakcją finalizujemy projekt "Plażojada". Jestem przekonany, że miejsca te będą jeszcze chętniej i tłumniej odwiedzane przez poznaniaków i turystów. Rewitalizacja ta to spełnienie oczekiwań mieszkańców, którym bardzo zależało na estetycznej i wygodniej infrastrukturze tego terenu. Świadczy o tym duża liczba głosów w ramach PBO.

Przy każdej z plaż znajdą się nowe urządzenia sprawnościowe i place zabaw, m. in. specjalnie stylizowane statki, "ruchome piaski", huśtawki i linarium. Dodatkowo w Strzeszynku    zostanie wyremontowane molo i pomost wraz z dojściami do nich, natomiast w Kiekrzu powstanie nowa toaleta.

Projekt pn. "Plażojada - Szlakiem Trzech Jezior: Rusałka, Strzeszynek, Kiekrz" zdobył w głosowaniu Budżetu Obywatelskiego 7309 głosów. Wnioskodawcy nadali każdej z rewitalizowanych plaż okolicznościową nazwę -  Plaża Parkowa (Kiekrz), Plaża Smocza (Krzyżowniki-Smochowice), Plaża Malibu (Strzeszynek), Plaża Łabędzia (Kiekrz), Plaża Dzika (Rusałka).

Dla realizacji  przedsięwzięcia został powołany zespół, w którego skład weszli miejscy urzędnicy oraz przedstawiciele rad osiedli: Sołacz, Strzeszyn, Podolany, Kiekrz i Krzyżowniki-Smochowice.

- Stronie społecznej, która włączyła się w przygotowanie tego projektu, należą się duże podziękowania - zaznaczył Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania. - Dopracowanie wszystkich szczegółów zajęło nam sporo czasu, odbyliśmy w tym celu bardzo wiele spotkań. Efekt, który pojawi się na tym terenie jesienią, będzie też zasługą dużego zaangażowania strony społecznej.

Wykonawca - Zakład Kształtowania Zieleni "Gardens" Grzegorz Sobolewski  - ma czas na realizację projektu 15 października 2017 r.

- Projekt obejmuje dostawę i montaż małej architektury, w tym m.in. kosze i ławki, rewaloryzację placów zabaw, pomostu i molo oraz nawierzchni ciągów komunikacyjnych. Z uwagi na sezon wakacyjny rozpoczęcie prac montażowych w terenie przesunęliśmy na początek września. Obecnie trwają prace przygotowawcze, zamawianie materiałów - wyjaśnia Grzegorz Sobolewski z firmy "Gardens". - W związku z tym, że jest to zaplecze turystyczne dla dużego miasta, jest ono bardzo intensywnie użytkowane przez mieszkańców. Ta inwestycja jest zatem jak najbardziej potrzebna. Sam często korzystam z plaż nad Rusałką, czy w Strzeszynku i jestem przekonany, że po zakończeniu prac będzie się tam wypoczywało jeszcze lepiej.

Łączny koszt przedsięwzięcia to prawie 3 mln 350 tys. zł.

Hubert Bugajny/Joanna Żabierek/biuro prasowe