Targi Edukacyjne - ucz się niemieckiego w Poznaniu

Na MTP ruszyły XXIII Targi Edukacyjne. Miasto Poznań będzie w ich trakcie zachęcać uczniów do nauki języka niemieckiego.

W tegorocznej edycji targów edukacyjnych bierze udział ponad 180 szkół i innych instytucji dydaktycznych - grafika artykułu
W tegorocznej edycji targów edukacyjnych bierze udział ponad 180 szkół i innych instytucji dydaktycznych

- Nasze miejskie szkoły i przedszkola prezentują wysoki poziom - mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, podczas uroczystego otwarcia targów. - Nie byłoby to możliwe bez ciężkiej pracy nauczycieli, którzy wkładają w nią całe swoje serca. Dobre wyniki poznańskich szkół to także efekt znaczących inwestycji. Tylko podczas tej kadencji Poznań inwestuje w budynki związane z oświatą prawie ćwierć miliarda zł. Wspieramy też dziesiątki projektów oświatowych, również przy współpracy z władzami samorządu województwa. I choć rządowa subwencja oświatowa nie pokrywa kosztów, utrzymujemy wysoki poziom nauczania. Wspieramy też szkoły wyższe, wspieramy ich rozwój i zachęcamy studentów z całego świata, by wiązali naszą przyszłość z naszym miastem.

Miasto ma też swoje stoisko na targach. Wystawia się pod hasłem "Warto uczyć się niemieckiego w Poznaniu". Akcja jest odpowiedzią na zapotrzebowanie inwestorów - zarówno tych, którzy już działają na terenie miasta, jak i tych, którzy dopiero planują otwarcie swojego biura w Poznaniu.

- W trakcie targów rozmawiamy z uczniami, ich rodzicami i nauczycielami, prezentujemy możliwości zatrudnienia, jakie otwierają się przed osobami władającymi językiem niemieckim - informuje Katarzyna Sobocińska, zastępca dyrektora Biura Obsługi Inwestorów. - Uczniowie dowiedzą się o firmach działających w Poznaniu i Metropolii, w których na co dzień wykorzystuje się język niemiecki. Są to m.in. Lidl, Volkswagen Poznań, Lorenz, MAN, czy Nivea i wiele innych. Zapraszamy na targi, aby poznać innych ciekawych pracodawców.

O tym, że zapotrzebowanie na pracowników z językiem niemieckim jest znaczne, mówią sami rekruterzy. Według firmy rekrutacyjnej Randstad usługi po niemiecku są świadczone w 45 centrach usług biznesowych w Poznaniu - czyli w większości firm tego rodzaju w mieście. Według analiz Randstad około jednej trzeciej wszystkich procesów rekrutacyjnych w poznańskich centrach usług w 2. połowie 2016 r. dotyczyło kandydatów znających język niemiecki.

https://www.youtube.com/watch?v=oScKvfoToxA

Biorąc pod uwagę trendy rozwojowe poznańskich centrów usług i to, jak duży udział w nich mają firmy niemieckie oraz obsługujące rynek niemiecki, można przypuszczać, że specjaliści znający niemiecki będą w nadchodzących latach należeć do najbardziej poszukiwanych.

Znajomość niemieckiego jest też niezbędna w innych branżach, m.in. motoryzacyjnej. Wymóg znajomości tego języka znajdziemy w ogłoszeniach o pracę firm takich jak Solaris.

Na stoisku podczas targów przedstawicielom Biura Obsługi Inwestorów towarzyszyć będą: Goethe Institut, Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego oraz ZfA- Deutsche Auslandsschularbeit International. To  instytucja powołana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec, zajmująca się tworzeniem szkół niemieckich na całym świecie. Wspiera również szkoły, w których przygotowuje się młodzież do certyfikatu Deutsches Sprachdiplom. W Poznaniu certyfikat DSD można uzyskać w liceach nr VII, II i IX.

W tegorocznej edycji targów edukacyjnych weźmie udział ponad 180 szkół i innych instytucji dydaktycznych. Na maturzystów będzie czekać szeroka oferta 70 szkół policealnych i wyższych z Polski i zagranicy. Wśród polskich wystawców zaprezentują się niemal wszystkie szkoły wyższe z Poznania. Na tegorocznych targach pojawią się też uczelnie zagraniczne m.in. z Belgii, Danii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, a nawet z Malezji i Tajwanu.

Więcej informacji o targach edukacyjnych i towarzyszących im targach książki można znaleźć tutaj: http://www.poznan.pl/mim/info/news/targi-ksiazki-i-edukacji,116379.html.

BOI/Alicja Wesołowska/biuro prasowe