Tramwaj na Kopernika: zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych

Rozpoczęły się konsultacje koncepcji trasy tramwajowej na osiedle Kopernika - Projekt Copernicus. Konsultacje potrwają od 6 do 27 grudnia. W tym czasie będzie można wypełnić ankietę transportową oraz wyrazić swoją opinię na temat planowanej trasy.

Projekt trasy tramwajowej na osiedle Kopernika - grafika artykułu
Projekt trasy tramwajowej na osiedle Kopernika

Przebieg trasy tramwajowej do osiedla Kopernika został wyznaczony przez obszar gęstej zabudowy mieszkaniowej wzdłuż ulic: Arciszewskiego, Pogodnej i Promienistej. Celem planowanych konsultacji jest poinformowanie mieszkańców o opracowywanym dokumencie oraz zawartej w nim wizji, jak również pozyskanie przez miasto opinii umożliwiających ewentualną modyfikację zapisów projektu koncepcji.

Zarząd Transportu Miejskiego zaprasza do udziału w konsultacjach wszystkich mieszkańców Poznania, w szczególności osiedla Grunwald Południe. Zapoznać się z projektem, wizualizacjami, wypełnić ankietę oraz wyrazić swoją opinię można na specjalnej stronie internetowej http://www.projektcopernicus.pl/.

13 grudnia o godz. 17.00, w Szkole Podstawowej nr 7 przy ul. Galileusza 14 odbędzie się spotkanie, podczas którego można będzie poznać szczegóły planowanej inwestycji oraz zabrać głos w dyskusji dotyczącej przyszłych działań. Będzie tutaj można także wypełnić ankietę w formie papierowej.

Aktualnie obszar objęty przedmiotem konsultacji obsługiwany jest komunikacją autobusową. Przez osiedle Kopernika przejeżdża 6 linii autobusowych dziennych nr: 45, 50, 64, 69, 79, 91. Dodatkowo ulicą Taczanowskiego kursują autobusy linii nr 63, a ulicą Arciszewskiego - linii nr 82 i 93. W pewnym oddaleniu, ulicą Grunwaldzką, przebiega trasa tramwajowa - z uwagi na położenie nie obsługuje ona bezpośrednio osiedla, a dotarcie na przystanek wymaga pokonania od 500 m do nawet 1500 m drogi pieszej lub dojazdu autobusem, przy czym przesiadki na żadnym węźle krzyżującym ruch autobusowy z tramwajowym nie są zorganizowane w systemie "drzwi w drzwi" (co powoduje, że atrakcyjność komunikacji miejskiej znacząco spada.

W "Planie zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla miasta Poznania na lata 2014 - 2025" osiedle Kopernika zostało uznane za jeden z ważniejszych generatorów ruchu na obszarze miasta, natomiast budowa trasy tramwajowej została uznana za istotną z powodu zwiększenia dostępności tramwaju na tym obszarze.

Lilia Łada/biuro prasowe/ZTM