Uczcili 77. rocznicę Akcji Bollwerk

77 lat temu żołnierze Armii Krajowej i mieszkańcy Chwaliszewa zniszczyli magazyny Wermachtu w porcie rzecznym nad Wartą. Pożar, który wybuchł w nocy z 20 na 21 lutego 1942 roku, pochłonął zapasy okupanta - żywność i odzież. O spektakularnej Akcji Bollwerk, przypomniały w czwartek władze miasta, kombatanci i poznańscy uczniowie.

Obchody 77. rocznicy Akcji Bollwerk - grafika artykułu
Obchody 77. rocznicy Akcji Bollwerk

Uroczystość odbyła się w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 40, przy ul. Garbary. Rozpoczęła się minutą ciszy, którą zebrani upamiętnili zmarłych niedawno żołnierzy Armii Krajowej - ppłk Ludwika Miśka i kpt Wojciecha Bociańskiego.

- 77 lat temu na terenie Portu Rzecznego w Poznaniu przeprowadzono spektakularną operację dywersyjną Polskiego Państwa Podziemnego, wymierzoną przeciwko hitlerowskiemu okupantowi. Skutkiem brawurowej akcji odważnych poznaniaków było zniszczenie strategicznych zapasów Wermachtu. Rozmiar strat był dotkliwym ciosem dla hitlerowców i pogorszył sytuację Niemiec na froncie wschodnim. Cel akcji został osiągnięty. W odwecie Gestapo przeprowadziło brutalne śledztwo, aresztowania i egzekucje wielu uczestników akcji. Nie oszczędzono także ich rodzin. Zebrani dzisiaj tak licznie stoimy na straży, aby pamiętać o bohaterach - mówił podczas uroczystości Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Zwrócił też uwagę, że pamięci o akcji Bollwerk strzegą miejsca w przestrzeni miasta - pomnik i skwer w Starym Porcie oraz zaułek Ślepego Antka na Chwaliszewie. To w nich zapisana jest historia, którą odczytują i będą odczytywać kolejne pokolenia.

- Nie do przecenienia jest rola uczniów, dyrekcji i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 40, którzy wiernie i niezmiennie od lat robią bardzo wiele dla upamiętnienia akcji. Pragnę podziękować wszystkim zaangażowanym w zachowanie żywej pamięci o akcji Bollwerk, szczególnie Okręgowi Wielkopolskiemu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Środowisku Pałac. Dzięki Wam możemy zdać sobie sprawę, jak odważnego czynu dokonali żyjący 77 lat temu poznaniacy i Wielkopolanie oraz jak wiele im zawdzięczamy - powiedział Mariusz Wiśniewski.

Jak zauważył Jan Górski, pułkownik Armii Krajowe, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK w Wielkopolsce, akcja Bollwerk nie była jedyną akcją dywersyjną w tamtym okresie.

- Były inne drobniejsze. Dużo akcji było na terenie Generalnej Guberni oraz na terenach wschodnich za Bugiem. Wysadzanie torów i mostów powodowało wstrzymanie ruchu i uniemożliwiało dostarczanie broni i amunicji do armii, czasem nawet na kilkanaście dni - przypominał płk Jan Górski.

Uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 40 zaprezentowali przedstawienie z okazji, przypadającej w ubiegłym roku, 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po części artystycznej, zebrani goście przeszli pod pomnik Akcji Bollwerk, przy ul. Estkowskiego. W iminiuniu władz miasta kwiaty złożyli zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski i przewodniczący Rady Miasta Poznania, Grzegorz Ganowicz. 

AJ