Warto nad Wartą. W planach są kolejne inwestycje

Dobiega końca kolejny sezon letni nad Wartą. Przez ponad trzy miesiące poznaniacy i turyści mogli wysłuchać koncertów, obejrzeć filmy, wypocząć na plażach miejskich czy popłynąć tramwajem wodnym. W planach są już kolejne inwestycje, które pozwolą jeszcze bardziej poprawić komfort wypoczynku nad rzeką.

Władze miasta Poznania podsumowały sezon nad Wartą
Władze miasta Poznania podsumowały sezon nad Wartą

- To nad Wartą rozpoczęło się życie w Poznaniu. Wracamy do źródeł i naszej tradycji, oddajemy rzekę mieszkańcom - mówi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. - Inwestycje w infrastrukturę to tylko jeden obszar działalności, dbamy również o to, by nad Wartą odbywało się wiele wydarzeń kulturalnych. Współdziała z nami również biznes. Nad rzeką powstają kolejne miejsca, gdzie można coś zjeść, wypić kawę i zjeść lody. Będziemy dalej inwestować w tereny nadwarciańskie - zapowiada prezydent Poznania.

https://www.youtube.com/watch?v=gqIOu7qDzHE&feature=youtu.be

Po raz kolejny nad rzeką działały plaże i ogródki gastronomiczne. W sumie, pomiędzy mostem Przemysła I a mostem Lecha, można było spędzać czas w jedenastu bardzo ciekawych miejscach. Nowymi lokalizacjami nad rzeką były: Przystań na Chwilę - pełniąca rolę zaplecza gastronomicznego dla Przystani Miejskiej na Cyplu, Ogród Społeczny Szeląg wraz z pawilonem, który świetnie uzupełnił Plażę na Szelągu oraz ogród letni przy Plaży Wilda. Operatorzy wszystkich miejsc zgodnie podkreślają, że poznaniacy chcą spędzać czas nad rzeką i zaliczają ten sezon do bardzo udanych.

Nie byłoby również wakacji nad rzeką bez atrakcji na wodzie, czyli Tramwaju Wodnego, wypożyczalni łodzi motorowodnych i kajaków. W tym roku do dyspozycji były, już na stałe wpisujące się w krajobraz nadwarciański, dwa statki pasażerskie Bajka i Widmo. Odbyły one aż 150 rejsów weekendowych. Na Przystani Miejskiej zanotowano do tej pory blisko 700 wejść i wyjść z portu. Dzięki wsparciu Miasta, po przerwie mógł wrócić nad rzekę największy spływ kajakowy - Kajakowa Masa Krytyczna. Poznań gościł również, w związku ze 100-leciem odzyskania Niepodległości, "Wielki Flis Niepodległości".

Nad rzeką odbyło się piętnaście głównych wydarzeń z cyklu "Rzeka Warta Poznania". Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Nie zabrakło koncertu muzyki filmowej, kina plenerowego w nowych lokalizacjach, czwartego już koncertu operowego i festiwalu szantowego czy Parady Sobótkowej. Nowością był Wieczór Hiszpański - część festiwalu Akademia Gitary - oraz koncert jazzowy. Ostatnim wydarzeniem będzie festiwal edukacyjny "4 Żywioły nad Wartą", który odbędzie się 15 września na terenie Przystani Miejskiej.

Zmiany nad rzeką

Tereny wzdłuż Warty cały czas przechodzą metamorfozę. Powstają kolejne udogodnienia. Na wysokości odnowionego parku Stare Koryto Warty wybudowano schody wraz z pochylnią dla osób z niepełnosprawnościami. Wyremontowano zejścia prowadzące na dolny taras Warty. Przy ul. Panny Marii powstał slip dla służb ratunkowych. Na Szelągu uruchomiono Pawilon wraz z ogrodem społecznym. Uzbrojono tereny nadrzeczne w media (prąd i woda), co umożliwiło rozwój plaż i ogródków gastronomicznych.

W tym roku oddany  do użytku został nowy odcinek Wartostrady - od mostu Królowej Jadwigi do ul. Hetmańskiej. Po stronie Rataj uruchomiono z kolei siłownię zewnętrzną, uzupełniającą ciąg pieszo-rowerowy. Część Wartostrady po obu stronach rzeki objęta też zostanie monitoringiem miejskim. Wyznaczone zostały również specjalne strefy biwakowe, w tym takie miejsca, gdzie można spożywać alkohol.

Wszystkie te działania z roku na rok powodują, że nad Wartą można spędzać czas wygodnie oraz...

...bezpiecznie i czysto

Tereny nadrzeczne przez ostatnie lata zostały objęte kompleksowym utrzymaniem porządku - przez cały sezon wiosenno-letni udostępniane są darmowe toalety, rozstawiane są przez GOAP pojemniki na odpady, od tego roku również umożliwiające ich segregację.

W miesiącach kiedy można dłużej przebywać nad wodą pojawia się tymczasowe oświetlenie. Uregulowany został również system wydawania pozwoleń na wjazd aut na tereny nadrzeczne, co ułatwiło Straży Miejskiej i Policji ich kontrolę. Już drugi rok z rzędu prowadzona była kampania społeczna pod hasłem "Trzymaj Czystą Wartę", polegająca na wyposażaniu osób spędzających czas nad rzeką w worki na odpady i jednorazowe popielniczki.

Plany na przyszłość

- Przed nami kolejne pięć lat. Mamy bardzo precyzyjnie rozpisane plany na ten czas. Najważniejszą z dużych inwestycji jest z pewnością budowa kładki pieszo-rowerowej pomiędzy Maltą a Chwaliszewem. W tej chwili przystępujemy do prac projektowych. Chcemy, aby zadanie zostało zrealizowane w całości w roku 2021 - tłumaczy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

To nie koniec. Już planowane są kolejne inwestycje po obu stronach rzeki. Powstaną nowe odcinki Wartostrady: od Mostu Królowej Jadwigi do Parku w Starym Korycie na dolnej terasie, od ul. Czartoria do Mostu Chrobrego, alternatywna trasa dołem przy ICHOT czy odcinek łączący Wartostradę z Maltą.

Dodatkowo Wartostrada zostanie wyposażona w  oświetlenie i monitoring wizyjny od Mostu Lecha do Mostu Przemysła I oraz elementy małej architektury. Planowane jest ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy projektu wydłużenia Wartostrady na cyplu za Mostem Chrobrego oraz na wykonanie koncepcji wydłużenia Wartostrady na północ do Czerwonaka i na południe w kierunku Dębiny.

Przy cyplu wybudowana będzie całoroczna przystań wraz z zapleczem. Na wysokości Chwaliszewa powstanie z kolei zatoczka dla barek restauracyjnych.

Wspólnie z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu przebudowane zostaną prawie 3 kilometry betonowych brzegów Warty. Na ten cel miasto wraz z partnerem otrzymało dofinansowanie w wysokości ponad 25 mln zł, natomiast całość projektu wynosi 30 mln zł.

Odrestaurowany zostanie budynek dawnych Łazienek rzecznych. Projekt zakłada częściową zmianę funkcji budynku stanowiącego niegdyś część kąpieliska miejskiego. W przyziemiu znajdować się będą pomieszczenia usługowo - biurowe wraz z niezbędnym zapleczem higieniczno-sanitarnym, natomiast w części środkowej powstanie restauracja. Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest jeszcze w tym roku, a ich zakończenie do grudnia 2019 roku.

Najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem nad Wartą będzie budowa Kładki Berdychowskiej, która połączy tereny przy Politechnice Poznańskie, czyli Berdychowa z cyplem Ostrowa Tumskiego i  Starym Miastem.

- Plan jest bardzo ambitny. Myślę jednak, że przez ostatnie 4 lata pokazaliśmy, że jesteśmy konsekwentni w działaniu - mówi Mariusz Wiśniewski.

Więcej informacji o wydarzeniach, nadrzecznych atrakcjach lub powstających inwestycjach odnaleźć można na stronie www.rzekawartapoznania.pl oraz w serwisie Facebook na profilu Rzeka Warta Poznania.

RB, AJ