Weekend w Poznaniu

Drzwi Otwarte na ulicy Św. Marcin, koncert Alana Walkera, warsztaty naukowe dla dzieci i wiele innych wydarzeń - w ten weekend nie zabraknie atrakcji w Poznaniu.

Drzwi otwarte na ulicy św. Marcin są okazją do obejrzenia najważniejszej ulicy w Poznaniu w zupełnie nowej odsłonie
Drzwi otwarte na ulicy św. Marcin są okazją do obejrzenia najważniejszej ulicy w Poznaniu w zupełnie nowej odsłonie

Piątek 12.04

Poznań Sport Expo

Targi Poznań Sport Expo to propozycja dla miłośników sportów biegowych i wszystkich tych, którzy lubią aktywnie formy spędzania czasu. Ekspozycja pozwala zapoznać się z ofertą odzieży sportowej, butów, suplementów diety, sprzętu sportowego czy odżywek. W programie również liczne prelekcje dla biegaczy.

12-13.04, godz. 10:00 - 20:00

14.04, godz. 7:00 - 13:00

Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14, wstęp wolny

Era Jazzu: "AFROÏSTIC Trio" - Afro Roots & Funky Jazz

"AFROÏSTIC Trio" to zespół, w którego skład wchodzą wybitni muzycy: senegalski wirtuoz gitary i charyzmatyczny wokalista Herve Samb, amerykański basista Reggie Washington oraz mistrz instrumentów perkusyjnych Ulri Yul Edorh. Ich kompozycje to niezwykłe podejście do klasycznej muzyki jazzowej, którą łączą z afrykańskimi rytmami i funkowym brzmieniem.

Godz. 20:00, Blue Note Poznań Jazz Club, ul. Kościuszki 79

Cena: 80, 100 zł

Kabaret "Smile"

"Smile" jest kabaretem znanym szerokiej publiczności w Polsce. W skład zespołu wchodzi trzech komików: Paweł Szwajger, Andrzej Mierzejewski i Michał Kincel. Artyści zaprezentują swój nowy program "To się nadaje do kabaretu", na który składa się mieszanka codziennych sytuacji, ponadczasowych tematów i przerysowanych postaci.

Godz. 17:30, Kino Apollo Teatr, ul. Ratajczaka 18

Cena: 90 zł

"The 3 Tenors & Soprano" - Włoska Gala Operowa

Koncert "The 3 Tenors & Soprano" to propozycja dla fanów włoskich arii operowych. Na scenie zaprezentują się artyści Opera da Camera di Roma: Emilia Diakopoulou, Adriano Gentili, Pierluigi Paulucci i Emanuel Bussaglia. Tenorzy i sopranistka przeniosą publiczność w świat najsłynniejszych włoskich melodii.

Godz. 19:30, Kościół Ewangelicko-Augsburski, ul. Obozowa 5

Cena: 65, 80, 110 zł

Sobota 13.04

Drzwi Otwarte na ulicy Św. Marcin

Drzwi otwarte na ulicy św. Marcin są okazją do obejrzenia najważniejszej ulicy w Poznaniu w zupełnie nowej odsłonie. Atrakcje, które czekają na poznaniaków to m.in. gra miejska "Odkryj tajemnicę rogala", warsztaty dla dzieci "Bańki, bębny i bazgroły", relaksacyjne sesje jogi, a także degustacja piw z browaru "Minister". Pełny program poszczególnych wydarzeń jest dostępny pod adresem: https://www.facebook.com/events/324997468213751/

Godz. 12:00, ul. Św. Marcin

Wstęp wolny lub na podstawie wejściówek dostępnych od 12.00 w punkcie informacyjnym na rogu Św. Marcina i Gwarnej.

Ćwiczenia z miasta: "Piesze dochodzenie na Św. Marcinie" dwudniowe warsztaty i spacer dla dorosłych

"Piesze dochodzenie na Św. Marcinie" to intensywne warsztaty skupione wokół idei miasta przyjaznego pieszym. Ich uczestnicy poznają ideę walkability, dowiedzą się, jak piesi kształtują przestrzeń i przetestują narzędzia badawcze umożliwiające pomiary mobilności w mieście. Zdobyta wiedza i doświadczenie pozwolą na wypracowanie konkretnych rozwiązań dla ulicy św. Marcin.

Godz. 12:00, CK Zamek, Sala Prób, Hol Wielki, ul. Święty Marcin 80/82

Cena: 10 zł

Jarmark Wielkanocny

Jarmark Wielkanocny to miejsce, w którym nie tylko można zrobić przedświąteczne zakupy, ale też miło spędzić czas z rodziną.  Na weekend zaplanowano wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. W sobotę i niedzielę odbędzie się m.in wielkanocna parada motocykli, animacje dla dzieci, warsztaty wikliniarskie czy koncert wielkanocny. Nowością w tym roku jest rodzinny konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną.  Szczegółowy program wydarzeń znajduje się na stronie spółki Targowiska: http://www.targowiska.com.pl/wp-content/uploads/2019/03/image004.jpg.

Godz. 12:00, Stary Rynek, wstęp wolny

Eksperymentownia - warsztaty STEAM dla rodzin z dziećmi w wieku 7-12 lat

STEAM (Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics) to warsztaty łączące nauki ścisłe, matematykę, inżynierię i sztukę z dziedzictwem Ostrowa Tumskiego. W trakcie zajęć dzieci będą mogły wcielić się w rolę naukowców, inżynierów, twórców  i artystów. Będą konstruować, eksperymentować, wyjaśniać, dociekać, zadawać pytania i tworzyć. Dla rodzin z dziećmi w wieku 7-12 lat.

Godz. 13:30, Brama Poznania ICHOT, ul. Gdańska 2

Wstęp wolny, zapisy pod adresem edukacja@bramapoznania.pl. Udział w zajęciach możliwy po otrzymaniu potwierdzenia.

Misterium Męki Pańskiej

To największe widowisko pasyjne na świecie - monumentalna inscenizacja przygotowywana przez blisko tysiącosobowy zespół składający się z trzystu aktorów, trzystu chórzystów wraz z orkiestrą symfoniczną, trzystu harcerzy rozświetlających pochodniami Drogę Krzyżową oraz liczącą sto osób ekipę realizacyjną. W widowisku wykorzystuje się nowoczesne środki techniczne i artystyczne: światło, dźwięk, obraz oraz efektowne kostiumy i monumentalną scenografię.

Godz. 20:00, Park Cytadela, al. Armii Poznań, wstęp wolny

Alan Walker - koncert

Alan Walker to norweski artysta, który jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci świata muzyki elektronicznej. Ma na koncie występy na największych europejskich festiwalach, w tym Lolapalooza, Creamfields, Tomorrowland, a także występy w roli supportu przed Rihanną podczas ANTI Tour World. Dzisiaj singiel "Faded" ma prawie 2 miliardy wyświetleń na Youtube, a wydany pod koniec 2017 roku "The Spectre" prawie 350 milionów odtworzeń.

Godz. 20:30, Hala 5, MTP, ul. Głogowska 14

Cena: 105 zł

Kuba Badach: Tribute to Andrzej Zaucha - koncert

Kuba Badach to wokalista, instrumentalista, kompozytor, aranżer, a także producent muzyczny. W programie jego najnowszej trasy koncertowej będziemy mogli usłyszeć utwory legendarnego Andrzeja Zauchy. Nad nowymi aranżacjami kultowych piosenek czuwał Jacek Piskorz i sam Kuba Badach.  

Godz. 19:00, Sala Ziemi, MTP, ul. Głogowska 14

Cena: 69, 99, 129, 149 zł

"Śladami Kroniki" - Rataje - spacer z przewodnikiem

"Śladami Kroniki" to cykl wycieczek edukacyjnych, które są oparte o tom "Kroniki Miasta Poznania" - Blokowiska (KMP 4/2018).  Tym razem uczestnicy spotkania będą mogli poznać od podszewki Rataje.

Godz. 10:00, Zbiórka: Park Rataje - Skansen/Peron Średzkiej Kolei Powiatowej, wstęp wolny

Era Jazzu: "Radio String Quartet" - Komeda & More

"Radio String Quartet" to wirtuozerski kwartet, który sięga nie tylko po klasyczny repertuar, ale kreuje swoją muzykę, interpretując standardy jazzu, rocka i współczesnej awangardy. W ich repertuarze znajdują się ciekawe wersje kompozycji Johna "Mahavishnu" McLaughlina, Joe Zawinula i The Weather Report, Henry'ego Manciniego, Milesa Davisa, grupy Radiohead, George'a Gershwina, Keitha Jarretta. Poznański koncert Ery Jazzu przyniesie interpretację muzyki Krzysztofa Komedy w premierowym programie Radio String Quartet.

Godz. 19:00, CK Zamek, Sala Wielka, ul. Święty Marcin 80/82

Cena: 100-120 zł

Niedziela 14.04

PKO Poznań Półmaraton

Poznań Półmaraton odbędzie się już po raz dwunasty. Na starcie biegu może stanąć 12 tys. osób. Półmaraton tradycyjnie wystartuje z ulicy Grunwaldzkiej tuż przy Międzynarodowych Targach Poznańskich i pobiegnie dokładnie tą samą trasą, co w zeszłym roku. Szczegóły, dokładna trasa i informacja o zmianach w ruchu: http://www.poznan.pl/mim/info/news/poznan-polmaraton-informacje-komunikacyjne,131193.html

Godz. 10:00, ul. Grunwaldzka

Cena: 130, 150 zł

Inauguracja sezonu żużlowego

14 kwietnia o godzinie 15.45 żużlowcy Power Duck Iveston PSŻ Poznań podejmą na inaugurację drugoligowych rozgrywek na golęcińskim stadionie ekipę ZOOLeszcz Polonię Bydgoszcz. Dla poznańskiego klubu to trzeci sezon w 2. Lidze Żużlowej. W ocenie fachowców poznańska drużyna jest jednym z faworytów rozgrywek tej ligi.

Godz. 15.45

Bilety: 1-25 zł

"Wspólna niedziela na Zamku"

Kwietniowa "Wspólna niedziela na zamku"  jest wydarzeniem, którego żaden fan kultury komiksu nie może przegapić. Uczestnicy będą mogli spotkać się Markiem Rubcem, twórcą komiksowym. Artysta promuje swój najnowszy komiks "Jarmil", z którym odwiedził już liczne festiwale. Niedawno otrzymał najważniejszą czeską nagrodę komiksową Muriel za publikację "Uchodźcy". W programie znajdują się również warsztaty z tworzenia historii rysunkowych. Szczegółowy program: https://ckzamek.pl/wydarzenia/4380-wspolna-niedziela-na-zamku/

Godz. 11:00, Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, ul. Św. Marcin 80/82, wstęp wolny

Rebekka Bakken - koncert

Rebekka Bakken to jedna najpopularniejszych wokalistek Skandynawii. Artystka jest znana ze swojej niezwykłej emisji głosu, którym buduje jazzowe brzmienie.

Godz. 19:00, Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1

Cena: 80, 100, 120, 150 zł

"Kapela ze wsi Warszawa" - koncert

"Kapela ze wsi Warszawa" to wielokrotnie nagradzany polski zespół folkowy, laureat m.in. sześciu Fryderyków, Grand Prix Europejskiej Unii Radiowej, nagrody BBC Radio, zdobywca tytułu "Folkowy Fonogram Roku" Polskiego Radia oraz Nagrody Niemieckiej Krytyki Fonograficznej. Będzie to specjalny koncert prezentujący muzykę różnych regionów, tworzoną na wszystkich etapach kariery zespołu.

Godz. 18:00, CK Zamek, Sala Wielka, ul. Święty Marcin 80/82

Cena: 30 zł

"Zgniłość" - koncert

Zgniłość to nowy zespół krakowskiego poety Marcina Świetlickiego i pianisty Michała Wandzilaka (Świetliki). Do współpracy zaprosili młodych jazzmanów z Trójmiasta: saksofonistę Michała Ciesielskiego i trębacza Dawida Lipkę (sekcję dętą Tymona Tymańskiego), kontrabasistę Macieja Sadowskiego oraz perkusistę Tomasza Kopra.

Godz. 19:00, Dom Tramwajarza, ul. Słowackiego 19/21

Cena: 30 zł

"Wojtek Mazolewski Quintet" w Poznaniu / Polka Worldwide Deluxe

Koncert "Wojtek Mazolewski Quintet" w swojej trasie koncertowej promuje album "Polka Worldwide Deluxe Edition". Amerykański DownBeat Magazine uznał ją za jedną z pięciu najlepszych płyt jazzowych wydanych w 2018 roku. Zespół wraz z liderem Wojtkiem Mazolewskim współtworzą Joanna Duda, Marek Pospieszalski, Oskar Torok i Qba Janicki.

Godz. 19:00, Aula Artis, ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10

Cena: 79, 89, 99 zł

JD