Weekend w Poznaniu

Nadchodzący weekend w stolicy Wielkopolski przyniesie wiele atrakcyjnych wydarzeń. Wśród nich znalazł się m.in. koncert Wilków, spotkanie z Filipem Łobodzińskim, Babi Targ oraz liczne wystawy. Najmłodszych poznaniaków będzie można zabrać do teatru oraz na warsztaty lepienia z gliny. 

Widokówka to cykl nowych warsztatów artystycznych w Rogalowym Muzeum Poznania/ fot. Rogalowe Muzeum Poznania - grafika artykułu
Widokówka to cykl nowych warsztatów artystycznych w Rogalowym Muzeum Poznania/ fot. Rogalowe Muzeum Poznania

PIĄTEK, 24 STYCZNIA

Wilki

Zespół "Wilki" postanowił przypomnieć słuchaczom przeboje z początków swojej twórczości. Podczas poznańskiego koncertu grupa zagra wszystkie utwory z pierwszej płyty, w tym takie perełki jak "Son of The Blue Sky", "Aborygen", "Beniamin" czy "Eli Lama Sabachtani". W drugiej części spotkania będzie można usłyszeć również kilka najważniejszych kawałów z późniejszej działalności zespołu.

Klub Muzyczny B17 (Stadion Miejski, ul. Bułgarska 17)

Godzina 20:00

Bilety w cenie 100 zł

Szczegóły można znaleźć na stronie: https://www.facebook.com/events/2291940497785631/

Spotkanie z Filipem Łobodzińskim

Teatr Nowy zaprasza na spotkanie z Filipem Łobodzińskim - dziennikarzem, tłumaczem i muzykiem. Rozmowa będzie poświęcona Patti Smith, ikonie punk rocka i jednej z najważniejszych kobiet w historii muzyki. Dla kolejnego pokolenia fanów artystka pozostaje emanacją beztroskiej energii i ambasadorką kobiecości. Rozmowie o znakomitej postaci towarzyszyć będzie solidna dawka poezji w interpretacji aktorów Teatru Nowego.

Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego (ul. Dąbrowskiego 9)

Godzina 18:00

Bilety: 5 zł

http://teatrnowy.pl/spektakle/spotkanie-filipem-lobodzinskim/?fbclid=IwAR2KRl5Ng2SF-SiSwZ6K_nhgNGrLihvXLsZKHsCqWW3wXwBiHGUbIKaX8SY

Odwaga patrzenia

W Bibliotece Uniwersyteckiej odbędzie się wernisaż wystawy Andrzeja Hajdasza pt. "Odwaga patrzenia". Autor zajmuje się fotografią i poszukuje w swoich dziełach nowych punktów widzenia. Od wielu lat konsekwentnie uwiecznia pracę muzyków, tancerzy i choreografów. Ekspozycję otworzy opowieść o pracy nad fotokompozycjami przy dźwiękach puzonu i perkusji - zagrają Michał Gil oraz Jan Garstecki. Kuratorem wystawy jest Janusz Oleksa.

Galeria Biblioteki Uniwersyteckiej (ul. Ratajczaka 38)

Godzina 17:00

Wstęp wolny

W tonacji zielonej

Ogród Botaniczny UAM zaprasza na wernisaż wystawy pt. "W tonacji zielonej", która prezentuje prace graficzne inspirowane roślinnością spotykaną w polskich lasach, na łąkach i w ogrodach. Dzieła wykonane temperą skupiają się na fragmentach flory, wydobywając z nich naturalne piękno, a czasem ujmując je w ramy malarskich abstrakcji i umownych pejzaży. Obok siebie pojawią się malarskie portrety i opowieści o roślinach z różnych stron świata. Autorką prac jest Ewa de Mezer związana z architekturą krajobrazu. Wystawę można oglądać od piątku, 24 stycznia do 19 kwietnia 2020 roku. Wernisaż odbędzie się o godz. 12.00, w sobotę, 1 lutego.

Tytuł wystawy nawiązuje do kolorystyki prac, zieleni jako synonimu roślinności oraz do tonacji w znaczeniu muzycznym. W ramach tego wydarzenia, 23 lutego odbędą się również warsztaty tańców balfolkowych, w rytm muzyki ludowej, wywodzących się z tradycji różnych europejskich kultur.

Na wydarzenie należy zapisać się za pośrednictwem e-maila (balsam.band@gmail.com.). Ilość miejsc jest ograniczona.

Ogród Botaniczny UAM (ul. Dąbrowskiego 165)

Wstęp wolny

Spotkania z psychoanalizą

Na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM odbędzie się drugie w tegorocznej edycji spotkanie z psychoanalizą - tym razem będzie dotyczyło książki Juliana Barnesa "Wymiary życia". W swoim dziele twórca pisze o stracie, żalu, samotności, cierpieniu i miłości.

Spotkanie poprowadzą organizator tego przedsięwzięcia i wykładowca na WFPiK - dr Marcin Jauksz oraz certyfikowany psychoterapeuta Michał Mocek. 

Osoby chcące wziąć udział w spotkaniu proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres e-mail: michal.mocek@vp.pl lub jauksz@amu.edu.pl.

Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej (Sala Klubu Profesorskiego, ul. Fredry 10)

Godzina 19:00

Wstęp wolny

Szczegóły można znaleźć na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/770959383417088/

Karnawałowy Koncert Gwiazd

Piękni i Młodzi, After Party, Boys - to wykonawcy, którzy zagrają podczas Karnawałowego Koncertu Gwiazd na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Wystąpi również Zenon Martyniuk - publiczność będzie mogła wysłuchać instrumentalnego koncertu króla muzyki disco polo.

Międzynarodowe Targi Poznańskie (Hala 2), ul. Głogowska 14

Godzina 19:00

Bilety w cenach 70 i 80 zł

Warsztaty lepienia w glinie

Fundacja Art Just Now zaprasza na warsztaty tworzenia w glinie, odbywające się z okazji Dni Babci i Dziadka. Zajęcia będą okazją do wykonania wyjątkowego prezentu dla najbliższych. Udział w warsztacie dla opiekuna i dziecka lub grupy dzieci jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.

Osoby zainteresowane mogą się zapisać, wysyłając zgłoszenia na adres e-mail: cir@pcs-poznan.pl.

Centrum Inicjatyw Rodzinnych (ul. Ratajczaka 44)

Godzina 17:00

Wstęp wolny

Szczegóły na stronie: https://www.facebook.com/events/493777497941904/

Wystawa Tatiany Czekalskiej i Leszka Golca

Osoby zainteresowane ekologią oraz sztuką będą mogły wybrać się na wernisaż wystawy pt. "Catering dla najdłużej przebywających w galerii gości - wystawa Tatiany Czekalskiej i Leszka Golca". Dzieła obrazują fundamentalną pochwałę życia jako istnienia w każdym, nawet najdrobniejszym wymiarze. Postawa twórców wynika z szacunku wobec wszystkich żyjących istot i głębokiego przekonania o ich prawie do niezagrożonej ze strony ludzi egzystencji. Para artystów działa od lat 90. - to pionierzy w dziedzinie polskiego posthumanizmu i sztuki zaangażowanej ekologicznie.

Kuratorką wystawy jest Bogna Błażewicz. Wernisaż odbędzie się w piątek, a ekspozycję będzie można oglądać do 15 marca.

Galeria Miejska Arsenał (Stary Rynek 6)

Godzina 18:00

Wstęp wolny

Szczegóły na stronie: https://www.poznan.pl/mim/events/wystawy,c,218/2020-01-28/catering-dla-najdluzej-przebywajacych-w-galerii-gosci-wystawa-tatiany-czekalskiej-i-leszka-golca,115116.html

SOBOTA, 25 STYCZNIA

Warsztaty w Rogalowym Muzeum

Najmłodsi, którzy przyjdą do Rogalowego Muzeum Poznania, będą mogli nie tylko dowiedzieć się, jak powstaje świętomarciński przysmak, ale też wziąć udział w ciekawych zajęciach. Widokówka to cykl nowych warsztatów artystycznych, podczas których można samodzielnie przygotować pocztówkę z Poznania i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o Pyrlandii. Zajęcia ruszają w sobotę i będą odbywały się przez całe ferie zimowe (do 9 lutego). 

Rogalowe Muzeum Poznania, Stary Rynek 41/2 (wejście od ul. Klasztornej 23)

Godz. 12.30

Bilety w cenie 19 zł lub 21 zł (warsztat z pokazem koziołkowym)

Więcej informacji na temat warsztatów można znaleźć na stronie: http://widokowkapoznan.pl/.

Charytatywny recital chopinowski Julianny Awdiejewej

W wykonaniu Julianny Awdiejewy, zwyciężczyni Konkursu Chopinowskiego w 2010 roku, usłyszymy przede wszystkim kompozycje Fryderyka Chopina: mazurki, preludia, scherzo a także ulubiony przez melomanów Polonez As dur Op. 53. Koncert będzie miał charakter charytatywny: artystka zrezygnowała z honorarium by wszystkie pozyskane środki mogły zostać przeznaczone w całości na pomoc dla usamodzielniającej się młodzieży opuszczającej dom dziecka.

Koncert poprowadzi wnuk słynnego pianisty - Daniel Szpilman.

Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, ul. Święty Marcin 87

Godz. 19:00

Bilety: 106,5 - 136,5 zł

Festiwal Fotografii Przyrodniczej

W najbliższy weekend rozpocznie się "Festiwal Fotografii Przyrodniczej". To doskonała okazja, aby zapoznać się z dokonaniami poznańskich fotografów i filmowców. W programie znalazły się ciekawe propozycje dla miłośników ptaków. Można będzie zobaczyć film przyrodniczy "Życie lasu - Ptaki" Michała Ogrodowczyka i wziąć udział w spotkaniu, podczas którego autor zdradzi tajniki realizacji swojego dzieła. Michał Fabiszewski zaprezentuje fotografie ptaków na terenie Mościsk. Interesującą prelekcję wygłosi również Zbigniew Miszon ze Stowarzyszenia Ochrony Sów.

Nie zabraknie też propozycji dla miłośników krajobrazu. Przemysław Degórski zaprezentuje "miejsca, do których wraca". Będzie można zobaczyć również klasyczną, czarno-białą wersję krajobrazu, którą przedstawi Jarosław Jeleński. Na zakończenie festiwalu będzie można posłuchać Kamili Kielar, która opowie o swojej wyprawie do Kanady w poszukiwaniu niedźwiedzi - duchów. Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa makrofotografii autorów z Okręgu Wielkopolskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody.

Muzeum Archeologiczne (ul. Wodna 27)

Godzina 10:45

Wstęp wolny

Szczegóły można znaleźć na stronie organizatora: http://www.przyrodawartapoznania.pl/

Towarzyskie zawody wspinaczkowe

Wielbiciele górskich wspinaczek będą mogli wziąć udział w trzeciej edycji "Towarzyskich zawodów wspinaczkowych". Na zawodników czeka 25 bulderów (bloki skalne) o różnym poziomie trudności - od 3A do 8A. Zadaniem uczestników będzie jak najszybsze przebycie toru wspinaczkowego. Na zaawansowanych czekać będą wymagające baldy przygotowane przez przyjezdnych routeseterów (twórców ścian wspinaczkowych). Do udziału w wydarzenia organizatorzy zapraszają jednak również początkujących. Czas wspinaczki to 90 minut. Wymagany minimalny wiek uczestnictwa to 12 lat.

Climbing Spot (ul. Pułaskiego 30)

Bilety - 35 zł

Godzina 8:30

Liczba miejsc jest ograniczona. Aby zapisać się na wydarzenie, należy wypełnić formularz dostępny na stronie organizatora: https://www.climbingspot.pl/zawody-wspinaczkowe/?fbclid=IwAR1QszYtTUxmYBX6XMmLdFmzEUb_9TeP5qSciU0vCzufKPc8KMiaEej19-Y.

Zwiedzanie Fortu VI

W sobotę będzie można zwiedzić poznański Fort VI. Miejsce to jest bardzo dobrze zachowane i zawiera unikalne wyposażenie, znajdują się tam także liczne wystawy i eksponaty. Spacer po XIX-wiecznym forcie artyleryjskim potrwa ok 1,5 godziny. W tym czasie będzie można zobaczyć pomieszczenia załogi z wystawą fotografii archiwalnych i współczesnych fortyfikacji, wielki magazyn prochu, pancerne stanowisko obserwacyjne oraz pospacerować forteczną fosą. Zbiórka odbędzie się przed bramą główną.

Fort Poznań (ul. Lutycka 115)

Godzina - 12:00

Bilety - 10 zł

Szczegóły można znaleźć na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/576756379831699/

NIEDZIELA, 26 STYCZNIA

Babi Targ

W najbliższą niedzielę na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędzie się Babi Targ. To lokalna odmiana znanych na zachodzie "swapping parties", polegających w głównej mierze na wymianie ubrań, butów i innych dodatków. Babi Targ stał się wydarzeniem idealnym zarówno dla tych, którzy lubią zmieniać asortyment w swoich szafach, jak i dla poszukiwaczy ciekawych i nietuzinkowych stylizacji.

Pierwszy "Babi targ" odbył się 13 lat temu, w marcu 2007 r., w klubokawiarni Meskal, inaugurując działalność Babilądu. Obecnie wydarzenia tego typu są organizowane regularnie w Poznaniu oraz wielu innych polskich miastach. Każde z nich gromadzi kilkaset osób.

Międzynarodowe Targi Poznańskie (ul. Głogowska 14)

Godzina 12:00 - 16:00

Bilety dla osób wystawiających i pomagających kosztują odpowiednio 45 i 10 zł, a dla osób zwiedzających - 5 zł.

Szczegóły można znaleźć na stronie: https://www.facebook.com/events/756143998146817/

Koncert Orkiestry Minus

Bęben od pralki, butla gazowa, metalowe rurki, łańcuch, stojak z Ikei - na tych przedmiotach zagra Orkiestra Minus, która poszukuje alternatywnych środków ekspresji. Muzykę tworzy duet artystów: Paweł Doskoczo oraz Michał Joniec.

Pies andaluzyjski (ul. Nowowiejskiego 17)

Godzina 20:00

Bilet normalny - 20 zł, bilet ulgowy - 15 zł

Szczegóły na stronie: https://www.facebook.com/events/1525045727663466/

Koncert Grand Orkiestra z Odessy - Pod Dachami Paryża

Podczas dwugodzinnego spotkanie z muzyką francuską publiczność usłyszy największe przeboje z repertuaru Edith Piaf, Joego Dassina czy Dalidy. W programie są również utwory z najbardziej znanych kabaretów, musicali i filmów ("Moulin Rouge, "Amelia").

Aula UAM (Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza), ul. Henryka Wieniawskiego 1

Godz. 18:00

Bilety: 95-110 zł

Teatr dla dzieci

Najmłodsi poznaniacy będą mogli wybrać się na przedstawienie "Pomelo jest zakochany" które odbędzie się w Centrum Kultury Zamek. Jest to opowieść o mieszkającym w ogrodzie maleńkim słoniku, który odkrywa pory roku oraz to, że sam ma wpływ na otaczający go świat. Ogród Pomela to pełna niespodzianek machina dźwiękowa: muzyka do spektaklu tworzona jest na żywo przez trójkę lalkarzy, grających na niezwykłych instrumentach.

Spektakl potrwa 35 minut, na koniec zaplanowany został czas na zabawę dla dzieci. W obsadzie znaleźli się Joanna Pruś, Karolina Martin oraz Ewa Maria Wolska.

CK Zamek, Scena Nowa (ul. Św. Marcin 80/82)

Godzina - 12:00

Bilety - 15 zł

Szczegóły dostępne na stronie: https://www.poznan.pl/mim/events/2020-01-26/spektakl-dla-dzieci-pomelo-jest-zakochany-w-zabie-deszczu-i-nie-tylko,114610.html

KP